بهترین موادغذایی برای ورزشکاران

ورزشکاران برای عملکرد بهتر باید از یک رژیم غذایی متعادل و سالم پیروی کنند، به طوریکه براساس دانشگاه ایالتی کلرادو، ورزشکاران به پروتئین بیشتر، کربوهیدرات، ویتامین‌های B و

بهترین موادغذایی برای ورزشکاران

ورزشکاران برای عملکرد بهتر باید از یک رژیم غذایی متعادل و سالم پیروی کنند، به طوریکه براساس دانشگاه ایالتی کلرادو، ورزشکاران به پروتئین بیشتر، کربوهیدرات، ویتامین های B و موادمعدنی از جمله پتاسیم و آهن نیاز دارند. بنابراین برای دریافت موادمغذی مورد نیاز بدن، مصرف میوه ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم غذایی این افراد باشد.

بلوبری

بلوبری یکی از میوه های ایده آل برای ورزشکاران به حساب می آید، زیراعلاوه بر مقادیر زیادی کربوهیدرات، حاوی میزان بالایی از آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C است. آنتی اکسیدان های بلوبری بسیار بیشتر از سایر موادغذایی رایج می باشد. متابولیسم به ویژه اکسیداسیون چربی در طول ورزش افزایش می یابد، رادیکال های آزاد که نتیجه این فرآیندها است موجب آسیب سلول های سالم می شود. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری به طور موثری با این رادیکال های آزاد مبارزه می کنند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین به عنوان یکی از ۱۰ ماده غذایی سالم در جهان انتخاب شده است. سیب زمینی شیرین سرشار از ویتامین ها و موادمعدنی برای سلامت عمومی بوده، همچنین نمایه گلیسمی این ماده غذایی پایین است و انتخاب خوبی برای ورزشکاران محسوب می شود. موادغذایی با جذب سریع دارای نمایه گلیسمی بالایی بوده و موادغذایی با جذب آرام حاوی نمایه گلیسمی پایینی است. سیب زمینی شیرین نیز برخلاف سیب زمینی سفید نمایه گلیسمی بسیار پایینی دارد. به دلیل اینکه سیب زمینی شیرین به تدریج جذب می شود، بنابراین انرژی پایداری برای ورزشکاران در طول تمرینات و مسابقات فراهم می کند. همچنین سیب زمینی شیرین جایگزین خوبی برای موادغذایی با نمایه گلیسمی بالا از جمله برنج سفید و پاستا است.

ماست

پروتئین، کلسیم و ریبوفلاوین موجود در ماست برای بهبود عملکرد ورزشکاران بسیار اهمیت دارد. پروتئین برای ترمیم عضلات، کلسیم برای انقباض ماهیچه ای و ریبوفلاوین برای کمک به عملکرد آنزیم ها مفید است. ماست حاوی مقدار بالایی پروتئین می باشد، به طوریکه در هر یک فنجان تقریبا ۱۳ گرم پروتئین وجود دارد. براساس دانشگاه ایالتی کلرادو، میزان ریبوفلاوین در بانوان ورزشکار اغلب کم است. ماست میان وعده ای با پروتئین بالا برای ورزشکاران محسوب شده که ورزشکاران می توانند قبل و بعد از تمرینات از این ماده غذایی استفاده کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب