داروهای رقیق‌کننده خون و پیشگیری از سکته مغزی

مطالعات جدید نشان می‌دهد درمان بیماران مبتلا به اختلال ضربان قلب با داروهای رقیق‌کننده خون، از میلیون‌ها سکته مغزی در سال جلوگیری می‌کند.

داروهای رقیق‌کننده خون و پیشگیری از سکته مغزی

مطالعات جدید نشان می‌دهد درمان بیماران مبتلا به اختلال ضربان قلب با داروهای رقیق‌کننده خون، از میلیون‌ها سکته مغزی در سال جلوگیری می‌کند.

فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) شایع‌ترین نوع بی‌نظمی ضربان قلب است. در فیبرلاسیون دهلیزی دو حفره فوقانی قلب یعنی دهلیزهای قلب، فاقد ضربان مطلوب هستند. بجای ضربان منظم و الگوی طبیعی، دهلیزها به شکل غیرمنظم و تند منقبض می شوند.
ضربان نامنظم قلب یکی از مهمترین دلایل ایجاد لخته خون است؛ چنانچه یک لخته خون وارد مغز شود، سکته مغزی بوجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند. اغلب افراد نسبت به فیبریلاسیون دهلیزی بی‌توجه هستند.
مطالعات محققان بیمارستان Lenox Hill در نیویورک با بررسی اطلاعات655 هزار بیمار مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نشان می‌دهد استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون در این افراد می‌تواند احتمال ابتلا به سکته مغزی را به میزان دو سوم کاهش دهد. محققان در حال مطالعه این موضوع هستند که چرا برخی پزشکان داروهای رقیق‌کننده را در برخی از این بیماران تجویز نمی‌کنند و چه محدودیت‌های پزشکی بر سر راه وجود دارد
*** انجمن سکته آمریکا به هشت نکته اساسی اشاره کرده است که احتمال بروز سکته مغزی را کاهش می دهد. این عوامل عبارتند از:
-اندازه گیری مرتب فشار خون و درمان فشار خون بالا
-کنترل ضربان قلب نامنظم
-اندازه گیری مستمر کلسترول خون و جلوگیری از افزایش آن
-کنترل قند خون
-مدیریت وزن و ورزش منظم
-درمان اختلالات گردش خون
نتایج این مطالعه در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب