عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

اینطور که دانشمندان تخمین می‌زنند، کهکشان راه شیری مهد 100 میلیارد ستاره است و حدود 10 تریلیون کهکشان دیگر در خارج از کهکشان ما وجود دارد.

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها


به گزارش آنا هابل تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهان‌شناسی به نام «ادوین هابل» گرفته شد. اگر چه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگ‌ترین و پرکاربردترین‌ها به شمار می‌آید. راه‌اندازی این تلسکوپ یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپاست.

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

هابل یک دستگاه ۱۱ تنی به اندازه یک اتوبوس است و در ارتفاع ۵۴۷ کیلومتری از سطح زمین با سرعتی که در برخی موارد به 27 هزار کیلومتر بر ساعت می‌رسد به دور زمین می‌چرخد. هابل با این سرعت می‌تواند هر ۹۷ دقیقه یک دور به گرد زمین بچرخد که حدودا می‌شود ۱۵ بار در روز.

این تلسکوپ مجهز به دستگاه‌های مختلفی است که انرژی خود را از طریق نور خورشید تامین می‌کنند و می‌توانند در نور قابل رویت، پرتو فرابنفش و طول موج‌های نزدیک به مادون قرمز از فضا عکس بگیرند.

در ادامه پنج عکس افسانه‌ای که هابل موفق به گرفتن آنها شده است، معرفی می‌کنیم:

1- دو کهکشان در حال عبور از یکدیگر در صورت فلکی خرگوش

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

تصویر بالا دو کهکشان را نشان می‌دهد که در عبور از یکدیگر هستند. به گزارش ناسا، این دو کهکشان با سرعتی معادل دو میلیون کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستند که این سرعت بسیار بالاتر از سرعتی است که موجب شود این کهکشان‌ها با یکدیگر برخورد کنند و به یک کهکشان واحد تبدیل شوند.

یکی دیگر از نکات جالب این عکس تداخل کهکشانی، جدایی اندکی است که بین آنها وجود دارد که به گفته دانشمندان ناسا علت آن تداخل نیروی جاذبه است.

2- ستاره فوق‌العاده درخشان صورت فلکی مارمولک

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

باور کنید یا نه، سوژه این عکس فضایی قرار بوده که کهکشان NGC 7250 باشد که در سمت راست این ستاره درخشان قرار گرفته است اما این ستاره که TYC 3203-450-1 نام دارد، آنقدر درخشان است که توجه همه را  به خود جلب کرده و به سوژه اصلی عکس تبدیل شده است.

ستاره‌شناسان این گونه ستاره‌ها را «ستاره‌های پیش‌نما» می نامند زیرا معمولا بسیار نزدیک به اجرام آسمانی قرار دارند. این نزدیکی و نور بسیار ستاره موجب ایجاد آلودگی نوری و کاهش روشنایی دریافتی از اجرام آسمانی دیگر می‌شود؛ دقیقا همان اتفاقی که در این عکس افتاده است.

3- NGC 4424 و LEDA 213994

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها


در تصویر کهکشان‌های NGC 4424 و LEDA 213994 را می‌بینید که یک ستاره درخشان مابین آنها وجود دارد. LEDA کهکشان نورانی کوچک‌تر است که در سمت راست تصویر می‌بینید و NGC 4424 کهکشان بزرگ  رنگی‌ای است که در سمت چپ قرار دارد. برای اینکه مطمئن شوید کدام ستاره‌ها را نگاه می‌کنید، دانشمندان ناسا آنها را علامت‌گذاری کرده‌اند.

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

گفتنی است که NGC یا «کاتالوگ عمومی جدید» شناخته شده‌ترین فهرست اجرام عمقی آسمان است. این فهرست بالغ بر 8000 جرم آسمانی می‌شود. این فهرست در سال ۱۸۸۰۰ و توسط جان لودیگ امیل دریر و بر اساس رصدهای ویلیام هرشل ایجاد شد. البته بعدا اجرام زیادی به آن افزوده شد.

4- کهکشان فریزبی

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

تصویر بالا بخشی از کهکشان NGC 1448 را نشان می‌دهد. این کهکشان حدود 500 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد و در صورت فلکی «ساعت» (Horologium) قرار دارد.

سازمان فضایی اروپا در مورد این کهکشان می‌نویسد: «اگرچه کهکشان‌های مارپیچی ممکن است در فضا بی‌حرکت و یخ‌زده به نظر برسند اما آنها با سرعت ثابتی در حال حرکت هستند. ستاره‌های داخل کهکشان‌های مارپیچی به طور ثابت در مداری در اطراف هسته کهکشان در حال حرکتند و جالب است بدانید که ستاره‌های بیرونی این کهکشان با سرعت کمتری نسبت به ستاره‌های داخلی آن حرکت می‌کنند.

5- UGC 12591؛ کهکشان عظیم هیبریدی

عکس افسانه‌ای تلسکوپ هابل از کهکشان ها

UGC 12591 یک کهکشان غول‌آساست که نه ظاهر عدسی شکل دارد و نه مارپیچی و در واقع ترکیبی از این دوست. این کهکشان در فاصله 400 میلیون سال نوری از ما و در بخشی از ابرخوشه «پرسئوس»، یکی از بزرگ‌ترین ساختارهای عالم هستی، قرار دارد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24