احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی

طرح احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با هماهنگی سازمان‌های مختلف و همکاری کشور ژاپن از سال 1393 اجرا می‌شود.

احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی

طرح احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با هماهنگی سازمان های مختلف و همکاری کشور ژاپن از سال 1393 اجرا می شود.


مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران روز چهارشنبه در حاشیه نشست هماهنگی مرحله چهارم این طرح اظهارکرد: برای حفظ تالاب ها باید همه اتفاقات حوضه آبریز را مدیریت کرد.
ابوالفضل آبشت با اشاره به اینکه بخش کشاورزی ملزم به تامین محصولات غذایی شده است بدون توجه به اولویت سایر بخش ها و سازمان ها، گفت: میزان نزولات جوی در کشور ما پایین و میزان تبخیر چند برابر بارش هاست و این شرایط اقلیمی برای کشاورزی مناسب نیست.
وی با اشاره به اینکه ما مجاز به استفاده حداکثر 40 درصدی از آب های تجدید پذیر هستیم، گفت: مصرف بیش از این اندازه بحرانی است و این درحالی است که در برخی استان های ما بیش از 150 درصد آب های تجدید پذیر استفاده می شود یعنی استفاده ما بیش از ورودی سدها و مخازن زیر زمینی است.
وی با بیان اینکه اضافه برداشت ها موجب اختلال در فرایند آب های تجدیدپذیر می شود، گفت: همین اتفاق برای دریاچه ارومیه افتاده است.
آبشت با تاکید بر اینکه فعالیت هر سازمان بدون توجه به چالش دیگر بخش ها مغایر با توسعه پایدار است، اعلام کرد: دفتر ملی حفاظت از تالاب های کشور طرح بین المللی احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی را با رویکرد زیست بومی اجرا می کند که بر مدیریت کل حوضه تاکید دارد.
وی بر ضرورت آشنایی کشاورزان با نگرانی های زیست محیطی و محدودیت های منابع آبی تاکید و خاطرنشان کرد: هر درخت سیب یک پمپ آب محسوب می شود.
وی با بیان اینکه کشور ما در زمینه کنترل آب های سطحی در جایگاه سوم جهانی قرار دارد، گفت: این رویکرد مغایر با فرایند طبیعی است زیرا چرخه هیدرولوژیکی آب با سد زدن به هم می خورد.
آبشت اظهارکرد: امکان کشت آبی را در منطقه ای فراهم می کنیم بدون اینکه توجه شود که استعداد منطقه کشت دیم است.
وی خروجی بهم زدن نظام طبیعت را شرایط کنونی دریاچه ارومیه، تالاب گاوخونی و دریاچه هامون دانست و خاطرنشان کرد: اختلال در بدنه های آبی بزرگ کشور موجب تغییر اقلیم می شود.
وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای بدنه های بزرگ آبی تعادل آب و هواست، گفت: خشک شدن تالاب ها بحران زا بوده و در برخی موارد همچون تالاب گاوخونی به خاطر وجود فلزات سنگین در منطقه سلامت جامعه را با چالش مواجه می کند.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران با اشاره به اینکه طرح بین المللی احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی از سال 2014 با همکاری کشور ژاپن شروع شد، گفت: این طرح در سال نخست و به عنوان مرحله اول در 41 روستا اجرا شد.
آبشت همکاری ژاپنی ها را قابل توجه دانست و گفت: این درحالی است که در داخل کشور گاهی چنین همکاری دیده نمی شود .
وی با اشاره به اینکه مولانا به ما درس عاشقی داده است، گفت: در این پروژه ژاپنی ها عاشقی را به ما یاد دادند.
وی با بیان اینکه برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه با محوریت مدیریت آب و خاک، اطلاع رسانی و آگاهی و حفاظت از تنوع زیستی اجرا می شود، گفت: ژاپنی ها علاقمندی خود را به همکاری در زمینه مدیریت آب و خاک اعلام کردند و در سایر محورها هم کمک می کنند.
وی با اشاره به کمک سالانه یک میلیون دلاری کشور ژاپن به اجرای طرح بین المللی احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی گفت: این طرح در سال دوم در 75 روستا و در سال سوم در 90 روستا اجرا شد.
آبشت افزود: امسال به عنوان چهارمین سال در 110 روستای 11 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در محدوده استان های آذربایجان شرقی و غربی اجرا می شود.
وی با اشاره به ایجاد جریان اجتماعی با اجرای این طرح در منطقه، گفت: انتظار همراهی بیشتری از داخل کشور داریم.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح انتقال آب زاب به حوضه دریاچه ارومیه 6 هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار اولیه نیاز است، گفت: با این اعتبار می توان طرح احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی را در همه روستاهای حوضه دریاچه اجرا کرد.
آبشت با اشاره به ظرفیت سازی شرکت های فنی و مهندسی منطقه در این طرح، گفت: در زمان حاضر نیروهای این شرکت ها در کار خود خبره شده اند و به عنوان مرجع شناخته می شوند.
وی به تغییر نگرش صورت گرفته در سطح مسئولان جهاد کشاورزی و تمایل به استفاده از نیروهای بخش خصوصی به واسطه اجرای این طرح اشاره و اظهار امیدواری کرد: پشتیبانی کشور ژاپن تداوم داشته باشد.
آبشت به اشاره به اینکه سایر استان های کشور متقاضی استفاده از این تجربه هستند، اظهارکرد: طرح همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی تمرین و الگویی برای کل کشور است.
به گزارش ایرنا، معاون محیط زیست آذربایجان شرقی هم در نشست هماهنگی مرحله چهارم طرح همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی در تبریز با اشاره به نقش اقتصاد جوامع محلی در پایداری حوضه های آبریز، گفت: تغییر نگرش جوامع محلی از بهره کشی حداکثری به تعامل با محیط زیست می تواند انقلابی در این حوزه ایجاد کند.
میرمحسن حسینی قمی با بیان اینکه توسعه پایدار در محیط روستایی به کل جامعه تسری پیدا می کند، گفت: همکاری جهاد کشاورزی در ترویج مولفه های زیست محیطی نوید بخش توسعه است.
وی افزود: همکاری بخش های مختلف در احیای دریاچه ارومیه به عنوان نماد زیست محیطی شمالغرب کشور می تواند الگویی در احیای اکوسیستم های آسیب دیده کشور باشد .
مدیر هماهنگی امور ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم با اشاره به هماهنگی مناسب در برنامه ریزی تا اجرای طرح همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی، گفت: این طرح از تجربه های موفق همکاری بین بخشی در 2 استان شمالغرب کشور است.
علی اکبر نژادرضا به نقش بخش کشاورزی در تعادل بخشی آب های زیر زمینی و تالاب ها اشاره کرد و گفت: از هفته آینده آموزش های توانمند سازی جوامع محلی شروع می شود.
این طرح با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی، ادارات کل محیط زیست و شرکت های آب منطقه ای در استان های آذربایجان شرقی و غربی اجرا می شود و 23 شرکت فنی و مهندسی در کنار 10 هزار کشاورز منطقه در اجرای آن مشارکت دارند.
با اجرای این طرح ها در زمان حاضر وضعیت دریاچه تثبیت شده و هدف گذاری آتی رسیدن سطح آب دریاچه به تراز اکولوژیک در سال 1402 است.
تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه یک هزار و 274 متر و 10 سانتیمتر است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب