کشف عنصر حیات در اطراف ستاره‌های جوان

اخترشناسان یکی از عناصر مهم حیات را در قرصی از گرد و غبار و گاز پیرامون ستاره‌های جوان خورشید مانند کشف کردند.

کشف عنصر حیات در اطراف ستاره‌های جوان

اخترشناسان یکی از عناصر مهم حیات را در قرصی از گرد و غبار و گاز پیرامون ستاره‌های جوان خورشید مانند کشف کردند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ناسا، اخترشناسان یکی از عناصر مهم حیات را در قرصی از گرد و غبار و گاز پیرامون ستاره‌های جوان خورشید مانند کشف کرده‌اند. منظومه سه ستاره جوان IRAS 16293-2422 با فاصله ۴۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی «مارافسای» قرار دارد. ستاره‌‌های جوان این منظومه جرمی مشابه با خورشید دارند، اما همچنان در مراحل ابتدایی شکل‌گیری هستند.

محققان در واقع مولکولی آلی پیچیده‌ای به نام «متیل ایزوسیانات» را در نزدیکی این ستارگان کشف کرده‌اند. به گزارش رصدخانه شمال اروپا این برای نخستین بار است که مولکولی در اطراف ستاره‌های خورشید مانند یافت می‌شود، مولکولی که می‌تواند آثاری از حیات در خود جای داده باشد. قبلا اخترشناسان نوع ساده از قند را در قرص گرد و غبار پیرامون منظومه IRAS 16293-2422 پیدا کرده بودند. این قند که «گلیکول آلدئید» نام دارد، مرتبط با ایجاد RNA است. همانطور که می‌دانید، RNA یکی از اجزای مهم حیات برشمرده می‌شود.

نیلز لیترینگ، محقق رصدخانه‌ای در هلند و اودرى کوتنس، محقق دانشگاه کالج لندن، در گزارشی بیان کردند: «این منظومه ستاره‌ای به دادن عناصر مهم ادامه می‌دهد. پس از کشف قند، حالا موفق به کشف متیل ایزوسیانات شده‌ایم. این خانواده از مولکول‌های آلی در سنتز پپتید و آمینو اسیدها نقش دارند که در قالب پروتئین‌هایی به عنوان اساس زیستی حیات عمل می‌کنند.

لیترینگ و کوتنس یکی از دو تیم اخترشناسان را تشکیل داده‌اند که این مولکول جدید را کشف کرده است. اخترشناسان با استفاده از «تلسکوپ رادیویی آرایه بزرگ آتاکاما- آلما» (ALMA) در شیلی به نشانه‌هایی از مولکول‌های متیل ایزوسیانات در نواحی داخلی گرد و غبار و گاز پیرامون هر یک از ستاره‌ها دست یافتند.

محققان می‌گویند: «ما در خصوص نتایج بسیار هیجان زده‌ایم زیرا این پیش ستاره‌ها به خورشیدی که در اوایل حیات خود قرار داشت، شبیه هستند؛ نوعی شرایط حکمفرماست که سیاره‌هایی به اندازه زمین فرصت شکل‌گیری دارند. ما با یافتن مولکول‌های زیستی در این مطالعه شاید به قطعه دیگری از پازل در فهمیدن نحوه شکل‌گیری حیات در سیاره زمین دست یافته باشیم».

زمین و سایر سیارات موجود در منظومه شمسی در اثر مواد باقیمانده پس از پیدایش خورشید به وجود آمدند. بنابراین، مطالعه و بررسی ستاره‌های جوان خورشید مانندی مثل IRAS 16293-2422 می‌تواند در کسب اطلاعات بیشتر درباره سال‌های ابتدایی پیدایش منظومه شمسی خودمان کمک شایانی به اخترشناسان بکند. علاوه بر داده‌های آلما، هر دو تیم محققان از مدل‌سازی شیمیایی رایانه‌ای برای درک بهتر منشاء مولکول‌های متیل ایزوسیانات استفاده کردند.

مدل‌ها نشان می‌دهند که احتمالا مولکول‌ها در ذرات یخی و تحت شرایط آب و هوایی بسیار سرد ایجاد شدند؛ شرایطی مشابه با آنچه که در فضای میان ستاره‌ای وجود دارد. خب انتظار می‌رود این مولکول در نزدیکی بسیاری از ستاره‌های جوان خورشید مانند وجود داشته باشد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24