کنکور 98

حسابداری ازنگاه احمد محمود آبادی (حسابداری دانشگاه تهران)

برای تصمیم گیری‌های اقتصادی افراد و موسسات نیازمند اطلاعات هستند که این اطلاعات را حسابداری در اختیار می‌گذارد در واقع حسابداری یک فعالیت خدماتی است که وظیفه اش ...

حسابداری ازنگاه احمد محمود آبادی (حسابداری دانشگاه تهران)


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با حسابداری در بخش نظرات مقاله می باشد.**


حسابداری:

برای تصمیم گیری های اقتصادی ، افراد و موسسات نیازمند اطلاعات هستند که این اطلاعات را حسابداری در اختیار می گذارد. در واقع حسابداری یک فعالیت خدماتی است که وظیفه ­اش فراهم کردن اطلاعات کمی، که اساسا دارای ماهیت مالی هستند، درباره واحد اقتصادی است. از آنجایی­که محصول نهایی حرفه حسابداری مبنای تصمیمات اقتصادی اشخاص ذی نفع از جمله مدیران، سهامدارن، اعتباردهندگان،دولت و غیره قرار می گیرد بنابراین می­توان گفت که یکی از اهداف رشته حسابداری آموزش نیروی انسانی متخصص در جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشات مالی مطابق معیارهای از پیش تعیین شده از جمله استانداردها و اصول حسابداری می­باشد.  

رشته حسابداری اولین بار در دهه ­ی 1330 با تاسیس اولین آموزشگاه­ های عالی و دانشکده­های خصوصی از جمله آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران، دانشکده علوم اداری و موسسه­ ی عالی حسابداری مطرح گردید. در حال حاضر این رشته در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می­شود.


این رشته مناسب چه کسانی است؟

هر یک از ما در کودکی آرزوهایی داشتیم مثلا آرزوی خلبان شدن یا دکتر شدن و امثال اینها اما هیچ کس آرزوی حسابدار شدن را نداشت حتی خیلی از دانشجویان این رشته نیز چون رتبه ی کافی برای خواندن رشته مورد علاقه خود را کسب نکرده اند به این رشته روی آورده اند اما پس از خواندن دو ترم اکثرا به این رشته علاقه مند می شوند.خیلی از دانش آموزان در درس های شیمی، فیزیک، زیست وفلسفه و منظق و... ضعف دارند که این ضعف کم کم به تنفر تبدیل می شود .مژده من به دانش آموزان این است که از خواندن این درس ها راحت می شوید . البته از نظر خیلی از دانش آموختگان رشته حسابداری ، این رشته یکنواخت است و تنوعی ندارد پیشنهاد من این است که اگر به دنبال تنوع کاری زیاد هستید رشته حسابرسی را انتخاب کنید . اغلب متخصصین حسابداری را یک ((فن)) میدانند و این رشته از رشته هایی است که داشتن دانش در آن به مدرک ارجحیت دارد لذا کسب تجربه در محیط واقعی کسب و کار از تحصیلات تکمیلی دانشگاهی برای استخدام مهمتر است و برای کارفرمایان اولویت بیشتری دارد.


حسابداری ازنگاه احمد محمود آبادی (حسابداری دانشگاه تهران)


در دانشگاه:

اکثر دانشگاه ها این رشته را در شاخه های مختلفی ارائه می کنند مانند حسابداری مالیاتی ، حسابداری حسابرسی ، حسابداری دولتی و... که در نهایت همه ی آنها یک چیز را می آموزند اما تفاوت اندکی در واحد های درسی دارند.

واحد های درسی:

از دروس اصلی این رشته میتوان به اصول حسابداری 1 و2 و3 ،حسابداری میانه 1 و 2 ، حسابداری پیشرفته 1 و 2 ، حسابداری مالیاتی ،حسابداری صنعتی 1 و 2 و 3 ،حسابداری دولتی ،متون حسابداری 1 و 2 و حسابرسی 1 و 2 اشاره کرد . به جز دروس متون حسابداری و حسابرسی که حفظی است اکثر واحد های درسی این رشته ترکیبی از حفظی و مفهومی است که با درک کردن مفهوم آنها خواندن این رشته برای شما دشواری ندارد اما بعضی از دروس حجم زیادی دارند که باید در یک ترم فراگرفته شوند مانند حسابداری میانه بنابراین خواندن این درس ها در طول ترم پیشنهاد میشود.

همچنین دروس تخصصی ریاضی و آمار وروش تحقیق و پژوهش عملیاتی از درس های مهم این رشته هستند.

پیشنهاد میکنم در حین تحصیل نحوه کار با ابزار های حسابداری نظیر نرم افزار هلو ،اسپاد ، همکاران سیستم ، اکسل  و... را یاد بگیرید همچنین شرکت در کلاس های آموزش بورس و فعالیت در بورس و اوراق بها دار پیشنهاد میشود.


ادامه تحصیل :

اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید این امکان تا مقطع دکترا فراهم است بسیاری از دانشجویان به ادامه تحصیل در خارج از کشور فکر میکنند که متاسفانه در رشته حسابداری این کار بسیار سخت است اما با توجه به این که ایران در حال پیوستن به کشور هایی که از استاندارد های بین المللی حسابداری استفاده می کنند است، این امید وجود دارد که امکان ادامه تحصیل در کشور های دیگر برای این رشته به آسانی فراهم شود. بسیاری از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد رشته های حسابرسی ، حسابداری مدیریت ، مدیریت مالی و ... و یا همان رشته حسابداری را ادامه میدهند اما به علت نزدیکی که برخی از این رشته ها با هم دارند در جامعه میبینیم که کسی که حسابداری میخواند مشغول کار حسابرسی است و برعکس . همانطور که قبلا گفتم داشتن دانش است که مهم است نه مدرک تحصیلی  بنابراین هر رشته ای که انتخاب می کنید سعی کنید در آن قوی باشید.


بعد از فارغ التحصیلی :

حسابداری از رشته هایی است که تقاضا برای آن در بازار کار زیاد است . بانک ها ، موسسات و شرکت های تجاری،تولیدی و خدماتی  ،موسسات حسابداری و حسابرسی و... از مشاغل موجود برای یک فارغ التحصیل حسابداری است. امروزه حتی سوپر مارکت های کوچک هم به حسابدار احتیاج دارند پس نگران آینده شغلی در این رشته نباشید اما توجه داشته باشید که این تلاش شماست که جایگاهتان را مشخص میکند.


حسابداری در خارج از کشور :

در اکثر کشور های جهان این رشته از پرطرفدار ترین رشته ها میباشد و معمولا افراد قوی به رشته های مدیریت و حسابداری روی می آورند اما همانطور که گفته شد در حال حاظر شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار سخت است . از دانشگاه های برتر جهان در این رشته میتوان به دانشگاه هاروارد، دانشکده اقتصاد وعلوم سیاسی لندن ، دانشگاه آکسفورد ، دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست اشاره کرد


حسابداری ازنگاه احمد محمود آبادی (حسابداری دانشگاه تهران)


سخن آخر:

توجه داشته باشید که علاقه داشتن به رشته ی تحصیلی بسیار مهم است و همچنین تلاش برای کسب دانش میتواند به موفقیت شما کمک کند و دیگر اینکه برخلاف اکثر رشته های تحصیلی، در این رشته از همان ابتدای تحصیل میتوان در بازار کار فعالیت کرد و به کسب تجربه پرداخت.


احمد محمود آبادی - دانشجوی حسابداری دانشگاه تهران


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با حسابداری در بخش نظرات مقاله می باشد.**