ویژه‌نامه انتخاب رشته انسانی: رشته‌های بازه +A

در این قسمت رشته/‌محل‌های بازه‌ی A+ را برای شما قرار داده‌ایم. شما می‌توانید برای آشنایی با سایر بازه‌های رشته‌ی انسانی مجله‌ی آزمون شماره‌ی 336 را که تهیه کنید.

ویژه‌نامه انتخاب رشته انسانی: رشته‌های بازه +A

به زودی نتایج کنکور اعلام می‌شود و شما می‌بایست بر اساس رتبه‌ای که کسب کرده‌اید انتخاب رشته خودتان را انجام بدهید. اما بهتر است از همین الان به فکر باشید و انتخاب رشته‌ی خود را آغاز کنید.

در این‌جا شما می‌توانید انتخاب رشته را با روشی آسان و دقیق یاد بگیرید. مقاله‌ی کاظم قلم‌چی را در این ارتباط کامل مطالعه کنید. بازه‌ی خود را از جدول اصلی پیدا کنید و بر اساس بازه‌ی خود انتخاب رشته‌ را انجام بدهید.

در این قسمت رشته/‌محل‌های بازه‌ی A+ را برای شما قرار داده‌ایم. شما می‌توانید برای آشنایی با سایر بازه‌های رشته‌ی انسانی مجله‌ی آزمون شماره‌ی 336 را که به زودی منتشر می‌شود تهیه کنید.


انتخاب رشته با روشي آسان و دقيق

1. ابتدا بازه‌ي خودتان را پيدا كنيد 

در قسمت پایین، جدول بازه‌ها را مي‌بينيد و اين بازه‌ها با حروف لاتين از ++A تا –D مرتب شده‌اند. پس از دريافت كارنامه‌ي سراسري یا بر اساس تراز آزمون‌های کانون، جايگاه خود را انتخاب كنيد. اين جدول بر اساس رتبه‌ي شما در كنكور سراسري مرتب شده است. 

2. جست‌وجوي اطلاعات تفصيلي

پس از آن‌كه بازه‌ي خودتان را پيدا كرديد، اطلاعات كامل و تفصيلي بازه‌ي خود را از بخش بازه به بازه پيدا كنيد. البته اين اطلاعات يك بار نيز به صورت رشته به رشته در بخش معرفی رشته‌های دانشگاهی خواهد آمد؛ اما راه اول، سريع‌تر و مطمئن‌تر است و روي تعداد صفحات كم‌تري بايد تمركز كنيد. ضمن آن‌كه احتمال از قلم ‌افتادن كم‌تر است. 

3. حداكثر 40 درصد، رشته‌ها‌ي خوش‌بينانه 

از بازه‌ي بالاتر، حداكثر 40 درصد رشته‌‌ها را انتخاب كنيد. اين‌ها انتخاب‌هاي خوش‌بينانه و ايده‌آل شماست. 

4. حداقل 40 درصد، رشته‌ها‌ي مطمئن 

در بازه‌ي خودتان، بیش از 40 درصد رشته‌ها را انتخاب كنيد. اين‌ها انتخاب‌هاي واقع‌بينانه و مطمئن شماست. در بازه‌ي خودتان رشته‌هايي را كه اصلاً مورد علاقه‌تان نيست با مداد خط بكشيد. (با مداد به اين علت كه ممكن است بعداً نظرتان تغيير كند.) 

5. 20 درصد، رشته‌ها‌ي كف قابل قبول

از يك بازه‌ي پايين‌تر، 20 درصد رشته‌ها را انتخاب كنيد. اين‌ها انتخاب‌هاي كف قابل قبول شماست. 

6. رنگ آبی 

در ميان رشته‌هاي انتخابي، آن‌هایی را كه بيش‌تر از حد ترجيح مي‌دهيد و در اولويت اول شما قرار دارند، با رنگ آبی مشخص كنيد. 

7. رنگ زرد 

ساير رشته‌هايي را كه ترجيح مي‌دهيد (يعني آن‌هایی كه در اولويت دوم شما قرار دارند) با رنگ زرد مشخص كنيد.

8. رنگ نارنجي

رشته‌هايي را كه كم‌تر از همه به آن‌ها علاقه داريد با رنگ نارنجي مشخص كنيد. اين رشته‌ها «كف قابل قبول» شماست (پايين‌ترين اولويت شما)؛ اما بايد مطمئن باشيد اگر قبول شديد، ثبت نام هم خواهيد كرد.

9. رشته‌ها را مرتب كنيد.

اين سه گروه رشته را در سه صفحه‌ي جداگانه بنويسيد.

10. هر صفحه را به ترتيب ترجيح مرتب كنيد.

براي اين كار مي‌توانيد به رشته‌هاي هر صفحه، امتيازهاي A، B، C و D بدهيد. به اين ترتيب، كار اولويت‌بندي ساده‌تر مي‌شود.بايد ترجيح خودتان را در نظر بگيريد و رشته‌هاي هر صفحه را به ترتيب ترجيح شخصي‌تان آن‌‌قدر جابه‌جا كنيد كه هر رشته را از تمام رشته‌هاي بعدي، بيش‌تر ترجيح دهيد.هدفتان بايد اين باشد كه اگر در رشته‌اي قبول شديد، افسوس نخوريد كه چرا آن رشته را در بالا نوشته‌ايد و رشته‌ي ديگري را كه ترجيح مي‌داده‌ايد در پايين‌ نوشته‌ايد. 

11. رشته‌هاي‌تان را جمع‌آوری كنيد.

مجموعه رشته‌هايي را كه در سه صفحه نوشته‌ايد پشت سر هم بنويسيد. اكنون آخرين جابه‌جايي‌ها را انجام دهيد تا مطمئن شويد هر رشته را از تمام رشته‌هاي بعد از آن، بيش‌تر ترجيح مي‌دهيد. حتماً از مشورت اعضاي خانواده و آشنايان دلسوز و آگاه خود بهره بگيريد. از برگه‌ي نهايي خود كپي تهيه كنيد و نزد خود نگه داريد.

12. براي آخرين بار كنترل كنيد.

براي انتخاب رشته‌ي اينترنتي تمام ضوابط اعلام‌شده‌ي سازمان سنجش را رعايت كنيد و تمام كنترل‌هاي لازم را انجام دهيد و مطمئن شويد در ورود اطلاعات اشتباهي مرتكب نشده‌ايد.


در فایل زیر می‌توانید رشته‌/محل‌های بازه‌ی A+ را با کیفیت بالاتری مشاهده کنید.

رشته‌/محل‌های بازه A++ را هم با کلیک کردن بر روی آن می‌توانید مشاهده کنید.