پاسخ به سوالات متداول درباره انتخاب رشته گروه ریاضی

پاسخ به سوالات متداول درباره انتخاب رشته گروه ریاضی را در ادامه مشاهده کنید ...

پاسخ به سوالات متداول درباره انتخاب رشته گروه ریاضی

پاسخ به سوالات متداول درباره انتخاب رشته گروه ریاضی را در ادامه مشاهده کنید .


 • 1. با میانگین ترازی که داریم در کدام رشته و کدام دانشگاه ها قبول می شویم؟

با استفاده از این لینک  می توانید آمار قبولی دانش آموزان سال قبل را در دانشگاه و رشته های مختلف با میانگین ترازی که داشته اند مشاهده کنید. • 2. لطفا درباره مهندسی نفت و بازار کار آن توضیح دهید.

برای اطلاع از رشته های مهندسی  و گروه ریاضی به قسمت معرفی رشته ها و شغل ها  مراجعه کنید.


 • 3. اگر در دوره کارشناسی، دبیری کامپیوتر (مهندسی کامپیوتر دانشگاه رجایی) بخوانیم آیا در دوره ارشد می‌توانیم رشته‌های مهندسی دیگر مثل مهندسی برق را انتخاب کنیم؟

بله، همانطور که برای کنکور سراسری محدودیتی وجود ندارد در کنکور ارشد نیز می توان در رشته ی دیگری کما اینکه رشته تحصیلی شما نباشد کنکور داد.


 • 4. در باره ی رشته برق چه توضیحاتی دارید؟

 • برای اطلاع از رشته های مهندسی و بازار کار آن ها  به آدرس زیر قسمت معرفی رشته ها و شغل ها  مراجعه کنید.


 • 5. آیا می شود با رشته تجربی دبیر فیزیک شد؟

خیر، برای دانشگاه های دولتی با توجه به دفترچه انتخاب رشته دبیری فیزیک زیرمجموعه تجربی نمی باشد و باید در کنکور ریاضی شرکت نمود.


 • 6. اگر در انتخاب رشته، رشته ی نیمه متمرکزی را بالاتر از رشته های متمرکز زده باشیم آیا می توانیم به رشته ی متمرکزی که در اولویت های بعدی قبول می شویم برویم؟

قبولی در رشته های نیمه متمرکز غیر از کنکور چند مرحله دیگر از جمله آزمون عملی، مصاحبه و ... دارد و اگر دانش آموز در تمام مراحل از جمله مصاحبه ی رشته ی نیمه متمرکز قبول شود انتخاب رشته در همان مرحله بسته می شود و دیگر نمی تواند به رشته های متمرکزی که در اولویت های بعدی قبول می شود برود.


 • 7. لطفا درباره‌ی دانشگاه امین توضیح دهید.

دانشگاه علوم انتظامی امین، تنها دانشگاه افسری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که وظیفه تربیت و تعلیم افسران آینده پلیس ایران اعم از مرد و زن را بر عهده دارد. این دانشگاه در بزرگراه شهید همت (غرب) تهران بزرگ واقع شده است.

دانشکده فرماندهی و ستاد-دانشکده علوم و فنون اطلاعات آگاهی-دانشکده علوم و فنون راهنمایی و رانندگی-دانشکده علوم و فنون مرزی-دانشکده علوم و فنون اداری و پشتیبانی-مرکز آموزش بین‌المللی پلیس-مرکز آموزش عالی عقیدتی و سیاسی-مجتمع آموزش عالی زنان پلیس (کوثر)-دانشکده علوم و فنون انتظامی-دانشکده علوم پایه انتظامی (نصر)

جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی هستند از طریق شرکت در آزمون سراسری پذیرفته می‌شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه قبولی و دارا بودن شرایط عمومی استخدام، باید دارای شرایط اختصاصی از جمله داشتن علاقه و انگیزه ی لازم، سلامتی کامل جسمی و روانی باشند تحصیل در این دانشگاه در دو مقطع کاردانی (دوسال) و کارشناسی (چهارسال) به صورت شبانه‌روزی است و دانشجویان از امکانات و مزایای خاص تسهیلاتی و رفاهی چون پرداخت حقوق ماهیانه، وام، تجهیزات ورزشی، سفرهای سیاحتی و زیارتی و اعطای بورس تحصیلی و امکان ادامه ی تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و (دکتری) نیز برخوردار می‌شوند. در ضمن، دانشجویان این دانشگاه با مهارت‌ها و فنونی آشنا می‌شوند که در سایر دانشگاه‌های کشور دیده نمی‌شود؛ مهارت‌هایی چون تیراندازی، رانندگی، فراگیری شنا و ورزش‌های رزمی و تخصص‌های گوناگون دیگر.


 • 8. در ارتباط با رشته هوانوردی کمی توضیح دهید . آیا برای خلبانی باید رشته هوانوردی را انتخاب کرد یا مهندسی هوافضا ؟

خیر، خلبانی ارتباطی با رشته مهندسی هوافضا ندارد و هوافضا یک شاخه از مهندسی مکانیک است که مربوط به ساخت هواپیما، موشک و ... می باشد.

برای اطلاع از رشته های مهندسی  و گروه ریاضی به آدرس قسمت معرفی رشته ها و شغل ها مراجعه کنید.


 • 9. سلام فرق بین آموزش و دبیری چیست؟ مثلا چرا برای ادبیات آموزش زبان و ادبیات بیان شده است ولی برای تاریخ دبیری تاریخ ؟

در ارتباط با مسئلهی فرق بین آموزش و دبیری نعمت‌الله موسی‌پور معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان آموزش و پرورش اظهار داشت: در بازنگری برنامه‌های درسی، عنوان رشته‌‌های تحصیلی را بر اساس آنچه در عرف جهانی و دانشگاه‌های داخلی مطرح است مخصوصاً‌ از دهه 80 شمسی و 2000 میلادی به بعد در دنیا رواج پیدا کرد، تغییر دادیم.

وی ادامه داد: در گذشته یعنی در دهه‌های 60 و 70، از اصلاحاتی به نام «دبیری» برای عنوان رشته‌های دانشگاهی استفاده شده است و این در حالی است که «دبیری»، عنوانی بود که در عرف سازمانی ما یکی از مراتب معلمی محسوب می‌شد؛‌ در حقیقت یک عنوان سازمانی، شغلی و استخدامی بود که همین عنوان شغلی را بر رشته تحصیلی هم گذاشته بودند.

موسی‌پور با بیان اینکه در بازنگری برنامه‌های درسی عنوان رشته‌های تحصیلی را تغییر دادیم، افزود: به عنوان مثال در سال 86 در میان رشته‌های زبان و ادبیات، رشته آموزش زبان و ادبیات فارسی تصویب شده است و بسیاری از دانشجومعلمان نیز با همین رشته وارد شده و قاعدتاً فارغ‌التحصیل شدند که این عنوان را به همه رشته‌ها تعمیم دادیم؛ مثلاً دبیری ریاضی یا فیزیک به آموزش ریاضی یا آموزش فیزیک تغییر پیدا کرد.


 • 10. چرا دفترچه انتخاب رشته گرایش هارو نداره؟مثلا نرم افزار یا سخت افزار نداره فقط نوشته مهندسی کامپیوتر؟

تعیین گرایش در طول تحصیل انجام می شود.


 • 11. من دانشگاه دولتی قبول می شوم ولی هدفم بهترین دانشگاه‌های کشور بود رشته ام ریاضی است بنظرتان یک سال بمانم بهتر است یا بروم دانشگاه؟

در رشته های فنی مهندسی مقطع های جبرانی وجود دارد، پیشنهاد می شود تلاش کنید در کارشناسی ارشد به هدف خود برسید.


 • 12. من رشته ریاضی و زبان را کنکور دادم آیا می توانم همزمان در هردو انتخاب رشته کنم یا باید یکی رو انتخاب کنم؟

برگه ی انتخاب رشته برای هر دو گروه یکی می باشد و می توانید در یک برگه با 150 انتخاب از هر دو گروه بر اساس اولویت مورد نظر خود انتخاب کنید.


 • 13. رشته های پرطرفدار رشته ریاضی کدام‌ها هستند؟

طبق اعلام سازمان سنجش ، رشته های پرطرفدار كنكور ریاضی  رشته‌های ‌برق،‌ مكانیك، ‌كامپیوتر، عمران، معماری، صنایع، کنکور تجربی رشته های پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی، دامپزشكی و کنکور انسانی رشته های حقوق، روان‌شناسی و حسابداری می باشد.


 • 14. بنده در فرم انتخاب رشته شماره ۱۲۰ را یک رشته نیمه متمرکز زده ام و قطعا قبل از شماره ۱۲۰ یک رشته‌ متکرکز قبول مي شوم. سوالم اين است که سازمان سنجش اول همه‌ي انتخاب‌هاي شاهد را بررسي مي کند و بعد ساير دانشگاه ها ؟! يعني مثلا من فيزيک خوارزمي در انتخاب ۸۰را قبول شوم ولي اگر براي مصاحبه رشته نیمه متمرکز بروم و مصاحبه را قبول شوم ممکن است بنده را از تحصیل در رشته متمرکزمنع کنند و مجبور به تحصیل در رشته نیمه متمرکز شوم؟

خیر، انتخاب رشته به ترتیب اولویت خوانده می شود و در اولین رشته ی متمرکز که ظرفیت داشته باشید و قبول شوید انتخاب رشته متوقف می شود.


 • 15. فرق دانشگاه های روزانه و شبانه چیست؟

دانشگاه شبانه: بعضی از دانشگاه‌ها برای تکمیل ظرفیت مازاد خود برخی از شرکت‌کنندگان کنکور را به عنوان دانشجوی شبانه ثبت‌نام می‌کنند. ساعت تشكيل كلاس در دوره‌ي شبانه 2 بعدازظهر به بعد خواهد بود و در برخي دانشگاه‌ها برحسب امكانات عمومي دانشگاه، ساعات تشكيل كلاس برابر با ساعات تشكيل كلاس‌هاي روزانه است. این دانشجویان از لحاظ امکانات آموزشی با دانشجویان روزانه برابرند یعنی هر دو گروه یک واحد درسی را در یک کلاس مشترک و با اساتید مشترک می‌گذرانند اما فرق دانشجوی شبانه و روزانه در این است که دانشجوی شبانه مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه می‌پردازد و بسته به شرایط دانشگاه مورد نظر که در دفترچه انتخاب رشته شرح داده می‌شود، ممکن است خوابگاه و دیگر امکانات رفاهی برای دانشجویان شبانه در نظر گرفته نشود. در مدرك تحصيلي نيز اشاره‌اي به روزانه يا شبانه خواندن نمي‌كنند.


 • 16. منظور از چارک پایین رتبه کشوری چیست؟

اگر کل افراد قبولی در یک رشته را بر اساس رتبه شان به 4 قسمت تقسیم کنیم بهترین رتبه در چهارمین قسمت که آخرین قسمت قبولی در آن رشته می باشند را به عنوان چارک پایین تعریف می کنند. که این کار برای افزایش ضریب اطمینان رتبه قبولی هر رشته در صفحه انتخاب رشته سایت کانون  انجام می شود.


 • 17. بنده لیسانس خود را در دوره روزانه دانشگاه دولتی گذرانده ام.آیا باز هم می توانم از شرایط تحصیل رایگان(دوره روزانه) استفاده کنم؟

در همان مقطع که تحصیل کرده اید خیر، اما در مقاطع بالاتر می توانید با شرکت در کنکور و قبولی در رشته مورد نظر در دانشگاه دولتی از شرایط تحصیل رایگان استفاده کنید.


 • 18. کسی که دیپلم ریاضی دارد می تواند در کنکور تجربی شرکت کند و اگر می شود در دانشگاه سراسری می تواند انتخاب رشته کند؟

بله، هر فرد با هر دیپلمی اجازه شرکت در کنکور هر رشته ای را دارد.


 • 19. اگر ما در رشته ی فرهنگیان مصاحبه را قبول شویم و بعد در یک رشته متمرکز هم مطمئن باشیم که قبول می شویم، برای اعلام نتایج نهایی رشته ها قبولی کدام رشته برایمان می آید؟ فرهنگیان یا متمرکز؟

شما دو قبولی دارید، 1-نیمه متمرکز  2- متمرکز

اگر در مصاحبه ی نیمه متمرکز شرکت کنید و پذیرفته شوید قبولی متمرکز شما باطل می شود ولی اگر شرکت نکنید دوره متمرکز را قبول می شوید.


 • 20. کسانی که نیمه دوم سال متولد شده اند می توانند یک سال پشت کنکور بمانند یا نه؟

بعد از فراغت از تحصیل یک سال اجازه دارید برای شرکت در کنکور بمانید و بعد از ان باید اقدام به ارسال دفترچه سربازی کنید.


 • 21. آیا همه ی دانشگاه های دولتی برای رشته های روزانه خوابگاه دارند؟ رشته های شبانه چطور؟

اکثر دانشگاه های دولتی خوابگاه دارند ولی چون هر دانشگاه شرایط خودش را دارد اطلاعات دقیق برای هر دانشگاه را در دفترچه انتخاب رشته کنکور امسال مطالعه کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته اینجا کلیک کنید.


 • 22. آیا از رشته ریاضی می توان رشته های روان شناسی ، حقوق و ... قبول شد؟

تعدادی از رشته ها مشترک هستند که می توانید آن ها را انتخاب کنید. اقتصاد، روان شناسی، حسابداری، مدیریت و ... اطلاعات تکمیلی این رشته ها را در دفترچه انتخاب رشته مطالعه کنید.


 • 23. فرق رشته های نیمه متمرکز با متمرکز در چیست؟

گزينش متمرکز: روشي است که فقط نمرات آزمون و حسب ضوابط سوابق تحصيلي داوطلبان واجد شرايط ملاک و مبناي پذيرش قرار مي‌گيرد و اسامي پذيرفته‌شدگان در يک مرحله و به طور يکجا اعلام مي‌شود. در اين روش هر داوطلب با توجه به شرايطش (از نظر سهميه، بومي و ...) و بر اساس نمره کل اکتسابي در زيرگروه مربوطه، به اولين کدرشته انتخابي که از نظر علمي برتري دارد، در صورت وجود ظرفيت معرفي مي‌شود. گزينش اغلب رشته‌هاي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي به روش متمرکز صورت مي‌گيرد.

روش نيمه‎متمركز: روش گزينش نيمه متمرکز، روشي است که اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي به صورت قطعي و در يک مرحله اعلام نمي‌شود. براي رشته‌هايي كه نياز به اقدامات ديگري نظير مصاحبه، معاينه، آزمون عملي و يا علمي جداگانه دارد، بعد از اعلام نتايج نهايي رشته‌هاي متمرکز و از بين آن دسته از داوطلباني که کد اينگونه رشته‌ها را انتخاب کرده و در اولويت انتخابي قبل از اين کدها در رشته متمرکز پذيرفته نشده‌اند، به صورت چند برابر ظرفيت گزينش صورت مي‌گيرد. اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت براي انجام مراحل مصاحبه، معاينه، آزمون علمي و يا عملي اعلام مي‌شود. در گزينش نهايي هر يک از رشته‌هاي نيمه متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتايج مراحل فوق مربوط به هر رشته نيز ملاک قرار داده مي‌شود و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي اعلام مي‌شود.


 • 24. فرق بین پذیرش دانشجو در نیمه اول و دوم چیست؟

در نیمه اول کلاس‌ها از مهر و در نیمه‌ي دوم کلاس‌ها از بهمن ماه تشکیل می‌گردد.


گردآوری سوال ها و پاسخ ها : 

 مازیار شیروانی مقدم ، سجاد کریمی ، امیرحسین اسلامی، امید صفات 

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24