فرصتی کوتاه برای تصمیمی بزرگ و سرنوشت‌ساز

شما برای انتخاب رشته نیازمند اطلاعات هستید. هم شما و هم پدر و مادرتان مطالعه‌ی کتاب‌های مرتبط با معرفی رشته‌ها را از هم‌اکنون آغاز کنید.

فرصتی کوتاه برای تصمیمی بزرگ و سرنوشت‌ساز

برخی عادت دارند کارهایی را که می‌توان به‌سادگی و در فرصتی کافی و مناسب انجام داد به تأخیر اندازند و بعداً در شرایطی بحرانی و با کم‌ترین تمرکز و بیش‌ترین استرس و البته با خطا و آسیب زیاد انجام دهند. یکی از این کارهای بسیار مهم و تأثیرگذار، انتخاب رشته است. معمولاً اوایل مردادماه رتبه‌ها اعلام می‌شود و حداکثر ظرف ده روز اغلب داوطلبان با عجله و استرس تصمیمی می‌گیرند که چندین سال مستقیماً در دوران تحصیل در دانشگاه درگیر تبعات آن خواهند بود و سال‌ها و شاید تمام عمر، زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار دهد. بین زمان اعلام رتبه‌ها و زمان انتخاب رشته فاصله‌ی زیادی نیست، اما این‌که بخواهید تمام بررسی‌ها و سایر امور مرتبط با انتخاب رشته را در این بازه‌ی زمانی کوتاه انجام دهید، اشتباه بسیار بزرگی است و هرساله تعداد زیادی از داوطلبان کنکور تاوان آن را پرداخت می‌کنند. برای این‌که آسیب‌های این موضوع را به حداقل برسانید لازم است از قبل تمهیداتی بیندیشید.

  • شما برای انتخاب رشته نیازمند اطلاعات هستید. هم شما و هم پدر و مادرتان مطالعه‌ی کتاب‌های مرتبط با معرفی رشته‌ها را از هم‌اکنون آغاز کنید.

  • اکثر شما در آزمون‌های کانون شرکت کرده‌اید و حدود رتبه‌های خود را تخمین می‌زنید. پس می‌توانید هم‌اکنون تخمین مناسبی نیز از انتخاب رشته داشته باشید.

  • برای تصمیم‌گیری ابتدا لازم است رشته‌ی دلخواه خود را مشخص کنید. مهم‌ترین عوامل برای انتخاب رشته، شناخت رشته‌ها و محتوای آن‌ها و سپس شناخت توانایی‌های خود و نزدیکی علایق و توانایی‌ شما به رشته‌های مختلف است. در نظر گرفتن موفقیت خویشاوندان و دوستان در حرفه‌ای خاص و کشف رشته‌های مرتبط با این گونه حرفه‌ها و نیز درک درست شما از توانایی‌های‌تان می‌تواند کمک مؤثری در این تصمیم‌گیری باشد. در صورت داشتن توانایی‌های لازم برای انتخاب این رشته‌ها می‌توانید در یافتن شغل مناسب، که موضوع بسیار مهمی است، از این افراد کمک بخواهید. بعد از انتخاب رشته‌ی دلخواه، نوبت به انتخاب شهر و دانشگاه می‌رسد. هر چه دانشگاه نسبت به محل زندگی شما نزدیک‌تر و در دسترس‌تر باشد در دوران تحصیل فشار کم‌تری را تحمل خواهید کرد.

  • لیستی تلفیقی از رشته‌ها، شهرها و دانشگاه‌ها فراهم کنید. اولویت‌بندی خود را بر اساس جایگاه رشته‌ها، شهرها و عواملی مانند مرغوبیت رشته یا دوری و نزدیکی به محل سکونت و سایر امتیازات قرار دهید. پس از نوشتن لیست و مرتب کردن آن، رشته‌هایی را که با توجه به رتبه‌ی احتمالی خود در آن‌ها قبول نمی‌شوید قرمز کنید و آن‌هایی را که گمان می‌کنید قبول می‌شوید سبز کنید. با این کار پس از اعلام قطعی نتایج، کار انتخاب و مرتب‌سازی نهایی خیلی سریع پیش می‌رود.

  • با افراد مجرب و مطلع که هم تجربه‌ی کافی در موضوع انتخاب رشته دارند و هم از دانش و خلاقیت لازم و نیز اطلاعات کامل راجع به قوانین مرتبط با انتخاب رشته و آخرین آمار پذیرفته‌شدگان در سال گذشته برخوردار هستند، گفت‌وگو کنید. این موضوع کاملاً ضروری است؛ زیرا یک اشتباه می‌تواند سرنوشت شما را تغییر دهد. مثلاً ممکن است سال‌ها مجبور به تحمل غربت شوید در صورتی که می‌توانستید همان رشته را در شهر خودتان در دانشگاه دیگری بخوانید یا با رعایت نکردن ضوابط، انتخابی مهم را از دست بدهید.

  • انتخاب رشته را جدی بگیرید و مشورت با خانواده و افراد حاذق را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید. فرایند این تصمیم سرنوشت‌ساز را از هم‌اکنون شروع کنید.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24