تایپ زیاد با گوشی در دراز مدت مشکل آفرین می‌شود

محققان معتقدند که تایپ زیاد با گوشی در دراز مدت می‌تواند باعث شل شدن مفاصل انگشتان شست و ایجاد حرکت غیر عادی استخوان‌های این انگشتان و در نهایت ایجاد درد شدید در آن‌ها شو

تایپ زیاد با گوشی در دراز مدت مشکل آفرین می‌شود

محققان معتقدند که تایپ زیاد با گوشی در دراز مدت می تواند باعث شل شدن مفاصل انگشتان شست و ایجاد حرکت غیر عادی استخوان های این انگشتان و در نهایت ایجاد درد شدید در آن ها شود. محققان از این مشکل با عنوان “smartphone thumb” یاد می کنند.

به گزارش کلیک، با افزایش استفاده از تلفن همراه (مخصوصا گوشی های هوشمند) و افزایش میزان تایپ با گوشی ، افراد با مشکل التهاب تاندون انگشتان شست مواجه می شود. افراد زمانی دچار این مشکل می شوند که تاندون انگشتان شست آن ها بر اثر تایپ زیاد با گوشی، به  دفعات خم و راست شود و این اتفاق باعث متورم آن می شود.

پزشکان کلینیک مایو که در آمریکا واقع شده است، اذعان کرده اند که هر سال افراد زیادی بر اثر تایپ زیاد با گوشی های خود، دچار این مشکل می شوند و از آن شکایت می کنند. این مشکل در زبان انگلیسی با عنوان “smartphone thumb” شناخته می شود و هنوز معادل فارسی مناسبی برای آن بیان نشده است. پزشکان کلینیک مایو معتقد هستند که این مشکل بیشتر در میان کارگران کارخانه ها شایع است. در ضمن در برخی از موارد تایپ زیاد با گوشی به دلیل خم شدن افراد در حین انجام این کار، باعث کمر درد شدید نیز می شود. همه ما برای انجام  کارهای زیادی همچون ارسال ایمیل، ارسال مطلب در شبکه های اجتماعی و بسیاری از کارهای دیگر، مجبور به تایپ مطالب زیادی با گوشی های خود هستیم.

یکی از افراد متخصص در زمینه مهندسی پزشکی در کلینیک مایو به نام کریسیتین ژائو، دلیل ایجاد مشکل در انگشتان شست به دلیل تایپ زیاد با گوشی را این گونه شرح داده است:

طبق گفته وی یکی از دلایل ایجاد این مشکل را می توان شل شدن مفاصل دانست. شل شدن مفاصل باعث می شود که استخوان ها به شکل عادی و طبیعی حرکت نکنند.

دکتر ژائو و اعضای تیم تحقیقاتی او که به مدت هفت سال در حال تحقیق و بررسی در مورد مشکل “smartphone thumb” هستند، به بیان این مطلب پرداخته اند که هنگامی که افراد در حال استفاده از گوشی خود هستند، موقعیت انگشتان شست آن ها به گونه ای است که برای حرکت کردن با مشکل مواجه می شوند و به سختی می توانند حرکات طبیعی خود را انجام دهند.

همچنین به گفته دکتر ژائو، زمانی که گوشی را با انگشت شست نگه داریم، فشار کمی به آن وارد می شود؛ بنابراین هنگام استفاده از گوشی، تنها انگشتان خود را حرکت نمی دهید و در واقع در حال برقراری تعامل با گوشی خود هستید.

محققان کلینیک مایو در سال ۲۰۱۰ از تکنیک تصویربرداری جدیدی استفاده کردند که با استفاده از آن می توانستند به نحوه حرکت استخوان های انگشتان شست در افراد سالم و بدون مشکل پی ببرند و تصویر خوبی از نحوه حرکات عادی و طبیعی استخوان های انگشتان شست جهت مقایسه با حرکات غیر عادی این استخوان ها به دست آورند.

دکتر ژائو اذعان کرد که فرضیه ما این است که حرکات غیر عادی انگشتان شست می تواند عامل اصلی شروع درد و در نهایت مبتلا شدن افراد به آرتروز شود.

طبق گفته دکتر ژائو، تایپ کردن بیش از حد با گوشی می تواند یکی از عوامل ایجاد آرتروز در انگشتان شست افراد شود.

دکتر ژائو افزود که میزان ایجاد آرتروز در انگشتان شست در سال های اخیر به تدریج در حال افزایش است و ما می خواهیم مطمئن شویم که دلیل بروز چنین مشکلی، انجام فعالیت های روزانه ما نیست.

نگرانی دیگری که توجه محققان را به خود جلب کرده است، حرکات زیاد انگشتان شست در کودکان است و محققان معتقدند که مشخص نیست این موضوع در آینده چه پیامدهایی را برای کودکان به همراه داشته باشد.

دکتر ژائو اذعان کرد که او و تیم تحقیقاتی هنوز هم نتوانسته اند به علت اصلی درد انگشتان شست در بزرگسالان و کودکان دست پیدا کنند و در صورتی که حرکت زیاد انگشتان شست در سنین کودکی آغاز شود، افراد زودتر از درد آن ها رنج می برند.

برای جلوگیری از ایجاد درد شدید در انگشتان شست خود، می توانید در هنگام تایپ با گوشی خود، هر چند دقیقه به آن ها استراحت کوتاهی بدهید و یا خود را عادت دهید که در هنگام تایپ کردن، از انگشت سبابه خود برای تایپ کردن و ضربه زدن به صفحه نمایش استفاده کنید. راه حل سوم هم استفاده از پیام های صوتی است. همچنین می توانید در طول روز از تمرین های کششی برای انگشتان شست یا کمر خود استفاده کنید تا تاندون های این دو بخش از بدن انعطاف پذیر باقی بمانند.

در ضمن باید به این مساله هم توجه داشته باشید که در طول روز چقدر از مفاصل خود استفاده می کنید و چقدر به آن ها استراحت می دهید. آیا گاهی اوقات به مفاصل خود استراحت می دهید یا دائما در طول روز از آن ها شدیدا استفاده می کنید؟ عادت کردن به استفاده کمتر از مفاصل کمی سخت است.

تحقیقات محققان کلینیک مایو در رابطه با این موضوع هنوز ادامه دارد و محققان هنوز به نتیجه مشخصی دست نیافته اند؛ اما موضوعی که برای همه پزشکان ثابت شده است این است که ایجاد آرتروز در انگشتان شست در زنان بیش از مردان است.

 

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
وارون تابع و تابع یک به یک از ریاضی 2 يازدهم تجربي
يازدهم تجربي     دبیر : محمد جواد محسنی