پوشش رنگارنگ مریخی

در تصویر جدیدی که مدارگرد شناسایی مریخ منتشر کرده سطح وسیعی از سنگ‌های بستر مریخ مشاهده شده که پوشیده از موادِ گدازه‌های رنگارنگ از دهانه‌ای بی‌نام در ناحیۀ «سرپنتیس» این

پوشش رنگارنگ مریخی

در تصویر جدیدی که مدارگرد شناسایی مریخ منتشر کرده سطح وسیعی از سنگ‌های بستر مریخ مشاهده شده که پوشیده از موادِ گدازه‌های رنگارنگ از دهانه‌ای بی‌نام در ناحیۀ «سرپنتیس» این سیاره است. این گدازه‌ها در ترکیب با مواد سطح عوارضِ چشمگیری ایجاد می‌کنند. در این گدازه‌ها نشانه‌هایی مشابه گدازه‌ در قسمت‌های دیگر مریخ وجود دارد که به آنها از نظر نوردهی و رنگ‌های متنوع برای مقاصد علمی خاص توجه می‌شود.  

رنگ‌هایی که در تصویر دیده می‌شوند نشان‌ دهندۀ سنگ‌ها و مواد گوناگونی است که در تماس با سطح مریخ قرار گرفته‌اند. در تصاویری که دوربین‌ِ های‌رایز (HiRISE)، متصل بر مدارگرد، گرفته است به طور کلی رنگ آبی مواد غنی از آهن را نشان می‌دهد؛ مانند نوعی مادۀ معدنی به نام پیروکسن‌ها و یا نوعی کانی به نام الیوین‌ها. رنگ‌های روشن‌تر نیز مانند رنگ زرد، سنگ‌های تغییر یافته را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد منشأ احتمالی گدازه‌ها دو دهانۀ بی‌نام باشد و علت این گمان بررسی کامل این تصویر است. تصویر کامل عارضه‌های خطی بسیاری را نشان می‌دهد که در راستای شرق به غرب گسترده شده‌اند. این عوارضِ خطی بیننده را به  نزدیکی دهانه‌هایی بی‌نام هدایت می‌کند و با پیگیری‌ مشخص می‌شود که منشأ آنها کوهپایۀ دهانه‌های بی‌نام است. اگر منشأ گدازه‌ها از بالای دهانه‌ها باشد، انتظار می‌رود که این عوارض در تصویر دریافت شده از شمال غرب به جنوب شرق گسترده شده باشد. نقشه‌ای که در این تصویر دیده می‌شود مقیاس ۵۰ سانتی‌متر در هر پیکسل است و شمال در بالای آن قرار دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب