کنکور 98

برنامه‌ی هفته‌ی آخر دو تک‌رقمی رشته‌ی تجربی و انسانی

در مقاله‌ی زیر برنامه‌ی هفته‌ی آخر دو تک‌رقمی رشته‌ی تجربی و انسانی آمده است:

برنامه‌ی هفته‌ی آخر دو تک‌رقمی رشته‌ی تجربی و انسانی


برنامه‌ی هفته‌ی آخر قبل از کنکور مهتا ستاریان، رتبه‌ی 3 منطقه‌ی 2 رشته‌ی تجربی و رتبه‌ی 5 کشوری:


اول هفته‌ی آخر بعد از آخرین آزمون کانون با مادرم که فرهنگی هستند مشورت کردیم و به بررسی این‌که چه توصیه‌هایی او دارد و من چه برنامه‌ای دارم پرداختیم، نهایتا تصمیم گرفتیم یک‌بار سوالات 94 را کار کنم چون هم از تست زدن دور نمانم هم ارزیابی‌ای از خودم داشته باشم. مادرم بهترین مشاور من است چون حتی بهتر از من، من را می‌شناسد.

کاظم قلم‌چی: پنجمین نابغه‌ی کشور می‌گوید با مادرش مشورت می‌کرده است و من معتقدم در قرن 21‌ام به دلایل متعدد نقش آموزشی پدر و مادر بیشتر می‌شود همه‌ی ما نیاز به مشورت با مادر و پدر داریم به این دلیل که آن‌ها تجربه‌ی زندگی دارند. در یک هفته‌ی پایانی گفتگو با پدرو مادرتان سبب آرامش شما می‌شود با آن‌ها مشورت کنید و در نهایت کاری را که درست می‌دانید انجام دهید و با آن‌ها هم لجبازی نکنید.


در دوران جمع‌بندی یک سری از حفظیات را برای هفته‌ی آخر آمده کرده بودم که دوباره مرور کنم و این کار را انجام دادم.

هر روز چند بار (ظهر، شب و فاصله‌ی بین ظهر و شب) با مادرم در مورد استراتژی‌هایی که باید پیاده می‌کردم صحبت می‌کردیم چون من براساس شرایط آزمون برخی تصمیمات هیجانی می‌گرفتم که در طول سال به ضررم شده بود و این‌ها را مادرم مدام به من یادآوری می‌کرد.

با توجه به این‌که هفته‌ی آخر فرصت یادگیری نیست سعی می‌کردم مرور کنم که استرس فراموش کردن را نداشته باشم.

سعی کردم بیشتر به استراحت برسم و تا یک هفته قبل از کنکور ساعت 12 شب می‌خوابیدم و 7 بیدار می‌شدم ولی هفته‌ی آخر 11 شب ‌خوابیدم و 6 بیدار ‌شدم.

کاظم قلم‌چی: هفته‌ی آخر ساعت خوابتان را تنظیم کنید.


.............................................................

فاطمه رحیمی رتبه‌ی 7 کشوری رشته‌ی انسانی کنکور 93 دانشجوی رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران:


 هفته‌ی آخر بعد از آخرین آزمون کانون سراغ نکات جدیدی نرفتم.

من کلا خیلی درس می‌خواندم و عادت دارم تا آخرین لحظه درس می‌خوانم و روز قبل از کنکور هم درس خواندم ولی لزوما توصیه نمی‌کنم و این روش من بود.

من با مادرم (که دیپلم دارد و خانه‌دار است) رابطه‌ی خیلی خوبی داشتیم بعد از هر آزمون به تحلیل کارنامه می‌پرداختیم نقاط قوت پایدارم را مشخص می‌کردیم. مادرم استراتژی بازگشت من را می‌دانست و این‌که در هر درس چه سوالاتی را قرار است کنار بگذارم و می‌دانست در چه درس‌هایی سوال‌های کمتری پاسخ می‌دهم مثلا فلسفه و منطق کمتر پاسخ می‌دهم یا ادبیات اختصاصی ممکن است خیلی خوب پاسخ ندهم.

دقت کنید نیاز نیست اولیای شما لزوما تحصیلات بالای دانشگاهی داشته باشند به اندازه‌ای که پدر و مادرها برای فرزندانشان زمان صرف کنند در موفقیت آن‌ها موثر هستند.

ساعت خوابم هفته‌های قبل از کنکور 12 تا 7 بود که در هفته‌ی آخر 10 می‌خوابیدم و 6 بیدار می‌شدم.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی