پرستاری از نگاه زهرا عابدی (دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)

پرستاری یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است. اصلی‌ترین وظیفه‌ی پرستار در این راستا مراقبت از بیماران است ...

پرستاری از نگاه زهرا عابدی (دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با پرستاری در بخش نظرات مقاله می باشد.**


پرستاری: 

پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی است. اصلی ترین وظیفه ی پرستار در این راستا مراقبت از بیماران است . البته امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ، پرستاری نیازمند مدرک معتبراست و وظیفه ی یک پرستار تنها محدود به مراقبت از بیماران نمی شود . پرستار یکی از اعضای اصلی و کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش برجسته اش در پذیرش ،آماده سازی ،مراقبت ها و حمایت های جسمی و اجتماعی ، کاملا مشخص و مورد قبول همه واقع شده است . در تقسیم بندی های علمی ، امروزه ارزش یک پرستار خوب هم تراز یک پزشک خوب قرار می گیرد.

نقش های پرستار :

مراقبت کننده : نخستین و اصلی ترین  نقش پرستار است که مراقبت کردن از فرد موردنظر (بیمار) می باشد.

تعلیم دهنده : آموزش ، اجرا و ارزیابی طرح های آموزشی برای فرد و خانواده وی جهت رفع نیاز های یادگیری آنان

مشاور : جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشکل و تصمیم گیری

رهبر : محقق و حمایت کننده از مددجو و خانواده

نقش درمانی

 نقش حفاظتی

 نقش هماهنگ کننده


این رشته مناسب چه کسانی است؟

پرستار باید از سلامت کامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق ،منظم ،علاقمند و صبور باشد و کنترل کافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد . دانشجوی پرستاری باید عاشق انسان و انسانیت باشد تا بتواند در شرایط سخت و بحرانی حتی زمانی که خسته است یا آمادگی جسمی و روحی لازم را ندارد به دیگران کمک کند .

از لحاظ درسی نیز باید به زیست شناسی و شیمی و زبان انگلیسی علاقه و تسلط نسبی داشته باشد .


پرستاری از نگاه زهرا عابدی (دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


در دانشگاه:

تعداد واحد های درسی پرستاری در مقطع کارشناسی 130 واحد و طول مدت تحصیل مقطع کارشناسی این رشته حداقل 4 سال  و حداکثر 5 سال بوده است.دروس این رشته ی تحصیلی به 2 گروه علوم پایه و علوم تخصصی تقسیم بندی می شود.

که دروس پایه شامل مواردی همچون : انگل شناسی ، میکروب شناسی ، بیوشیمی ، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح است و دروس تخصصی شامل مواردی همچون : پرستاری بهداشت ، پرستاری بهداشت جامعه و، پرستاری مادران و نوزادان ، بیماری های داخلی ، بیماری ها و پرستاری های مربوط ، اخلاق پرستاری و پرستاری فوریت ها است .

در رابطه با سختی های این رشته باید گفت که پرستاری از دسته شغل هایی است که تنها با عشق می توان در آن ماند و ادامه داد . شغل پرستاری یکی از شغل هایی است که می تواند بسیار سخت و زیان آور باشد چون مسائلی چون کار شیفتی ، حقوق و مزایای کم نسبت به حجم کار زیادی که دارد یا همراهی بیمار و نشانه های روحی ، صدمات جسمی ناشی از اهمیت دقت و توجه در کار ، بخشی از دشواری های این رشته هستند اما با توجه به نیاز های جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه به خصوص در چندسال اخیر که تحول در این رشته ایجاد شده است و رو به پیشرفت است .

دانشکده های پرستاری اصفهان ، تهران ، ایران ، شهیدبهشتی و مشهد به ترتیب در رتبه های اول تا پنجم برترین دانشکده های پرستاری کشور قرار دارند .


ادامه تحصیل :

دانشجویان رشته پرستاری می توانند در 3 مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی ادامه تحصیل بدهند .

رشته کارشناسی پرستاری ، عمومی بوده و گرایش خاصی ندارد اما از مقطع کارشناسی ارشد به گرایش های متنوعی تقسیم می شود .

از جمله گرایش های مقطع کارشناسی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

داخلی – جراحی

اطفال

مدیریت

بهداشت

روان پرستاری

پرستاری ویژه

اپیدمیولوژی

آناتومی

فیزیولوژی

بافت شناسی

و همچنین گرایش های مقطع دکترا موارد زیر را شامل می شود :

پرستاری

آناتومی

بافت شناسی

اپیدمیولوژی


دوره کارشناسی ارشد پرستاری :

فارغ التحصیلان دوره ی کارشناسی پرستاری ، بعد از قبولی در آزمون ورودی و همچنین مصاحبه ، طبق ضوابط خاصی که مقرر شده است ، در دوره ی 2 ساله کارشناسی ارشد پرستاری پذیرفته می شوند . در این دوره 26واحد پایان نامه باید ارائه شود . فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در سطح بالای تخصصی ، امور آموزش ، مدیریت خدمات پرستاری و ارائه خدمات بالینی در دانشکده های پرستاری و مراکز مختلف بهداشتی درمانی می توانند به خدمت بپردازند .

دوره دکترای پرستاری:

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پرستاری بعد از قبولی در آزمون کتبی ورودی و مصاحبه و گذراندن دوره آموزشی شامل 25 واحد دروس اختصاصی ، 20 واحد رساله دکتری و امتحان جامع دکتری ، طبق ضوابط خاصی ، به دریافت درجه دکترای پرستاری نایل می گردد .

پرستاری از نگاه زهرا عابدی (دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)بعد از فارغ التحصیلی :

پرستاری رشته ای است که در آن درست بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله وارد بازارکار شده و شغل و حقوقتان تضمین شده است . رشته پرستاری با وجود سختی هایی که دارد از یک بازار کار عالی برخوردار است . از بین تمام رشته های کارشناسی تنها رشته ای است که که بیکار ندارد مگر اینکه کسی بعد از فارغ التحصیلی تمایلی به کار در این رشته نداشته باشد .

درآمد یک پرستار بسته به محل استخدام ، پست های بیمارستان ، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی تغییر می کند .

محل استخدام برای پرستاران ، بیمارستان ها ،کلینیک ها، پارا کلینیک های دولتی و خصوصی ،ادارات و سازمان ها و به عنوان مربی در دانشکده ها و ... می باشد . شغل در این مراکز به صورت 3 شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد .

پرستار در بیمارستان بر اساس سطح تحصیلات و سابقه کار در پست های پرستار شیفت ، سرپرستار ، سوپروایزر(بالینی ، کنترل عفونت و آموزشی ) و یا ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .

حتی یک پرستار می تواند به طور مستقل فعالیت کند یعنی می تواند با تاسیس مرکز بهداشت خصوصی به ارزیابی وضعیت سلامت افراد جامعه بپردازد یا مهدکودک دایر نماید ، به طور کلی فرصت های شغلی یک پرستار بسیار وسیع و گسترده است .


رشته پرستاری در خارج از کشور :

 دانش پژوهان بعد از اخذ مدارک تحصیلی خود اعم از دیپلم ، پیش دانشگاهی ، لیسانس و فوق لیسانس ، می تواند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه های خارج از کشور ادامه دهد ، اما روند اقدام به پذیرش دانشگاه های بین المللی متفاوت است . پرستاران مهمترین عنصر هر سیستم پزشکی محسوب می شوند و بنابراین در سراسر جهان مورد نیاز هستند .

البته هنوزهم پیشنهاد ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور ، دانشجویان را شگفت زده می کند . برترین دانشگاه جهان برای ادامه تحصیل در این رشته دانشگاه پنسیلوانیا در کشور آمریکاست اما قبول شدن در این دانشگاه به همین راحتی ها نیست و یکی از دانشگاه هایی که مورد تایید آمریکاست(تاحدودی البته )،دانشگاه های موجود در کاناداست که اکثر پرستاران ایران تمایل زیادی به ادامه تحصیل و مهاجرت به این کشور را دارند.


سخن آخر :

با توجه به نیاز های جامعه به پرستاری و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه به خصوص در چند سال اخیر که تحول در این حرفه ایجاد شده است ، اوضاع و آینده ی این رشته بهبود بیشتری خواهد یافت و امکان پیشرفت در این رشته روز به روز بیشتر و بیشتر بوده و هست ، چه در ایران چه در خارج از کشور.


پرستاری از نگاه زهرا عابدی (دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


زهرا عابدی - دانشجوی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با پرستاری در بخش نظرات مقاله می باشد.**
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24