Juno، تصاویری از لکه قرمز سیاره مشتری را به زمین مخابره کرد

فضاپیمای Juno، چند روز پیش پرواز در ارتفاع بسیار کم بر فراز لکه قرمز بزرگ روی سیاره مشتری (Great Red Spot) را تجربه کرد. این نخستین باری است که از چنین فاصله‌ای، تصاویری

Juno، تصاویری از لکه قرمز سیاره مشتری را به زمین مخابره کرد

فضاپیمای Juno، چند روز پیش پرواز در ارتفاع بسیار کم بر فراز لکه قرمز بزرگ روی سیاره مشتری (Great Red Spot) را تجربه کرد. این نخستین باری است که از چنین فاصله‌ای، تصاویری از لکه قرمز سیاره مشتری توسط یک سفینه فضایی ثبت شده‌اند.

جدیدترین عکس های سیاره مشتری فوق‌العاده زیبا هستند. البته از چندین روز قبل، شمارش معکوس برای رویارویی تاریخی فضاپیمای جونو و لکه قرمز سیاره مشتری آغاز شده بود و امروز شاهد به حقیقت پیوستن آن هستیم. خوشبختانه ناسا تمامی تصاویر ثبت شده توسط کاوشگر جونو را به صورت فایل خام (RAW) منتشر کرده و از کاربران سراسر جهان خواسته آن‌ها را به دلخواه خود پردازش و افکت‌هایی را اعمال کنند. این سفینه فضایی عکس‌ها را در چهار نوار جداگانه قرمز، سبز، آبی و نزدیک مادون قرمز ثبت کرده است.

یک تیم داخلی ناسا، تمامی این نوارها را با یکدیگر ترکیب کرده‌ است تا جدیدترین تصاویر لکه قرمز سیاره مشتری به دست بیایند. اما این جزو معدود دفعاتی است که ناسا، از عموم کاربران درخواست کرده تکنیک‌های ویرایش تصویر اختصاصی خود را بر روی این عکس‌ها اعمال کنند. در این پروژه باز و عمومی، حتی پیش از اعمال هر گونه افکت، شاهد تصاویری بی‌نظیر از سیاره مشتری هستیم، به طوری که تاکنون به این صورت بزرگترین سیاره منظومه شمسی را رصد نکرده بودیم.

لکه قرمز سیاره مشتری ، که برای نخستین بار در سال 1830 کشف شد، در واقع یک جرم گاز در حال چرخش بوده و طوفانی سهمگین در این سیاره به محسوب می‌شود. تعجب دانشمندان از چگونگی دوام چنین طوفانی در ابعاد بزرگ، برای سال‌های متمادی است. دانشمندان امیدوارند به لطف تصاویر ارسال شده توسط کاوشگر Juno بتوانند بیشتر با این پدیده خاص و ماهیت آن آشنا شوند.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب