یک رژیم غذایی مخصوص مریخ!

رژیم غذایی ویژه سفر به مریخ و اثرگذاری آن بر سلامت فضانوردان در یک آزمایش بی سابقه در زیر دریا به بوته آزمایش گذاشته می‌شود.

یک رژیم غذایی مخصوص مریخ!

 به نقل از نیو اطلس، در سفر به مریخ که پیش بینی می شود در دو دهه آینده محقق شود فاکتورهای مهمی از جمله غذای فضانوردان مورد توجه دانشمندان علوم فضایی قرار دارد.

یکی از محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی در نظر دارد به مدت ۱۰ روز خود را در یک سفر فضایی شبیه سازی شده واقع در آزمایشگاهی در بستر دریا قرار دهد تا با استفاده از رژیم غذایی مخصوصی که برای یک سفر فضایی طولانی مدت نظیر مریخ تهیه شده به پرسشهای زیادی پاسخ دهد.

در یک سفر پرمخاطره نظیر مأموریت مریخ، فاکتورهای خطر زیادی وجود دارد و اینکه خوردن غذای مناسب تا چه حد در حفظ سلامت فضانوردان مؤثر است در این آزمایش بی سابقه مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

آژانس فضانوردی آمریکا مجموعه مأموریتهای اکتشافاتی موسوم به NEEMO را به این منظور دنبال می کند.

قرار است این محقق در اقامتگاه زیر آبی که در عمق ۱۹ متری اقیانوس اطلس ساخته شد به مدت ۱۰ روز زندگی کند.

از آغاز به کار این مرکز علمی متفاوت، ۲۱ تیم بین المللی از فضانوردان کشورهای مختلف ساعتهای طولانی را برای انجام تمرینات ویژه و هماهنگ شدن با فناوریهای جدید مربوط به شبیه سازی بی وزنی در زیر آب سپری کرده اند.

در این آزمایش رژیم غذایی ویژه ای دنبال می شود که شامل فرمول مخصوص مکمل کتون است. کتونها موادی هستند که در مواردی که بدن قادر به جذب انرژی کافی از قند نباشد و مجبور ‌شود از چربی‌ها برای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده کند ساخته می شوند.

هدف اصلی در این آزمایش قرار دادن متابولیسم بدن در مسیری است که بدن به کتونها وابسته باشد، آن هم در سفری که ماهها به طول می انجامد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب