ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!

محققان در جدیدترین کشف خود موفق به ساخت بافت قلب انسان از برگ‌های اسفناج شده اند. این امر را می‌توان انقلابی بزرگ در راستای ترمیم و درمان ارگان‌های آسیب دیده به شمار رود.

ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!

محققان در جدیدترین کشف خود موفق به ساخت بافت قلب انسان از برگ های اسفناج شده اند. این امر را می توان انقلابی بزرگ در راستای ترمیم و درمان ارگان های آسیب دیده به شمار رود.

تا پیش از این، دانشمندان در تلاش بودند تا با استفاده از فناوری چاپ سه‌ بعدی به این هدف نائل شوند که هرگز به واقعیت تبدیل نشد. اما در جدیدترین تحقیقات صورت گرفته، محققان دانشگاه ورکستر راهکار این مشکل را در گیاه اسفناج پیدا کرده اند.

ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!


ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!

با اینکه سامانه گردش اکسیژن، آب و مواد معدنی در گیاهان متفاوت از بافت های انسانی است، اما شباهت هایی با هم دارند که از آن ها می توان بهره گرفت. به طور مثال، باید به شباهت شبکه شاخه‌ ای آوندهای گیاهی به شبکه خون رسانی در بدن انسان اشاره کنیم.

همچنین باید بدانید که برگ های اسفناج از عروق ظریفی برخوردار هستند که آب و مواد غذایی را به سلول های این گیاه منتقل می کنند. روندی که این محققان به کار گرفته اند، نشان می دهد که می توان سلول های گیاهی را حذف کرد و به ساختاری دست یافت که فقط از سلولز تشکیل شده و سلول ها را در کنار هم نگه می دارد.

ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!

ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!

از آن جا که، سلولز قابلیت تطابق زیستی بالایی دارد، از آن برای مصارف داروئی متعددی استفاده می شود. به همین خاطر، محققان سلول های زنده انسانی را روی چارچوبی از اسفناج قرار داده و متوجه شدند که سلول های خونی قادرند با تزریق مایعات در این سیستم عروقی، در آن به حرکت درآیند.

ساخت بافت قلب با برگ‌های اسفناج!


منبع :



پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب