ژلی 5برابر مقاوم‌تر از فولاد/جلیقه‌های ضدگلوله متحول میشوند!

محققان موفق به ساخت ژلی شده‌اند که از مقاوتی به اندازه فلز و انعطاف‌پذیری به اندازه ژله برخوردار است و می‌تواند روند ترمیمی و سالخوردگی بدن انسان را متحول سازد!

ژلی 5برابر مقاوم‌تر از فولاد/جلیقه‌های ضدگلوله متحول میشوند!

براساس گزارش  سی‌ان‌ان، اين ماده در نگاه اول شبيه به باند پانسمان است اما محققان ژاپني دانشگاه هوكايدو كه آن را ابداع كرده‌اند مي‌گويند مقاومت آن پنج برابر بيشتر از فولاد كربني است.

اين پارچه مقاوم و انعطاف‌پذير تركيبي از هيدروژل و فيبرهاي شيشه‌اي است. اين تركيب ويژه باعث شده تا مقاومت آن،‌ براساس ميزان انرژي مورد نياز براي تخريب هريك از تركيبات، افزايش پيدا كرده و ماده 100 برابر مقاوم‌تر از هيدروژل‌ها و 25 برابر قويتر از فيبرهاي شيشه‌اي شود.

ژلی 5برابر مقاوم‌تر از فولاد/جلیقه‌های ضدگلوله متحول میشوند!

محققان دانشگاه هوكايدو طي سه سال گذشته درتلاش براي ابداع اين ماده بوده‌اند و معتقدند مقاوم‌ترين ماده‌اي كه تاكنون انسان به آن دسترسي پيدا كرده را ابداع كرده‌اند.

به اعتقاد آنها اين هيدروژل مقاوم شده با فيبرهاي شيشه‌اي را مي‌توان براي ايجاد زيست‌موادي مانند اندام‌هاي مصنوعي با توانايي مقاومت در برابر مصرف روزانه مورد استفاده قرار داد. براي مثال مي‌توان از اين ماده براي ساخت غضروف‌هاي مصنوعي استفاده كرد كه معمولا به صورت طبيعي در معرض فرسايش زيادي قرار دارد.

از ديگر كاربرد‌هاي اين ماده،‌توليد لباس‌هاي ورزشي، كلاه‌هاي ايمني و جليقه‌هاي ضد‌گلوله‌ است، زيرا محققان معتقدند اين ماده مقاومت بسيار خوبي در برابر گلوله خواهد داشت.

منبع :زهرا حسین پور
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
جمع بندی نیم سال اول از دین و زندگی 1 دهم
دهم رياضى     دبیر : محمد رضایی بقا