تکنیک‌های مدیریت زمان کوشا جافریان رتبه‌ی 3 کشوری ریاضی

در مقاله‌ی زیر، با تکنیک‌های زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت کوشا جافریان، رتبه‌ی 3 کشوری ریاضی کنکور 95، آشنا شوید:

تکنیک‌های مدیریت زمان کوشا جافریان رتبه‌ی 3 کشوری ریاضی

تکنیک‌های مدیریت زمان، بارها توسط کاظم قلم‌چی آموزش داده شده است و هر چند قالب تقریبا در این روش‌ها یکسان است ولی به ویژه در استراتژی بازگشت شما امکان شخصی‌سازی را دارید و روش شما نیز مخصوص شماست، در مقاله‌ی زیر، با تکنیک‌های زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت کوشا جافریان، رتبه‌ی 3 کشوری ریاضی کنکور 95، آشنا شوید:

 ابتدا می‌خواهم به یک نکته‌ی مهم اشاره کنم و آن این‌که شما آزمون‌های زیادی طی 2،3 ماه اخیر دادید یک روشی برای خودتان داشتید به این روش عادت کردید برای همین الان یک هفته به کنکور فرصت تعییر دادن این روش‌ها نیست و سعی کنید همان روش‌هایی را که عادت کرده‌اید را در کنکور هم اجرا کنید و کار جدید نکنید.

کاظم قلم‌چی: این نکته بسیار درست است روش‌هایتان را حتی اگر اشتباه هستند در هفته‌ی پایانی عوض نکنید.

تکنیک زمان‌های نقصانی کوشا جافریان در درس‌های اختصاصی:

برای ریاضی به جای 60 دقیقه، 70 دقیقه در نظر گرفتم، به این دلیل که ممکن بود به علت کم بودن زمان حتی نرسم به سوالات نسبتا ساده پاسخ بدهم. برای همین ریاضی را 10:25 فیزیک را 11:10 و شیمی را 11:40 تمام کردم و 30 دقیقه وقت اضافی آوردم.

کاظم قلم‌چی: ایشان تکنیک زمان‌های نقصانی را برای خودشان شخصی‌سازی کرده‌اند.

استراتژی بازگشت کوشا جافریان در دروس اختصاصی:

3 معیار برای استراتژی بازگشت خودم داشتم که به شرح زیر هستند:

1- درسی که ضریب بالاتری داشته باشد مثلا ریاضی ضریب بیشتری دارد و تاثیر بیشتری در نتیجه‌ی کنکور و تراز می‌تواند داشته باشد.

2-سوالات را دیده بودم می‌دانستم سوال‌های کدام درس آسان‌تر است مثلا فیزیک در رشته‌ی ریاضی سوالات نسبتا آسان و قابل حل بیشتری دارد.

3-درسی را که در آن درصد پایین‌تری زدم.

پس در هر آزمون با معیارهای بالا براساس شرایط آن آزمون درسی را انتخاب می‌کردم و به آن برمی‌گشتم.

کاظم قلم‌چی: معیار اول را برخی که کم هم نیستند تغییر می‌دهند شما هم باید شخصی‌سازی کنید.

معمولا در 75 درصد آزمون‌ها این‌طوری می‌شد که در شیمی نسبتا پایین‌ترین درصد را داشتم چون در زمان شیمی، نسبت به سختی سوالات، زمان کم‌تر است در نهایت در کنکور در بازگشت، به ترتیب دفترچه 10 دقیقه صرف ریاضی سپس 10 دقیقه صرف فیزیک و 10 دقیقه صرف شیمی کردم. آخرین تست شیمی را که در دور دوم پاسخ دادم زمان کنکور تمام شد.

کاظم قلم‌چی: دقت کنید بار دوم نه اول.

نکته‌ی قابل توجه این است که من از بعد از عید این روش را کار کردم و دلیلش هم نتیجه نگرفتن در آزمون‌های سخت قبلی بود؛ درواقع وقتی قبلا این روش را نداشتم در مدیریت زمان گاه به مشکل می‌خوردم و نمی‌توانستم نتیجه‌ی خوبی بگیرم این روش را که اجرا کردم در همه‌ی آزمون‌های بعد عید رتبه‌ی خیلی عالی کسب کردم دلیلش هم این بود که با کمبود وقت تعادلم به هم نمی‌خورد، درسی را خیلی پایین نمی‌زدم، سوال‌های آسان را از دست نمی‌دادم و باعث می‌شد نتیجه‌ی خیلی خوبی بگیرم.

استراتژی بازگشت کوشا جافریان در دروس عمومی:

استراتژی بازگشت من به ویژه در دروس عمومی، مخصوص خودم است؛ من ابتدا به 8 سوال اول ادبیات پاسخ می‌دادم چون به تاریخ ادبیات تسلط داشتم از پاسخ دادن این سوالات روحیه می‌گرفتم ولی بقیه‌ی ادبیات سخت بود بعد سراغ دین و زندگی و زبان می‌رفتم و هر دوی آن‌ها را کامل پاسخ می‌دادم بعد به ادبیات برمی‌گشتم و تمام سوالات ادبیات را پاسخ می‌دادم و در نهایت سراغ عربی می‌رفتم و عربی را از آخر به اول پاسخ می‌دادم قواعد، ترجمه از بالا به پایین و در نهایت درک مطلب را جواب می‌دادم این روش را من 3 ماه و در تمام آزمون‌های جامع کانون، مدرسه و منزل اجرا کردم (از اردیبهشت تا تیرماه) و به یک عادت برایم تبدیل شده بود، طبیعتا اگر کسی الان بخواهد روش خودش را تغییر دهد و چنین روشی را اجرا کند ضرر می‌کند و این روش مخصوص من بود و هر کسی باید روش خاص خودش را داشته باشد و آن را تثبیت کند.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24