از تخیل تا واقعیت

دانشمندان یک روش غیر معمول برای غلبه بر گرمای کره‌ی زمین یافته‌اند: کره‌ی زمین را به یک مدار دورتر از خورشید یعنی منطقه‌ای خنک‌تر حرکت دهند.

از تخیل تا واقعیت

ناسا قصد دارد کره‌ی زمین را جابه‌جا کند!

دانشمندان یک روش غیر معمول برای غلبه بر گرمای کره‌ی زمین یافته‌اند: کره‌ی زمین را به یک مدار دورتر از خورشید یعنی منطقه‌ای خنک‌تر حرکت دهند.

این ایده‌ی عجیب زاییده‌ی ذهن مهندسان ناسا و عده‌ای از اخترشناسان آمریکایی است که معتقدند این روش حدود ۶ بیلیون سال به عمر سیاره‌ی ما اضافه می‌کند؛ به عبارت دیگر عمر مفید زمین ۲ برابر خواهد شد.

برای این کار طرح‌هایی هم ارائه داده‌اند. جالب است بدانید برای این کار نیاز به نیروی عظیمی برای حرکت دادن کره‌ی زمین نیست؛ فقط کافی است یک ستاره‌ی دنباله‌دار را به سمت زمین هدایت کنند.

دکتر لفلین که در مرکز تحقیقات ناسا در کالیفرنیا کار می‌کند گفته است برای این کار فقط لازم است یک ستاره‌ی  دنباله‌دار یا شهاب آسمانی را به سمت زمین هدایت کنیم، به طوری که با سرعت از کنار و نزدیک زمین رد بشود و به این طریق می‌توان از نیروی گرانشی شهاب که روی زمین اثر خواهد کرد استفاده کرد. در نتیجه‌ی این کار سرعت مداری زمین افزایش پیدا می‌کند و به یک مدار بالاتر می‌رود که از خورشید دورتر است و به این ترتیب به یک منطقه‌ی خنک‌تر هدایت می‌شود.

هم‌چنین این مهندسان گفته‌اند که پس از این کار باید این ستاره‌ی دنباله‌دار را به سوی زحل یا مشتری هدایت کرد تا روند رو به عقب اتفاق بیفتد و انرژی‌اش را از یکی از این دو سیاره‌ی غول‌آسا بگیرد. بعدها مدارش آن را دوباره به سمت زمین برخواهد گرداند و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

این گروه گفته‌اند که هدفشان در نجات کره‌ی زمین کاملاً جدی است و تنها چیزی که احتیاج دارند پرتاب یک موشک شیمیایی به یک شهاب آسمانی یا ستاره‌ای دنباله‌دار است که در زمان مقرر باعث آتش گرفتنش شود که چنین دانشی همین حالا هم وجود دارد!

این طرح جنبه‌های نگران‌کننده‌ی زیادی دارد. مهندسین هوافضا باید برای هدایت شهاب یا ستاره‌ی دنباله‌دار به سمت زمین نهایت دقت را داشته باشند؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه در این زمینه کره‌ی زمین را به مداری جلوتر خواهد برد (مدار آتش) و عواقب ویرانگری در پی خواهد داشت. کباب شدن محیط زیست از کم‌ترین این عواقب خواهد بود.

منبع: برگرفته از کانال مجله علمی سای وابسته به دانشگاه الزهرا   

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب