نظرات دبیران و کارشناسان درباره دروس اختصاصی کنکور تجربی 96

در مطلب زیر نظرات دبیران و رتبه‌های برتر سال‌های گذشته درباره رویکرد‌ها و نکات تازه کنکور امسال نسبت به سال‌های گذشته را مشاهده می‌کنید. در این مطلب سعی شده است رویکرد

نظرات دبیران و کارشناسان درباره دروس اختصاصی کنکور تجربی 96

دانش آموزان عزیز کنکور تجربی 96


در مطلب زیر نظرات دبیران و رتبه های برتر سال های گذشته درباره رویکرد ها و نکات تازه کنکور امسال نسبت به سال های گذشته را مشاهده می کنید. در این مطلب سعی شده است رویکرد های مختلف کنکور امسال ، تیپ سوال های جدید که تابه حال در کنکور نیامده نیز اشاره شود.


درس ریاضی

محمد مصطفی ابراهیمی

بعد از کنکور سه سال گذشته دیدن سوالات درس ریاضی تجربی کنکور ۹۶ باور کردنی نبود.

 سوالات راحت بودند و به هیچ وجه تکلف و سختی نداشتن.

تنها چیزی که شاید عجیب بود وجود دوتا سوال از لگاریتم که نسبتا مشابه هم اومده بودند

ترتیب سوالات مطلوب بود.


میثم حمزه لویی


سوال های کنکور ریاضی تجربی سال ۹۶ به نسبت سال های گذشته کمی ساده تر بود.

وجود سوال های مشابه با تمرین های کتاب و کنکور های ۶ سال اخیر داخل و خارج کاملا مشهوده.

سوال چالشی جز یکی دو مورد در بین سوالات دیده نمیشه.

تنها موضوعی که وجود داشت حجم محاسبات بالا در برخی سوالات بود که ممکنه دانش آموزان رو سر جلسه کلافه کرده باشه.
در مجموع آزمون خوب و متعادلی بود و امیدوارم تمامی عزیزانم با موفقیت این درس و این کنکور رو پشت سر گذاشته باشند.


بهرام طالبی

سوالات ریاضی در نگاه اول ساده و بدون پیچیدگی خاصی می باشند.

پنج سوال اول که سوالات ریاضی پایه می باشند سوالات نرمال و روتینی هستند البته بجز سوال حل مثلث که شاید درمحاسبات ان دانش اموزان کمی درگیر شوند و البته از سوال اول هم که سوال زیبا و نویی است و باکمی تمرکز می توان ان را پاسخ داد.

سوالهای امارسوالهای اسان و رو تین هستند .سوالهای 132 تا 138 که از کتاب ریاضی سه می باشند هم سوال های نرمالی هستند که مشابه انها در کتاب درسی و کتاب ابی زیاد است شاید سوال 133 کمی وقت گیر باشد که با امتحان گزینه ها نیازی به راه حل کلی ندارد.

سوالات احتمال 139و 140 سوالهایی تکراری هستند که فقط شاید کمی سوال 140وقت گیر باشد.سوال های 141 تا 147 هم سوال هایی متوسط و متمایل به ساده هستند البته سوال 141 در نگاه اول راه حلی طولانی دارد اما ان را هم می توان به سادگی با امتحان گزینه ها پاسخ داد.

در این بین نکته جالب سوالهای مشتق ضمنی و کاربرد مشتق و می باشند که بدون پیچیدگی خاصی می توان پاسخ گفت.

همین قاعده در خصوص سوالهای مقاطع مخروطی و انتگرال هم حکمفرماست که عمدتن پیچیدگی خاصی ندارند.

برای سوال های هندسه نیز دانش اموزانی که هندسه را مطالعه کرده باشند مشکل در پاسخگویی نخواهند داشت شاید کمی سوال اخر احتیاج به تمرکز بیشتری داشته باشد


درس زیست

روح اله امرایی


سوالات کنکور زیست ۹۶ نسبت به ۹۵ تغییرات زیر را داشت:


۱-تعداد سوالات چند موردی از ۵ به ۷ افزایش یافته است.
این نوع سوالات از مهم ترین و به نوعی سخت ترین سوالات زیست هستند و باعث تفکیک دانش آموزان قوی و ضعیف می شوند.


۲-تعداد سوالات ژنتیک که به صورت مساله مطرح شده از ۳ به ۵ افزایش یافته. وجه تمایر این نوع سوالات خارج از کتاب بودن آنهاست. دانش آموزانی که ژنتیک و مسائل آن را نادیده گرفته بودند امسال آسیب بیشتری می بینند.


۳-بیشترین قید به کار رفته در سوالات حدود ۲۵ سوال قید های هر ، همه و به طور معمول می باشد. این گونه قید ها همه موارد و مباحث مشترک را شامل می شود و به نوعی بدترین نوع قید برای طرح سوال است. از این نظر شباهت زیادی به کنکور ۹۵ داشت.


۴- طرح سوال از مباحثی که معمولا دانش آموزان نادیده می گیرند و در کلاس ها کمتر مورد توجه قرار می گیرند یکی از ویژگی های کنکور زیست امسال است. ۴ سوال از مباحثی که کمتر مورد توجه قرار می گیرند مثل فصل ۳ و ۴ پیش از این مورد است.


۵- توجه ویژه به فعالیت ها و شکل ها در کنکور امسال نمود بیشتری داشت.
در مجموع بنده سوالات زیست کنکور ۹۶ را از نظر نحوه بیان مطالب و گزینه ها نسبت به کنکور ۹۵ روان تر ارزیابی می کنم و از نظر مفهومی بودن در حد کنکور ۹۵ و حتی کمی بالاتر ارزیابی می کنم.


علی کرامت

از ديدگاه من كنكور امسال سطح دشواري بين ٩٤ و ٩٥ داشت.


از كتاب دوم تقريبا از همه فصل ها به غير از فصل هاي ٥و٧ كه تست مستقلي نداشتند تست هاي آسان و متوسط طراحي شد. سبك تست ها تكراري بودند البته در بخش رده بندي جانوران تست جديد بود.


از كتاب سال سوم به غير از فصل هاي ٥و٦و٧ كه تست مستقلي نداشتند از بقيه فصل ها به غير از فصل هورمون تست هاي متوسط و خوب طراحي شد در بخش هورمون شايد تست هورمون ضد إدرار چالشي شد از فصل دوم بخش فعاليت تشريح مغز گوسفند تست طراحي شد كه ما در همين كانال پيش بيني آنرا داشته ايم اميدوارم داوطلبين عزيز توانسته باشند پاسخ درست داده باشند تست هاي ژنتيك بسيار روان و معمولي طرح شد در بخش گياهي فصل ٩ كمي تركيبي سوْال طرح كردند كه بسيار زيبا بود.


از پيش دانشگاهي تقريبا تمام نكات آشنا و سبك تست ها تكراري بود بازهم فصل آغازيان تست هاي زياد و پرتكراري داشت.


احتمال كسب نمره ١٠٠ توسط دانش آموزان برتر وجود دارد ولي در كل نمره بالاي ٦٠ درصد خوب و قابل قبولي است.


مهدی جباری

رویکردهای جدید زیست کنکور 96
سطح کلی سوالات امسال نسبت به دو سال اخیر کمی دشوارتر به نظر می‏رسد و سوالات هر ساله به سمت مفهومی‏تر شدن و ترکیب شدن با فصول دیگر پیش می‏ روند.اما چند نکته در رابطه با سوالات:
به مطالبی از کتاب درسی اهمیت داده شده و سوال مطرح شده‏است که در کنکورهای سال‏های قبل کمتر مورد توجه قرار گرفته بود(مانند سوال 165 که از فصل 1 زیست 1 می‏باشد و سوال 168 که مربوط به رده‏بندی جانوران می‏باشد).
به فعالیت ها و تصاوبر کتب درسی توجه ویژه‏ای شده است.
تغییری در بیان صورت سوال هه مشاهده می‏شود.
در کنکورهای دو سال اخیر ما شاهد 5 سوال شمارشی بوده‏ایم ، اما در کنکور امسال این تعداد افزایش داشته است.


درس فیزیک

بهادر کامران

تحلیل فیزیک تجربی ۹۶ ؛

۱)سوالات فصل حرکت بسیار ساده و کلیشه ای مطرح شده بود و با یه جایگذاری ساده حل می شد.

دینامیک ؛ برای چندمین بار دو جسم روی‌ یکدیگر ‌مورد پرسش قرار گرفت در پنج سال اخیر سه با این موضوع مورد سوال بوده است.

نور ؛
سوال ۲۱۴ در عینا آزمون کانون امسال طراحی شده بود و برای اولین بار این پرسش در کنکور مطرح شد .

گرما ؛
سوال ۲۱۵ مشابه سوال کنکور ریاضی ۹۶ و‌خارج کشور تجربی ۹۵ بود. اخیرا تغییر حجم کره ی تو پر و تو خالی خیلی مورد توجه قرار گرفته است

سوال ۲۱۶ از بحث رسانش بود مبحثی که در سالهای اخیر بیشتر در رشته ریاضی مورد پرسش قرار میگرفت.
نتیجه ؛ تست های سالهای قبل هر دو رشته را حل کنید.

فشار ؛ لوله های U شکل پای ثابت کنکور ۹۵ و ۹۶ در هر دو رشته شده است

بحث درصد در کنکور های اخیر تقریبا هر سال در یک یا دو تست مطرح شده است . در تست ۲۲۴ این موضوع در تجربی ۹۶ هم چون ریاضی ۹۵ و ۹۶ تکرار شد.


اسماعیل امارم 


برای دانش آموزان تجربی کنکور امسال در درس فیزیک سوالات در سطح متوسط طراحی شده بود و به جز چند سوال که راه حل ریاضی خاصی رو طلب می کرد بقیه سوالات را می توان با کمک حفظ فرمول و عدد گذاری و تبدیل واحد به جواب رسید . و برای بهتر جواب دادن دانش آموز رشته تجربی به این سوالات هم بررسی کنکورهای سال های قبل و هم کمی ریاضیات و سرعت عمل محاسباتی لازم بود تا بتوان درصد خوبی را از این کنکور استخراج کرد . 


سوالات حرکت شناسی مثل همیشه متوسط ، در این بین به سوالات 206 و 207با حفظ فرمول و عدد گذاری می توان پاسخ داد. و در سوال 208 علاوه بر محاسبات ریاضی باید درک درستی از مفاهیم حرکت شناسی داشته باشیم . 


سوالات دینامیک و کار و انرژی بر خلاف سال های قبل که ساختار متوسط به بالا داشت در این کنکور با حذف حرکت دایره ای سوال مفهومی پش پا افتاده ای سوال 209 قرار داده شده است و کمی فقط سوال 210 که از مفاهیم مهم در آموزش البته بیشتر مربوط به دانش آموزان رشته ریاضی است می تواند دانش آموز تجربی را به چالش بکشد . 


سوالات نور شناسی امسال در نهایت سادگی مطرح شده ، به جز سوال 213 که کمی هندسه ( تالس ) می خواست . بقیه با مفاهیم اولیه قابل بررسی بود .
امسال طراح سوال در فصل های فشار و گرما و با سوالات بسیار ساده و روان که در حد عدد گذاری است ، همه ما را شگفت زده کرده و سخترین سوالش 218 در قانون گازها است که زیادم دور از ذهن نبود که چون قانون گازها معمولا اینطوری مطرح می شود . 


و شگفتی دوم هر سال از فصل دوم سال سوم ، الکتریسته و خازن ، 2 سوال مطرح می شد که طراح سوالها هم در رشته ریاضی و هم تجربی امسال تصمیم گرفته این تعداد رو به 3 تا سوال برسونه و در عوض از سختی و تعداد سوالات مدار کم کنند. که به غیر سوال 219 که کمی هندسه لازم داشت، سوالات خازنش رو می توانستیم با روابط معمولی بدون حاشیه زیاد جواب بدیم . 


الکتریسته جاری با 3 تا سوال در حد متوسط مطرح شده که بیشتر بازی با محاسبه جریان بوده و هر دو سوال واقعا هوشمندانه طراحی شده و با کمی روابط ریاضی می تونستیم بهشون جواب بدیم . و بعد مدت ها رابطه تغییرات توان با کاهش پتانسیل رو مطرح می کند که در سال اول دبیرستان تدریس می شود . والبته بهتر بود که طراح سوال ثابت بودن مقاومت رو در طرح سوال مطرح کند . 


سوال مغناطیس 225 کمی برای حلش مقاومت می کند چون دانش آموز باید هندسه تقریبا خوبی داشته باشد ، اما با کمی رسم نیرو می توان بدون حل نیز گزینه مورد نظر رو انتخاب کنیم.


القامغناطیسی محبوب امسال با یک سوال ساده216 که فقط حفظ رابطه بود خودشو نشون داد.
حرکت نوسانی تکرار سوالات سال های قبل ولی با رویکرد متفاوت می باشد که البته سخت نیست .


برای خودم همیشه سوال چرا طراح های سوال در فصل موج بچه های تجربی انقدر سخت می گیرند . سوال 229 یک سوال سخت و جون دار و نفس گیر . و سوال 230 باید حتما مفهوم تار رو به خوبی شناخته باشی که بتونید بهش جواب بدید. 


صوت ساده ، امواج الکترو مغناطیس در کمال تعجب با دو سوال که سوال 232 ، آزمایش یانگش کمی سخت ولی قابل حل بود و به فیزیک اتمی و فیزیک هسته ای فقط می توان با کمک عدد گذاری و حفظ رابطه پاسخ داد.


مهدی براتی اما تحليل فيزيك كنكور تجربي به ترتيب سوالات:

بردار و حركت شناسي: طبق روال سال هاي اخير تست مستقيم از بردار نداشتيم و ٣ سوال خوب از حركت شناسي مطرح شده بود، يكي از آنها كه پارامتري و به ظاهر سخت بود با يك عدد گذاري و مثال ساده به جواب ميرسيد! (سطح كلي: متوسط)

ديناميك و كار و انرژي: امسال همانند كنكور رياضي سوالات خود و مفهومي از ديناميك مطرح شده كه البته اين مفهومي بودن به معني سخت بودن نيست، چرا كه مثلا سوال ٢٠٩ رو ميشد فقط با دونستن مفاهيم مربوط به بحث اصطكاك در حد ٥ ثانيه به جواب رسوند! (سطح كلي: متوسط)

نور هندسي: از اين بخش ٣سوال مطرح شده بود كه ٢ سوال اون بسيار ساده و تكراري و يك سوال اون جديد بود كه البته با يك تالس و دونستن قوانين انتشار نور به راحتي حل ميشد (سطح كلي: متوسط)

گرما: از اين بخش ٢سوال نسبتا ساده مطرح شده بود كه يكي از اون ها با بحث چگالي تركيب شده بود و ديگري با يك جايگذاري ساده حل ميشد! نكته ي مشهود و قابل توجه در سوالات اين بخش، عدم طرح تست از پاي تقريبا ثابت سوالات كنكور، يعني مخلوط آب و يخ و فلزات بود! (سطح كلي: آسان)

فشار: ٢ سوال از اين بخش طراحي شده بود كه حل يكي از اون ها نياز به نوشتن هم نداشت اما سطح سوال ديگري نسبتا بالا بود و با بحث قانون گاز ها هم تركيب شده بود (سطح كلي: متوسط رو به بالا)

الكتريسيته ساكن: در اين بخش بر خلاف سوالات كنكور ٩٥ كه سوالات در عين ساه بودن از نظر مفهوم فيزيكي، محاسبات هندسي پيچيده اي داشتند، سوالات بسيار خوب و استانداردي مطرح شده بود؛ درضمن يك تست به بودجه بندي اين بخش نسبت به سال هاي گذشته اضافه شده بود(٣سوال) (سطح كلي: متوسط)

جريان الكتريكي: تست هاي اين بخش نسبت به كنكور هاي ٩٤ و ٩٥ ساده تر بودند و همگي از جمله سوال ٢٢٣ كه ظاهر جديدي داشت و شايد تصور ميشد كه سخت هستش، با نوشتن چند رابطه ي اصلي كتاب درسي حل ميشدند (سطح كلي: متوسط)

القا و مغناطيس: طبق معمول ٢تست از اين موضوعات طرح شده بود كه هر دو تست هاي مناسبي بودند. تست ٢٢٦ كه فقط با يك جايگذاري بسيار ساده در فرمول حل ميشد! (سطح كلي: متوسط رو به پايين)

نوسان و موج: در مجموع ٤ تست از اين ٢فصل مطرح شده بود كه ٣تاي آنها روال مشخصي داشتند و بار ها از اين تيپ در آزمون هاي كانون سوال طرح شده بود. فقط تست ٢٣٠ سوال نسبتا جديدي بود و شايد كمي داوطلب رو دچار مشكل ميكرد! (سطح كلي: متوسط)

صوت: بر خلاف سنوات گذشته كه ٢ تست از اين فصل داشتيم، فقط ١ تست در مورد لوله هاي صوتي مطرح شده بود كه بسيار در منابع مختلف از جمله آزمون هاي كانون تكرار شده و تيپ جديد نبود. عدم طرح تست در مورد شدت و تراز شدت صوت قابل توجه هستش (سطح كلي: ساده)

الكترومغناطيس: ١ تست بسيار ساده كه فقط نياز به كمي دقت داشت (طرف ديگر!!) (سطح كلي: ساده)

فيزيك اتمي و هسته اي: از مجموع ٣ تست، ٢تست بسيار ساده براي اين بخش طرح شده بود كه در صورتي كه روي واحد هاي اندازه گيري مسلط بوديد، بدون هيچ مشكلي ميتونستيد تست ها رو به جواب برسونيد؛ اما نكته ي قابل توجه از اين بخش، طرح يك تست در رابطه با ليزر بود كه با توجه به عدم طرح تست در سال هاي گذشته از اين موضوع، احتمال زياد بسياري از داوطلبين اين بخش رو بي اهميت شمردند و به دليل نخوندن، احتمالا تست اون رو از دست دادند! (سطح كلي: آسان)

در مجموع فيزيك كنكور هاي امسال تاكيد بيشتري بر مفاهيم كتاب درسي داشت و صرفا با بلد بودن يك سري روش تستي نميشد نتيجه ي مطلوبي رو ازشون گرفت .


درس شیمی

میلاد کیانیان


در نگاه اول و کلی به سوالات شیمی کنکور تجربی سال96، با سوالاتی نسبتا قابل پیش بینی،منطقی و تا حدودی ساده تر از کنکور سراسری سال95 مواجه می شویم.به طور کلی در کنکور تجربی سال 96، 18 سوال محاسباتی داشتیم که نسبت به سال قبل تعداد سوالات محاسباتی کاهش یافته است. همچنین تعداد سوالات شمارشی نیز در این کنکور کاهش یافته است.سوالات شمارشی همواره از وقت گیر ترین سوالات بوده و دانش آموزان معمولا در مواجه با چنین سوالاتی دچار استرس می شوند و این می تواند میزان پاسخگویی به این سبک سوالات را کاهش دهد.سوالات شمارشی از کنکور 94 به طور جدی وارد دفترچه کنکور شدند و پیش از آن گاها 1 سوال به این سبک مطرح می شد، اما در سال 94 با 6 سوال شمارشی رسما این سبک از سوالات وارد سوالات کنکور شیمی شد.سوالات شمارشی کنکور96 به جز سوال 260 که ترکیب سوال شمارشی با مسئله محسوب می شود،سوالاتی نسبتا ساده بودند.

از نظر بودجه بندی سوالات،11 سوال از شیمی دوم،13سوال از شیمی سوم و 11سوال از شیمی پیش دانشگاهی طرح شده بود که تغییراتی جزئی نسبت به سال گذشته داشته است.بیشترین سوالات مطرح شده از فصل اول کتاب سوم یعنی از مبحث استوکیومتری بود که با 5 سوال مستتقیم و پس از آن فصل های دیگر کتاب سوم هر کدام با 4 سوال، نشان دهنده اهمیت این کتاب در کنکور می باشد.

نکته دیگری که در مورد سوالات کنکور 96 می توان گفت حذف شدن دور از انتظار سوالات نموداری بود.این سبک از سوالات که در کنکور سال 95 دو مورد مطرح شده بود و می توانست زمینه طرح سوالاتی نسبتا دشوار را فراهم آورد،در کنکور 96 دیده نمی شد.

مسئله جالب توجه دیگر در کنکور امسال سوال 244 بود که سوالی نسبتا وقت گیر نیز محسوب می شود.برای پاسخ به این سوال دانش آموزان باید ساختار آسپرین و متیل سالسیلات که در تمرین کتاب درسی مطرح شده بود را حفظ می کردند.

در مورد سوال های مطرح شده از مفاهیم،سوالات تقریبا منطقی و تا حدودی مشکل مطرح شده بود اما به جز سوال 244 و 253 که کمی جدید به نظر می رسیدند سایر سوالات چالش بر انگیز نبودند.

در مورد مسائل نیز به جز سوالات 247 و 257 و 264 سایر سوالات محاسباتی تقریبا معقول داشتند و نیازی به ضرب و تقسیم های سنگین نبود.

در مجموع می توان گفت سطح سوالات کنکور 96 بالاتر از کنکور سال 94 و پایین تر از کنکور سال 95 می  باشد و قطعا درصد های بالای 90 کاملا قابل انتظار می باشد.درصد مورد انتظار برای دانش آموزان خوب بالای 80 و برای دانش آموزان متوسط بالای 60 می باشد.

مهدی فائق


سطح كلي سوالات كنكور ٩٦ رشته تجربي نسبت به سوالات ديروز رشته رياضي كمي دشوارتر اما نسبت به سوالات كنكورهاي سالهاي ٩٤ و ٩٥ به طور چشمگيري ساده تر بود. روند كلي سوالات بسيار معقول و منطقي بوده و به جز چند سوال محدود پيچيدگي خاصي در سوالات امروز مشاهده نميشد. ضمن تشكر از طراحان محترم و به لطف خدا با كنكوري كاملا منطقي مواجه بوديم و بودجه بندي سوالات نيز تغيير محسوسي نداشته. 


تعداد سوالات به تفكيك كتاب:
سال دوم: ١٠ سوال
سال سوم: ١٤ سوال
سال پيش دانشگاهي: ١١ سوال
تعداد سوالات محاسباتي ١٥ سوال بوده كه روند بسيار منطقي و معقول داشتند.
همچنين سوالات شمارشي با كاهش مواجه بوده و در اين كنكور با ٦سوال شمارشي مواجه بوديم.
و تعداد سوالات تركيبي نيز كمي كاهش داشتند. سوالات مفهومي و حفظي از كنكور رشته رياضي كمي پيچيده تر اما مسائل ساده تر مطرح شده بودند


مسعود روستایی.


همان طور که دیروز گفتم شیمی آلی بسیار مورد توجه بود و سوالات نسبت به کنکور دیروز کمی مشکل تر بود.
سوالات امسال از نظر سبک و طراحی سوال بسیار مشابه سوالات سال های پیش است.


اگر سوالات سالهای ۹۰ تا ۹۵ را حل کرده باشید خیلی امروز راحت تر پاسخ میدادید.
شمارشی ها ۶ مورد بود که کمتر از ۹۵ بود.


مسئله ها اکثرا ترکیبی بود و باید تسلط حل مسئله بالایی برای حل آن ها داشته باشید


ایده های ترکیبی و جدید در برخی سوالات :


۲۳۷ مسئله جدید انرژی یونش
۲۳۸ ترکیب آمفوتر از اسید و باز با فصل ۲ دوم روندهای تناوبی
۲۳۹ روند تناوبی و ساختار لوویس
۲۴۶ ترکیب آلی و استوکیومتری
۲۵۳ مسئله جدید درباره کار
۲۵۵ مسئله جدید ترمودینامیک (مشابه المپیاد ۹۴)
۲۵۷ مسئله ترکیبی الکتروشیمی و محلول
۲۶۲ ترکیب تعادل و ترمودینامیک


اکثرا مسائل ترکیبی بوده و حل کردن ساده نبود.


دانش آموزان قوی درصد حدود ۷۵ % و متوسط حدود ۵۰% به نظرم خوب باشه.
پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب