حقوق از نگاه محمد عابدینی(دانشجوی حقوق دانشگاه تهران)

حقوق به معنای مجموعه مقررات حاکم بر روابط اجتماعی است. حقوق علمی است که از طریق قانون می‌کوشد تا حق هر کس به خودش برسد.

حقوق از نگاه محمد عابدینی(دانشجوی حقوق دانشگاه تهران)

برای مشاهده فیلم معرفی رشته حقوق کلیک کنید
حقوق: 

حقوق به معنای مجموعه مقررات حاکم بر روابط اجتماعی است. حقوق علمی است که از طریق قانون می کوشد تا حق هر کس به خودش برسد و از این طریق عدالت در جامعه برقرار شود. 

به عبارت دیگر موضوع علم حقوق هر گونه روابط اجتماعی است که آثار حقوقی داشته باشد. به عنوان مثال روابط پدر فرزندی روابطی است که یک سری آثار حقوقی دارد. مثل برقراری رابطه ی وراثت و ابوت و ... .

روابط گفته شده می تواند بین دولت و مردم باشد که در علم حقوق ، حقوق عمومی نامیده می شود و یا اگر روابط بین مردم بایکدیگر باشد ، حقوق خصوصی نامیده می شود.

به عبارت دیگر حقوق عمومی به قوای سه گانه و مسائل حاکمیتی می پردازد ، در حالی که حقوق خصوصی مربوط به روابط مردم با یکدیگر است.


از شاخه های حقوق عمومی می توان از :     1- حقوق اساسی      2- حقوق اداری      3- حقوق مالیه      4- حقوق کیفری     5- آیین دادرسی    و...  نام برد.

منبع حقوق اساسی قانون اساسی و منبع حقوق اداری قانون  مدیریت خدمات کشوری است.


از شاخه های حقوق خصوصی می توان از:   1- حقوق مدنی   2- حقوق تجارت  3- حقوق دریایی  4- حقوق هوایی  نام برد.


علم حقوق با رشته های دیگر از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی ، اقتصاد ، فقه و ... در ارتباط است. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید دامنه ی اطلاعات خود را از بقیه ی رشته ها بالا ببرد.توانایی های لازم برای دانشجوی رشته ی حقوق هنگام ورود به شغل:

  1-   جسور بودن :  یک حقوقدان خوب باید جسارت کافی برای اینکه حرف خود را به کرسی بنشاند داشته باشد و تحت تاثیر مسائل فرعی قرار نگیرد و تمام تلاش خود را به کار اندازد تا در جهت احقاق حق حرکت کند.

  2-  فن بیان خوب و به عبارت دیگر خوب حرف زدن :  یک وکیل یا قاضی ماهر باید قدرت صحبت کردن و بیان خوبی داشته باشد و بین صحبت های خود به اشتباه و لکنت زبان نیفتد و به خوبی منظور خود را برساند. به عبارت دیگر از مهمترین ویژگی های یک وکیل یا قاضی کار بلد ، داشتن قدرت بیان مناسب و عالی است.

  3-  قدرت استدلال بالا: یک حقوقدان کاربلد و ماهر باید قدرت دلیل آوردن و استدلال خوبی داشته باشد تا بتواند برای صحبت های خود دلیل بیاورد. زیرا آن چیزی که باعث میشود یک وکیل  و یا قاضی از عوام که سواد حقوقی ندارند جدا شوند ، داشتن قدرت استدلال و دلیل آوردن  درخور شغل مربوطه است. به عبارت دیگر ، اگر قاضی است باید از رایی که میدهد با استدلال دفاع کند و اگر وکیل است بتواند با استدلال و فن بیان خوب خود،  دادگاه را قانع کند.


موقعیت شغلی در ایران:

 امروزه به دلیل تعداد زیاد دانشگاه ها و دانشجویان حقوق تعداد فارغ التحصیلان این رشته زیاد است و دانشجویانی که قصد شرکت در آزمونهای قضاوت و یا وکالت را دارند با حجم زیادی از داوطلبان برخورد می کنند. البته دانشجویانی که در دوره ی کارشناسی خوب مطالب را آموخته اند معمولا به مشکلی برخورد نمی کنند.

دانشجویان پس از قبولی در آزمونهای وکالت یا قضاوت می توانند پس از پایان دوره های کارآموزی به عنوان وکیل یا قاضی وارد عرصه ی کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند با قبولی در آزمونهای سردفتری در دفاتر اسناد رسمی مشغول به کار شوند.


دروسی که دانشجویان رشته ی حقوق در دانشگاه مطالعه می کنند:

 1-  مقدمه ی علم حقوق            

2-  حقوق جزا ( عمومی - اختصاصی)               

3-  حقوق مدنی             

4- حقوق تجارت

5-  ایین دادرسی (مدنی - کیفری)                         

6-  فقه (متون فقه - اصول فقه - قواعد فقه)       

7- حقوق بین الملل (عمومی - خصوصی)        

و دروسی مثل جامعه شناسی ، عربی ، زبان ، اقتصاد ، ... .

مدت دوره ی کارشناسی چهار سال می باشد که دانشجویان پس از اتمام دوره ی کارشناسی و گرفتن مدرک کارشناسی حقوق قابلیت شرکت در آزمون های مذکور را پیدا می کنند.محمد عابدینی - رتبه 33 کنکور انسانی 94 - دانشجوی حقوق دانشگاه تهران