آیا شارژ اتوماتیک گوشی‌های همراه ممکن می‌شود؟

محققان دانشگاه "وندربیلت" یک ماده فوق نازک را تولید کرده‌اند که می‌تواند از حرکت‌های روزمره انسان مانند خم شدن آرنج،انرژی برق تولید کند.

آیا شارژ اتوماتیک گوشی‌های همراه ممکن می‌شود؟

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این ماده می‌تواند راه را برای تولید لباس‌هایی که تلفن‌های همراه را شارژ کرده یا مانند یک صفحه "ال‌.سی‌.دی" روشن می‌شوند باز ‌کند.

این سیستم با لایه‌های کوچکی از فسفر سیاه که هر کدام فقط به ضخامت چند اتم هستند، ساخته شده است.

وقتی این ماده خم یا فشرده شود، یک بار الکتریکی کوچک تولید می‌شود و نازکی آن به این معنی است که می‌تواند از کوچکترین حرکاتی که ممکن است در فعالیت‌های روزمره انجام شود، انرژی برق ایجاد کند.

برای اینکه این دستگاه عمل کند، نیازی به حرکات تند و شدید نیست زیرا این دستگاه حتی از راه رفتن یا ایستادن نیز انرژی برق ایجاد می‌کند.

"کری پینت"، مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: " روش ما در مقایسه با رویکردهای دیگری که برای تولید انرژی از حرکات انسان ساخته شده ، دارای دو مزیت اساسی است.یکی اینکه این مواد در مقیاس اتم به اندازه کافی نازک و کوچک هستند که بدون اینکه بر روی ظاهر پارچه تاثیر بگذارند یا اینکه احساس شوند می‌توانند در پارچه‌ها تعبیه شوند و همچنین می‌توانند انرژی را از حرکت‌هایی کمتر از 10 هرتز(کوچکترین حرکات انسان) استخراج کنند.

این در حالی است که سیستم‌های مشابه تنها با فرکانس‌های بیش از 100 هرتز کار می‌کنند.

این ماده می‌تواند 430 میکرووات برق بر متر مربع تولید کند و جریان ثابت را از طریق حرکت‌های بسیار آهسته، تا 0.01 هرتز حفظ کند. گفته می‌شود که این دستگاه توانایی تولید ولتاژ نسبتا کم در مقیاس میلی ولت را دارد.

این تحقیق در مجله ACS Energy Letters منتشر شده است.


منبع :مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور 97

با رتبه ام در کنکور 97 احتمال دارد در چه رشته و دانشگاهی قبول شوم؟
پاسخ به سوال های شما درباره سهمیه ها ،پردیس ،شبانه ، غیر انتفاعی و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 24 ساعته