مهندسی نفت از نگاه جواد مورخ(دانشجوی مهندسی نفت دانشگاه شریف)

مهندسی نفت کاربرد علوم مختلف در فرایند اکتشاف و استخراج و مخازن می‌باشد و می‌توان گفت ترکیبی از نوآوری و اکتشاف و توسعه برای افزایش ظرفیت تولید و در عین حال رسیدن به ...

مهندسی نفت از نگاه جواد مورخ(دانشجوی مهندسی نفت دانشگاه شریف)
برای مشاهده فیلم معرفی مهندسی نفت کلیک کنید
مهندسی نفت:

مهندسی نفت کاربرد علوم مختلف در فرایند اکتشاف و استخراج و مخازن است و می توان گفت ترکیبی از نوآوری و اکتشاف و توسعه برای افزایش ظرفیت تولید و در عین حال رسیدن به اقتصاد پایدار می باشد.

انرژی یک عنصر کلیدی در زندگی روزمره ماست و عمده انرژی جهان از طریق نفت تهیه می شود.آینده انرژی امن به تعادل عرضه مقرون به صرفه و تاثیرات محیط زیستی بستگی دارد و این کار مهندسان نفت است که به حل مسائلی بپردازند که امنیت انرژی را تضمین نماید. توجه به ایمنی در محیط زیست و اقتصاد نفتی نیازمند طیف گسترده ای از دانش ریاضی و فیزیک و شیمی و زمین شناسی است که این امر منجر به همگام شدن این رشته با رشته های مهندسی شیمی و مکانیک و عمران شده است.


این رشته مناسب چه کسانی است:

دانشجویان این رشته باید علاقمند به دروس شیمی و زمین شناسی باشند و توانایی تحلیل مسائل پیچیده فیزیک و ریاضی را داشته باشند.دانشجویان این رشته روش حل مسئله را یاد گرفته و به کمک خلاقیت خود به تحلیل و بررسی مسائل مختلف می پردازند.

مهندسان نفت به طور فزاینده ای از کامپیوتر های پیشرفته استفاده می کنند و دانشجویان این رشته در تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی و شبیه سازی رفتاری مخزن و اتوماسیون فرایند های حفاری از نرم افزار های زیادی بهره می جویند.

علاوه بر این ها در رشته مهندسی نفت زبان انگلیسی اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

ویژگی های شخصیتی تاثیر گذار :

واقعگرا : مشاغل واقع گرا غالبا شامل فعالیت های کاربردی و عملی می باشند. این مشاغل اغلب در ارتباط مستقیم با دنیای واقعی است و نیازمند مشاهده و تیزبینی و دقت خاصی است.

مسئولیت پذیر: افرادی به شدت با ثبات و قابل اتکا هستند. وقت شناسی و منظم بودن از ویژگی های بارز آن هاست. به خوبی تمرکز می کنند و از اینکه مسئولیتی داشته باشند و همه چیز را در کنترل خود داشته باشند لذت می برند.


 در دانشگاه

مهندسی نفت در حدود 140 واحد درسی از جمله دروس عمومی و پایه و تخصصی است.

واحدهای درسی:

دروس عمومی و پایه و تخصصی مشترک بین همه گرایش ها یکسان است ولی دروس تخصصی مختص هر گرایش در ذیل تو ضیح گرایش ها بیان می شود.

گرایش های مهندسی نفت:

در بعضی از دانشگاه ها مثل دانشگاه صنعتی شریف و تهران و امیرکبیر انتخاب گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و در بسیاری از دانشگاهای کشور در مقطع کارشناسی انجام می گیرد.


1- گرایش اکتشاف:

کار اصلی مهندسان اکتشاف کشف حوزه هاي نفتي بر مبناي لرزه نگاري است. امواج صوتي به اعماق زمين فرستاده شده و با تحليل و اندازه گيري آن به منابع نفتي پي مي برند. این گرایش عمدتاً از دروس مهندسی زمین شناسی نفت، ژئوفیزیک، ژئوشیمی نفت، پتروفیزیک، مکانیک سیالات، ترمودینامیک مواد کانی و مکانیک سنگ تشکیل شده است.

واحدهای درسی:

ژئوفيزيک، ‌ژئوشيمي آلي (نفت) ،‌زمين شناسي ايران و مناطق همجوار،‌عمليات زمين شناسي ايران، زمين ساخت، مکانيک محيط هاي ناپيوسته سنگي، زمين شناسي مناطق دريايي، زمين شناسي عمومي ، سنگ شناسي و غيره...‌


2- گرایش حفاری:

مسئول حفاری چاه برای تولید نفت و گاز است.طراحي تجهيزات حفاري و انجام عمليات در مناسب ترين شرايط و ارزيابي اثرات تکنولوژي حفاري و استخراج بر محيط زيست کشور از جمله فعاليت هاي اين گرايش است. هدف آن تربیت متخصصانی است که دارای توانایی و مهارت های لازم برای طراحی و انجام فعالیتهای استخراج ذخائر نفت و گاز باشند.

واحدهای درسی:

ديناميک،‌ مهندسي حفاري،‌ سيمان حفاري،‌ گل حفاري،‌ مهندسي حفاري پيشرفته،‌اسيد کاري در عمليات و غيره ...


3- گرایش مخازن:

مهندس مخزن کارش ارزیابی ذخایر نفت و گاز است تخمین اندازه مخزن،تعیین مقدار ذخایر نفت و گاز مخزن و چگونگی ماکزیمم کردن سود اقتصادی حاصل از استخراج نفت می باشد. این مهندسان با همکاری زمین شناسان و ژئوفیزیکان و با بکارگیری قوانین فیزیک و شیمی رفتار های فاز مایع و بخار نفت و گاز و آب درون سنگ را مطالعه می کنند و در نهایت آن ها تلاش می کنند به حداکثر تولید مخزن بدون ایجاد مشکلات اقتصادی و محیط زیستی دست یابند.

واحدهای درسی:

مکانيک سيالات دو فازي، مهندسي مخازن، مطالعت مخازن، عميلات بهره برداري، روش هاي افزايش برداشت و غيره...


4- گرایش بهره برداری:

با گذشت زمان مشکلاتی همچون افت فشار در تولید و بهره برداری از نفت به وجود می آید که باعث می شود نفت به سطح زمین نرسد هدف از این رشته تربیت متخصصانی است که دارای توانایی و مهارت های لازم برای انجام طرح ها جهت اجرای روش های بهینه برای بهره برداری از منابع نفت و گاز باشند این مهندسان نظارت می کنند تا از تولید نفت و گاز اطمینان پیدا کنند و همچنین نقاط اقتصادی پایدار را مورد مطالعه قرار می دهند.

واحدهای درسی:

مکانيک سيالات دو فازي،‌ اصول ژئوفيزيک اکتشاف،‌مهندسي مخازن، عمليات بهره برداري، روش هاي افزايش و برداشت مخازن، تخمين مخازن در چاه هاي اکتشافي، آزمايشگاه نفت و غیره ...ادامه تحصیل:

امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در داخل کشور وجود دارد.

بعد از این که شما در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد یکی از گرایش های ذکر شده را اخذ نمایید میتوانید برای ادامه تحصیل وگرفتن دکترا در یکی از دانشگاه های داخلی و خارجی اقدام کنید.گرفتن دکترا در این رشته به کار همه نمیاد ولی با داشتن دکترا میتوان اینده شغلی خوبی برای خود رقم زد.


بعد از فارغ التحصیلی:

دانشجویان این رشته بعد از فارغ التحصیلی قادر به:

1- انجام تحقیقات زمین شناسی برای بکارگیری بهترین روش حفاری

2- طراحی طرح چاه

3- توسعه ابزار و ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده برای استخراج

4- شبیه سازی و مدل سازی مخزن

5- مدیریت تیم های مشغول به کار

و ... هستند.

قطعا اولين بازار کار متخصصان اين رشته وزارت نفت مي باشد.تسلط بر زبان انگلیسی به منظور ارتباط و استفاده از منابع دست اول دنیا الزامی است. علاوه بر آن کشور های اوپک نیز علاقمند به جذب مهندسان ایرانی هستند پس این اهمیت زبان انگلیسی را دو چندان می کند.شما به عنوان مهندس نفت می توانید در سازمان ها و شرکت های دولتی وخصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوید. برای استخدام در شرکت‌های خصوصی، دو موضوع بسیار حائز اهمیت است. تخصص در زمینه مورد نیاز آن شرکت و تسلط بر زبان انگلیسی برای ارتباط با سایر شرکت های خارجی. یکی دیگر از فرصت های شغلی برای این رشته تدریس در دانشگاه و فعالیت ها و کار در آزمایشگاه های نفتی می باشد.

علاوه بر این ها زمینه های جدیدی که مهندسان نفت می توانند بر روی آن ها مطالعه کنند شیل نفت و ماسه های نفتی و هم چنین زمینه های نفت و گاز دریایی است. البته مهندسان نفت می توانند در قسمت زمین گرمایی هم حرفی برای گفتن داشته باشند.


وضعیت مهندسی نفت در جهان:

یش بینی های جهانی نشان می دهد میزان استخدام مهندسان نفت بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۷درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

فهرست دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی نفت به شرح زیر است:

1          University of Texas Austin (Cockrell) 

2          Stanford University    

3          Texas A&M University College Station (Look)

 4         University of Tulsa

5          Colorado School of Mines     

6          Pennsylvania State University Park   

7          University of Oklahoma

8          Louisiana State University Baton Rouge

9          University of Southern California (Viterbi)   

10        New Mexico Institute of Mining and Technologyجواد مورخ - دانشجوی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف