رشته‌ی علوم قضایی وخدمات اداری دادگستری از نگاه مسعود مملوکی

علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری رشته علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری،از جمله رشته‌های دارای پذیرش با شرایط خاص میباشد که فقط...

رشته‌ی علوم قضایی وخدمات اداری دادگستری از نگاه مسعود مملوکی


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما دررابطه با رشته علوم قضایی در بخش نظرات مقاله می باشد.**


علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری:

رشته علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری،از جمله رشته های پذیرش دارای با شرایط خاص می باشد که فقط در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری تهران (وابسته به قوه  قضاییه) ارائه میشود.این دانشگاه در سال 1361 و در پی تلاش های شهید آیت الله دکتر بهشتی و به منظور تامین نیروی قضایی قوه قضاییه،فعالیت های خود را آغاز کردد.

در حال حاضر دانشگاه علوم قضایی،در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته مبادرت به پذیرش دانشجو میکند.

دانشگاه علوم قضایی،دانشجویان را برای تصدی منصب قضا آماده میکند فلذا دانشجویان از ابتدای تحصیل،بورسیه ی قوه قضاییه می شوند.

مسیری که دانشجویان برای رسیدن به منصب قضا طی میکنند،بدین صورت است که پس از گذراندن دوره ی کارشناسی،در یک دوره ی کارآموزی شرکت میکنند و پس از اخذ نمرات قبولی در اختبارات پایان دوره،وارد کار قضایی میشوند.


شرایط برای ورود به رشته علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری:

این دانشگاه تا کنکور سال 95 از هر سه رشته ی علوم انسانی،علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی دانشجو پذیرش میکرد.اما از کنکور سال 96،فقط از میان دانش آموزان پسر شرکت کننده در کنکور رشته ی علوم انسانی دانشجو پذیرش میکند.لازم به ذکر است که دانشگاه علوم قضایی فقط از میان پسران شرکت کننده در کنکور انسانی،دانشجو جذب میکند.

دانش آموزان پس از انتخاب رشته ی علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری در انتخاب رشته ی کنکور،در صورت داشتن رتبه و تراز مناسب،برای گذراندن مرحله ی مصاحبه(مصاحبه عقیدتی-سیاسی و مصاحبه روانشناسی)دعوت میشوند.از میان دانش آموزان چند برابر ظرفیت دعوت شده به مرحله ی مصاحبه،افرادی که حد نصاب لازم را کسب نموده باشند،برای تحصیل در این دانشگاه انتخاب میشوند.

همچنین بنابر گفته های ریاست محترم دانشگاه علوم قضایی،بیش از 50 درصد دانشجویانی که در کنکور سراسری سال 1395 جذب دانشگاه شدند،از میان رتبه های دورقمی کنکور بودند که این نشان از نخبه گزینی دانشگاه دارد.

رشته‌ی علوم قضایی وخدمات اداری دادگستری از نگاه مسعود مملوکی


دروس ارائه شده در دانشگاه علوم قضایی:

بسیاری از دروس رشته علوم قضایی و رشته حقوق منطبق با یکدیگر هستند،اما دانشجویان رشته علوم قضایی به مقتضای منصب قضاوت،تعداد دروس فقهی بیش تری را میگذرانند.دروس این رشته مخلوطی از دروس حفظی و استنباطی میباشند ودانشجویان 143 واحد درسی را در طول دوره ی کارشناسی میگذرانند.14 واحد متون فقه،7 واحد عربی و 4 واحد قواعد فقهی دروسی هستند که منابع به زبان عربی دارند پس دانشجویان این رشته باید پایه عربی مناسبی داشته باشند.همچنین از جمله دروس مهمی که دانشجویان در طول دوره کارشناسی میگذرانند میتوان به حقوق جزا،حقوق مدنی،آیین دادرسی کیفری،آیین دادرسی مدنی،حقوق اساسی،حقوق تجارت،اصول فقه و ... اشاره کرد.


ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

دانشجویان رشته علوم قضایی میتوانند در گرایش های های حقوق جزا،حقوق خصوصی،حقوق عمومی و بسیاری دیگر از گرایش ها در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند.

همچینین لازم به ذکر است در حال حاضر 16 گرایش کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری وجود دارد.

دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی نیز پس از گذراندن دوره ی کارشناسی،در یکی از گرایش های موجود در دانشگاه ادامه تحصیل میدهند.


اهمیت رشته ی علوم قضایی

همانطور که گفته شد،دانشجویان رشته ی علوم قضایی،پس از فراغت از تحصیل،بر مسند قضاوت مینشینند.در قرآن و روایات متعدد بر لزوم حکم قضایی به کرات تاکید شده است.همچنین قضات با توجه به اینکه به مشکلات مردم رسیدگی میکنند و میان آن ها قضاوت میکنند،شغل بسیار سنگین و مهمی دارند.پس در نتیجه لازمه ی این شغل داشتن سواد و ایمان زیاد است.امید است که دانش آموزان گرامی در انتخاب این رشته دقت کافی را داشته باشند.


رشته‌ی علوم قضایی وخدمات اداری دادگستری از نگاه مسعود مملوکی


مسعود مملوکی - دانشجوی رشته علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما دررابطه با رشته علوم قضایی در بخش نظرات مقاله می باشد.**    مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24