کشف نخستین قمر فراخورشیدی /شاهکاری از تلسکوپ کپلر

اخترشناسان از کشف یک جرم فضایی خبر می‌دهند که می‌توان آن را نخستین قمر فراخورشیدی شناسایی شده نامید.

کشف نخستین قمر فراخورشیدی /شاهکاری از تلسکوپ کپلر

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از انگجت، اخترشناسان در سالهای اخیر شمار قابل توجهی از سیارات فراخورشیدی را شناسایی کرده اند اما تاکنون خبری از اقمار فراخورشیدی نبوده است.

به رغم تلاشهایی که در این زمینه صورت گرفته، از آنجاکه اقمار سیارات فراخورشیدی بسیار کوچک هستند شناسایی آنها نیز با استفاده از فناوریهای فعلی به سختی صورت می گیرد.

اکنون گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر و داده هایی که توسط آن حاصل شده موفق به کشف نشانه هایی شده اند که می تواند دلیل روشنی بر یک قمر شبیه نپتون به دور سیاره ای در سیستم خورشیدی Kepler-۱۶۲۵ باشد. این منظومه خورشیدی ۴ هزار سال نوری با زمین فاصله دارد.

اخترشناسان با اشاره به اینکه هم اکنون تنها تلسکوپ فضایی کپلر را به عنوان ابزاری کارآمد برای چنین بررسیهایی در اختیار داریم، جرم فضایی تازه شناسایی شده را به احتمال فراوان نخستین قمر فراخورشیدی می دانند که توسط انسان تشخیص داده شده است.

کشف چنین اجرامی برای اخترشناسان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا همانطور که وجود ماه در نزدیکی زمین شانس ادامه حیات را بر روی آن افزایش داده است، چنین تصور را نیز می توان برای سایر سیارات در نظر گرفت.

کشف نخستین قمر فراخورشیدی /شاهکاری از تلسکوپ کپلر


منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب