مهندسی پلیمر از نگاه رضا گودرزی (دانشجوی پلیمر امیرکبیر)

رشته‌ی مهندسی پلیمر از رشته‌های نوپا و در حال پیشرفت بخصوص در ایران است که ابتدا از گرایش‌های مهندسی شیمی بود که طی سه دهه‌ی اخیر از آن جدا شده است. مهندسی پلیمر عمدتا...

مهندسی پلیمر از نگاه رضا گودرزی (دانشجوی پلیمر امیرکبیر)


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با مهندسی پلیمر در بخش نظرات مقاله می باشد.**


مهندسی پلیمر :

  رشته ی مهندسی پلیمر از رشته های نوپا و در حال پیشرفت بخصوص در ایران است که ابتدا از گرایش های مهندسی شیمی بود که طی سه دهه ی اخیر از آن جدا شده است. مهندسی پلیمر عمدتا منجر به تولید محصولات پلیمری از جمله لاستیک ،پلاستیک ،انواع چسب ها، رنگ ها و رزین ها و .... میشود. البته باتوجه به پیشرفت روز افزون این رشته تنها به موارد فوق محدود نمیشود و گستره ی آن حتی کاربرد های پزشکی همچون تولید لنزهای چشمی و دندان مصنوعی را نیز در بر میگیرد.


این رشته مناسب چه کسانی است؟

  دانش اموزان متقاضی این رشته باید  از اطلاعات و علاقه ی بالایی در موضوع شیمی و سنتزمواد برخوردار باشند به هر ترتیب یک پلیمریست نمیتواند با شیمی مواد ارتباط نداشته باشد و همواره با آن سرو کاردارد وهمچنین ریاضیات در بخش مهندسی اهمیت ویژه ای دارد . چون این رشته با تعداد واحد ها و پروژه های عملی و آزمایشگاهی متعدد همراه است توانایی کار طولانی مدت در آزمایشگاه ویژگی بارز یک مهندس پلیمر است و نباید حساسیتی نسبت به مواد شیمیایی پر کاربرد داشته باشد .

ویژگی های شخصیتی تاثیر گذار:

  • جستجوگر:مشاغل جستجوگر اغلب درگیر ایده ها هستند و تفکر زیادی را می طلبند. این مشاغل می توانند شامل جستجو ذهنی برای کشف حقایق و حل مسائل باشند.

  • واقعگرا:مشاغل واقعگرا غالبا شامل فعالیت های کاربردی و عملی می باشند. آنها اغلب در ارتباط با دنیای واقعی ، مواد یا ماشین ها هستند. اغلب کار در بیرون است و زیاد درگیر کاغذ بازی یا کار در کنار دیگران نیست.


در دانشگاه :

  رشته ی مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی در دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ فعالیت می کند. 


گرایش های مهندسی پلیمر:


 1.صنایع پلیمر:

   صنایع پلیمر عمدتا به طراحی ،شناخت ،تولید و تحلیل خواص فیزیکی و شیمیایی سه ماده ی اصلی لاستیک ،پلاستیک و کامپوزیت می پردازد و هدف از این رشته تولید و بهبود خواص محصولات پلیمری مورد نیاز در صنعت است. با به کارگیری علم شیمی در بهبود ویژگی های پلیمر ها  و کاربردآنها این رشته گسترش یافته و امروزه از مهمترین و کاربردی ترین رشته ها در صنعت محسوب میشود.

 دانشگاه های پذیرنده:

   مهندسی پلیمر گرایش صنایع در ایران طبق آمار سازمان سنجش در دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، تهران ،صنعتی قم ،لرستان ،یاسوج ،گلستان ، بناب ، ارومیه و صنعتی سهند پذیرش دانشجو دارد.

 توضیح مختصر دروس مهم:

الاستومر: درباره ی مواد کش آمدنی است وکاملا تخصصی درباره الاستومرها، ساخت، انواع، کاربرد، مباحث و تئوری های پایه بحث میکند.  

پلاستیک: موادی غیر کش آمدنی در پلیمرها

کامپوزیت: تئوری تقویت پلیمر ها با الیاف، انواع،روش ها و کاربردها


 2. گرایش تکنولوژی و علوم رنگ:

   در واقع مهندسی پلیمر در شاخه ی رنگ مربوط به بررسی و سنتز مواد رنگزا و به کاربردن علم شیمی برای بهبود و تغییر ویژگی های رنگ هاست . باتوجه به کاربردهای صنعتی رنگ ها و اهمیت اقتصادی به کارگیری پوشش ها در موادی که دچار خوردگی و آسیب میشوند این رشته در صنعت بسیار مهم تلقی میشود .

 دانشگاه های پذیرنده:

   در ایران این رشته تنها در دانشگاه صنعتی امیر کبیر پذیرش دانشجوی سراسری دارد.


مهندسی پلیمر از نگاه رضا گودرزی (دانشجوی پلیمر امیرکبیر)


واحد های درسی:

   از دروس مهم اختصاصی تکنولوژی رنگ میتوان به شیمی و تکنولوژی مواد رنگزا، تكنولوژي توليد پينت ، شيمي فيزيک محملهاي رنگ شده ، تکنولوژي جوهرهاي چاپ ، کنترل رنگ و مهندسی رزین های صنعتی اشاره کرد.

  به طور خلاصه شیمی و تکنولوژی مواد رنگزا درسی درباره ی سنتز و تئوری شیمی مواد رنگزا است.

  تكنولوژي توليد پینت که به تعبیر خیلی از دانش آموختگان مهمترین درس این رشته است به مهندسی رزین ها باز میگردد و پوشش ها ،تولید و دستگاه های تولید رزین ها وکاربردهای بیشمار آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

  تکنولوژی جوهرهای چاپ نیز همانطور که از اسم آن مشخص است درباره ی رنگ های مورد استفاده در صنعت چاپ و ویژگی های آنها بحث میکند.

  در کنترل رنگ ؛ فیزیک رنگ و محاسبات آنها بررسی میشود که گستره ی تحقیقاتی آن بسیار بالاست اما در ایران هنوز جا نیفتاده و کاربرد آنچنانی ندارد اما بحث بسیار مهمی در رشته ی پلیمر محسوب میشود.


ادامه تحصیل:

  اگر شما قصد ادامه ی تحصیل در این رشته در مقاطع بالاتر را نیز داشته باشید این امکان در ایران تا مقطع دکترا فراهم است و گرایش های آن نیز در ذیل آمده است و برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز تقریبا اکثر دانشگاه های دارای رشته ی شیمی رشته ی پلیمر را نیز ارائه میدهند.

  گرایش های ارشد مهندسی پلیمر (بر اساس دفترچه کنکور ارشد 93):

   مهندسی پلیمر گرایش صنایع رنگ

   مهندسی رنگ - صنایع رنگ

   مهندسی پلیمر گرایش فرایند پلیمریزاسیون

   مهندسی پلیمر گرایش نانو پلیمر

   مهندسی علوم و فناوری چاپ

   مهندسی پلیمر گرایش صنایع رنگ

   گرایش های دکترای مهندسی پلیمر (بر اساس دفترچه کنکور دکترا 93):

   مهندسی پلیمر گرایش صنایع پلیمر

   مهندسی پلیمر گرایش صنایع رنگ

   مهندسی پلیمر گرایش فرایندهای پلیمریزاسیون

   مهندسی رنگ

   مهندسی پلیمر گرایش رنگ و چاپ


بعد از فارغ التحصیلی

   با توجه به نیاز اساسی جامعه ی امروز به رنگ ها و پوشش های سطوح در مقیاس بالا و با ویژگی های خاص؛ یک مهندس پلیمر و بخصوص رنگ پس از مقطع کارشناسی توانایی فعالیت در یک کارخانه ی رنگ سازی را دارد و نیاز به نیروی متخصص هم در کشور به گونه ای است که فارغ التحصیلان مشکل خاصی برای شروع فعالیت شغلی خود ندارند.

   در زمینه ی کارآفرینی دست فارغ التحصیلان برای شروع کار یک کارگاه تولید رنگ و پیگمنت و پوشش های سطح باز بوده و نیاز به سرمایه ی آن چنانی ندارد اما ابتدا به فعالیت پژوهشی در حوزه ی ماده ی تولید شونده دارد. در مجموع  این رشته شرایط خوبی نسبت به سایر رشته ها در عرصه ی کار آفرینی دارد.

وضعیت پژوهشی:

   همچنین فعالیت پژوهشی در این رشته نیز قابل دسترس بوده و فارغ التحصیلان میتوانند فعالیت تحقیقاتی خود را بلافاصله پس از اتمام تحصیل و یا حین تحصیل ادامه دهند وجود پژوهشگاه های رنگ و مراکز تحقیقاتی نیز زمینه را برای فعالیت بهتر فراهم آورده است.

شغل و بازار کار گرایش صنایع پلیمر:

   در زمینه ی شغل ؛ صنایع پلیمر طیف گسترده ای از فعالیت های صنعتی را شامل میشود که دانشجو میتواند در هر یک از این زمینه ها فعالیت کند از جمله صنایع الیاف ، رزین ،چسب ، تولید کاغذ،کامپوزیت، لاستیک و پلاستیک ...که باتوجه به پتانسیل های موجود در کشور در زمینه های نفتی و کشاورزی این رشته توجیه اقتصادی مناسبی برای سرمایه گذاری را داراست.

   تنها نگرانی مرتبط با این رشته گمنامی آن نسبت به سایر رشته هاست که با وجود اینکه تخصص بسیاری از مشاغل منحصرا دانش یک مهندس پلیمر را شامل می شود؛ اما بسیار دیده میشود که ازمهندسین سایر رشته ها مانند شیمی در این جایگاه ها استفاده میشود که البته با توجه به روند بهبود این شرایط انتظار میرود در سالیان آتی این مسئله مرتفع شود.

وضعیت پژوهشی:

   در مورد فعالیت های پژوهشی گفتن این نکته ضروری است که از نظر پژوهشی نیز این رشته از بهترین شرایط برخوردار است . نیاز به تولید پلیمرهای جدید، بهبود ویژگی های یک پلیمر، تغییر فرایند تولید پلیمر و کاربرد های جدید پلیمرها همچون پزشکی، دارو سازی و بافت ها سبب شده تا گستره ی پژوهش های این رشته فراخ تر شود.


وضعیت رشته در جهان:

امروزه در جهان کشف پلیمر های جدید با خاصیت های فرا تصور دیگر مسئله ی شگرفی نیست . ویژگی های خاص پلیمر ها زمینه را برای تحقیقات و پژوهش نامحدود در این زمینه فراهم آورده است؛ طیف ویژگی هایی همچون سختی در عین سبک بودن ،خاصیت های خاص نانو ذرات پلیمری،مقاومت شیمیایی بهتر نسبت به فلزات، ترمیم پذیری و .... سبب شده تا همواره شاهد پیشرفت این رشته در جهان باشیم ؛ به طوری که در حال حاضر از پلیمر ها در مصارف خاصی همچون بدنه ی هواپیما ها و موشک ها،لنز های چشمی ، پوشش های نانو برای کاهش خوردگی و.... استفاده شده و فناوری آنها برای تولید همواره در حال بهبود است. فعالیت های پژوهشی نیز در دانشگاه های معتبر به گونه ای است که همواره نگاه ویژه ای به تولید محصولات پلیمری دارند .

از مهمترین دانشگاه های فعال در زمینه ی پلیمر میتوان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 University of Akron

 California Institute of Technology

Lehigh University

Central Institute of Plastics Engineering and Technology(CIPAT)


مهندسی پلیمر از نگاه رضا گودرزی (دانشجوی پلیمر امیرکبیر)رضا گودرزی -دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر


**نکته: نویسنده مقاله آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با مهندسی پلیمر در بخش نظرات مقاله می باشد.**
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24