رادیولوژی ازنگاه بهنام جعفری(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)

پرتوشناسی یک شاخه یا تخصص از علوم پایه پزشکی است که با مطالعه و به کار بردن فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس، به تشخیص بیماری می‌پردازد.

رادیولوژی ازنگاه بهنام جعفری(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با رادیولوژی در بخش نظرات مقاله می باشد.**


رادیولوژی یا پرتو شناسی:

    پرتوشناسی یک شاخه یا تخصص از علوم پایه پزشکی است که با مطالعه و به کار بردن فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس، به تشخیص بیماری می پردازد. برای نخستین بار رادیوگرافی در میدان جنگ برای تصویربرداری از بدن سربازان زخمی مورد استفاده قرار گرفت.

 پرتوشناسی انواع مختلفی دارد که از بین آنها می توان به رادیوگرافی ساده، آنژیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و ... اشاره کرد.

     تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کند. در هر مرکز تصویربرداری پزشک متخصص پرتوشناسی (پزشک رادیولوژیست) حضور دارد که با استفاده از روش ها و تجهیزات مختلف تصویربرداری به تشخیص بیماری ها می پردازد. وظیفه این پزشک متخصص تشخیص بیماری ها، شکستگی ها و ...از روی تصاویر رادیوگرافی است. انجام کار تصویربرداری و کنترل ظهور و تثبیت تصاویر رادیوگرافی بر عهده تکنسین رادیولوژی (کارشناس پرتوشناسی) می باشد.


این رشته مناسب چه کسانی است؟

     اگر عاشق علم و تکنولوژی بوده و می توانید سریع و درست کار کنید، این رشته می تواند برای شما مناسب باشد.تکنسین رادیولوژی باید مهارت ارتباطی خوبی دربرخورد با بیماران داشته و قبل از تصویربرداری اطلاعات و دستورات لازم را به آنها بدهد. او باید با کلیه تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی به خوبی آشنا بوده و در استفاده از آنها تبحر داشته باشد. ساعت کاری تکنسین رادیولوژی معمولا به صورت تمام وقت است. محل کارش نیز در بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری است. گاهی در بیمارستان ها شیفت کاری در شب و روز های تعطیل هم دارد. تکنسین رادیولوژی در هنگام کار باید حتما لباسهای محافظ در برابر اشعه ها پوشیده و به کمک روش های مختلف ایمنی، بدن بیمار و خود را از تابش اشعه های مضر حفظ کنند.

    مهارت ها و دانش مورد نیاز:

  • داشتن علاقه و دانش در زمینه های بیولوژی، آناتومی، پزشکی و فیزیک

  • دقت زیاد و توجه به جزئیات

  • به روز بودن و آگاهی از جدید ترین روش ها و تکنولوژی ها

  • توانایی استفاده درست از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی

  • مهارت های ارتباطی خوب به خصوص نسبت به بیماران مختلف

  • داشتن حس مهربانی و همدلی نسبت به بیماران


    باتوجه با وظایف و توانمندی هایی که گفته شد کسانی که میخواهند وارد این رشته شوند علاوه بر این که باید مسئولیت پذیر باشند باید به تکنولوژی نیز علاقه مندی داشته باشند. این رشته در مقایسه با سایر رشته های علوم پزشکی فاکتوری به نام اشعه دارد که باعث شده جزو مشاغل سخت محسوب شود. در ضمن از آنجایی که تماس با بیمار در رادیولوژی کمتر از سایر رشته هاست، می تواند برای خانم ها مناسب تر باشد.

رادیولوژی ازنگاه بهنام جعفری(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


در دانشگاه :

دانشگاه های پذیرنده:

     این رشته در اکثر دانشگاه های علوم پزشکی سراسری  مانند دانشگاه علوم پزشکی ایران ، شهید بهشتی، اصفهان ، تهران و ... پذیرش دانشجو دارد.

توضیح مختصر دروس مهم:

    این حس که شما در رشته ای تحصیل کنید که هیچ کدام از واحد های دانشگاه آزاد حق و امکان تاسیس آن را ندارد به نظر احساس خوشایندی می آید. در ایران همه دانشگاه های دولتی که این رشته را ارائه می دهند برای آموزش دانشجویان به صورت عملی از امکانات بیمارستان های تحت پوشش استفاده می کنند. اما در قطب رادیولوژی کشور یعنی دانشگاه علوم پزشکی ایران علاوه بر امکانات بیمارستان ،دستگاه رادیوگرافی اختصاصی نیز در اختیار گروه علوم پرتویی قرار دارد. درس ها از لحاظ سختی در درجه آسان در مقایسه با سایر رشته های هم تراز قرار میگیرند. دروس  عمومی طبق معمول جنبه حفظی دارند. دروس اصلی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی هستند. سخت ترین درس اصلی آناتومی میباشد که در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است از درس های مهم دیگر میتوان به فیزیک MRI و فیزیک سی تی اسکن اشاره کرد که همانطور که از اسم آنها پیداست فیزیک دستگاه ها ، تکنولوژی موجود در آنها ، روش های تعمیر و نگهداری و اصول تولید و نحوه ی تشکیل تصویر را بررسی میکنند. دروس اختصاصی کاملا یاد گرفتنی و مفهومی هستند اما حجم این دروس بالاست و برای یادگیری وقت زیادی می طلبد.


ادامه تحصیل:

    فارغ التحصیلان این رشته فوراً جذب بازار کار می شوند و از این رو ادامه تحصیل در این رشته خیلی طرفدار ندارد اما در صورت علاقه مندی فرد ظرفیت های خوبی برای ادامه تحصیل وجود دارد. از این رشته طبق دفترچه کارشناسی ارشد سال 95 وزارت بهداشت میتوان وارد گرایش های زیر در مقطع کارشناسی ارشد شد.

1.فن آوری تصویربرداری پزشکی

2.رادیوبیولوژی

3.بیوتکنولوژی

4.علوم داروهای پرتوزا

5. علوم تشریح

6.مهندسی پزشکی

7.فیزیک پزشکی

8.نانوفناوری پزشکی

9.زیست فناوری پزشکی


رادیولوژی ازنگاه بهنام جعفری(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


بعد از فارغ التحصیلی:

     اغلب فارغ التحصیلان این رشته به عنوان کارشناس جذب بیمارستان ها , کلینیک های تصویر برداری و یا مراکز آموزشی دانشگاهی میشوند. در ایران خوشبختانه بخاطر محدودیت ساعت کاری مجاز برای هر کارشناس درماه ظرفیت خوبی برای ورود فارغ التحصیلان جدید به بازار کار وجود دارد.

در زمینه تاسیس مرکز تصویربرداری باید گفت این امکان برای کارشناسان وجود ندارد و مجوز تاسیس مرکز تصویر برداری فقط به پزشک متخصص رادیولوژی داده می شود.


سخن آخر

    به عنوان دانشجوی این رشته در قطب علمی کشوری این رشته یعنی دانشگاه علوم پزشکی ایران به تمامی کسانی که علاقه مند به ورود به این رشته هستند توصیه می کنم با اطمینان از این که وارد یک رشته با کلاس کاری عالی، دردسر و مسئولیت کم و درآمد قابل قبول انتخاب رشته کنند. این را بدانید برای کسانی که سواد کافی داشته باشند و صرفا صاحب یک مدرک نباشند در هر رشته ای همیشه کار هست و رادیولوژی هم از این قاعده مستثنی نیست.


رادیولوژی ازنگاه بهنام جعفری(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران)


بهنام جعفری - دانشجوی رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با رادیولوژی در بخش نظرات مقاله می باشد.**پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب