آهسته شدن پیری مغز با خون بند ناف

محققان توانسته اند با تزریق یک پروتئین موجود در خون بند ناف، حافظه را به موش‌های پیر بازگردانند و مشکلات مربوط به یادگیری را در آن‌ها حل کنند.

آهسته شدن پیری مغز با خون بند ناف

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، تست روی جوندگان ضعیف نشان می دهد که پروتئین درمانی می تواند ناحیه هیپوکامپ مغز که برای تشکیل حافظه ضروری است را مجددا جوان سازی کند. هیپوکامپ اولین ناحیه ای است که در زمان پیری تخریب می شود.

موش های پیری که مورد درمان با این پروتئین قرار گرفتند، در تست های رفتاری، شبیه جانوران جوان عمل کردند. آن ها خیلی راحت در خلال maze(راهروهای تو در تو) عبور کردند، حافظه بهتری داشتند و مهارت های لانه سازی خود را مجددا از سر گرفتند.

محققان به سرپرستی تونی وایز کواری در آکسفورد کشف کرده اند که خون بند ناف انسانی در مقایسه با خون افراد پیری طبیعی، به طور غیر عادی حاوی مقادیر بسیار زیادی از پروتئینی به نام TIMP۲ است و زمانی که موش تزریق شد، موجب فعال شدن گروهی از ژن ها درون هیپوکامپ شد و در نتیجه این بخش آناتومیک مغز قادر به سازش پذیری برای پردازش اطلاعات جدید بود.

در صورت موفقیت آمیز بودن این درمان در مورد انسان، این پروتئین مشتق از خون بند ناف می تواند اسلحه ای بالقوه علیه کاهش عوارض پیری و بروز بیماری های عصبی مانند آلزایمر باشد.

نتایج قوی بدست آمده از این مطالعه امیدواری به درمان زوال عقل و کاهش حافظه در سنین پیری را افزایش می دهد اما محققین تاکید دارند که مطالعات بیشتر(انسانی) می تواند به کاربردی بودن آن در بالین صحه بگذارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب