رهاسازی عقاب طلایی در طبیعت تالاب گندمان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن در چهارمحال وبختیاری از تیمار یک بهله عقاب طلایی و رها سازی آن در طبیعت تالاب بین المللی گندمان خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن در چهارمحال وبختیاری از تیمار یک بهله عقاب طلایی و رها سازی آن در طبیعت تالاب بین المللی گندمان خبر داد.

مرتضی منصوری افزود: این پرنده شکاری کمیاب 2 هفته قبل در منطقه سیاحتی 'سیاسرد' بروجن آسیب دیده بود که پس از درمان و بهبود کامل در طبیعت رهاسازی شد.
وی همچنین از آغاز فصل تخمگذاری اغلب پرندگان آبزی و کنارآبزی در مجاورت تالاب های گندمان و چغاخور این شهرستان خبر داد و به گردشگران و افراد بومی توصیه کرد به لانه های این پرندگان مهاجر که درحال زادآوری هستند، نزدیک نشوند.
عقاب طلایی پرنده ای شکاری و دارای پرهای طلایی و سر و پشت و گردن تیره است که از دور سیاه به نظر می آید و پاهایش پوشیده از پر است.
جثه جنس ماده این پرنده از نر بزرگتر است و در چهار تا پنج سالگی بالغ می شود، عقاب طلایی تنها با یک جفت دیده می شود و تک همسر است.
این پرنده شکاری برای شکار استراتژی های گوناگونی دارد و سرعت متوسط آن حین پرواز 50 کیلومتر در ساعت ثبت شده است، اما هنگام فرود سرعت آن به 320 کیلومتر می رسد و روزانه حدود 300 گرم گوشت می خورد.
پرستوی دریایی، درنای معمولی، فلامینگو، انواع حواصیل، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، اگرت و مرغابی کله سبز پرندگان مهاجر و دائمی تالاب های بین المللی شهرستان بروجن هستند.
زیستگاه تالاب های چغاخور و گندمان بخاطر مجاورت با اکوسیستم کوهستانی علاوه بر پرندگان مهاجر، محل زندگی دائمی پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب