بیشترین بروز فاویسم ازسن یک تا 5 سالگی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص خون و آنکلوژی اطفال، فاویسم را بیماری ارثی خونی اعلام کرد و گفت: بیشترین بروز بیماری فاویسم در سنین یک تا 5 سالگی است.

بیشترین بروز فاویسم ازسن یک تا 5 سالگی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص خون و آنکلوژی اطفال، فاویسم را بیماری ارثی خونی اعلام کرد و گفت: بیشترین بروز بیماری فاویسم در سنین یک تا 5 سالگی است.

فاویسم (Favism) بیماری ارثی است که در اثر نقص آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز ایجاد شده و ‏موجب کم خونی در مبتلایان می شود. این بیماری واگیردار نیست و توسط کروموزم X منتقل می شود.
خستگی، ضعف شدید، بی قراری، دل درد، رنگ پریدگی، گاهی تب، کم خونی و تغییر رنگ در ادرار از علائم بیماری فاویسم است. این علائم معمولا به طور ناگهانی 24 تا 48 ساعت پس از مصرف مواد اکسیدان دار بروز می کند.
فرزاد کمپانی اظهار کرد: این بیماری در کودکان باید جدی گرفته شود؛ زیرا کم‌ خونی ناشی از بیماری در صورت عدم ‌کنترل به موقع می ‌تواند آسیب جدی به برخی از اعضای بدن مانند کلیه زده و مشکلاتی را برای آنان بوجود آورد.
وی گفت: اگر هموگلوبین فرد مبتلا کمتر از هفت باشد این فرد نیاز به تزریق خون دارند اما اگر هموگلوبین آنها بین 7 تا 9 باشد و ادرار فرد مریض هم تیره باشد این فرد هم نیاز به تزریق خون دارد و در صورتیکه هموگلوبین بالای 9 باشد فرد را فقط تحت نظر می گیریم.
کمپانی با اشاره به اینکه ناقل بیماری معمولا زنان هستند، گفت: زنان معمولا ناقل بیماری هستند و عمدتا پسرها مبتلا به ‌آن می شوند و در دخترها این بیماری از شدت و شیوع کمتری برخوردار است.
وی به تاثیر مصرف برخی از داروها در آشکار شدن علائم بیماری فاویسم اشاره کرد و گفت: مصرف برخی داروها مانند اسپرین و کوتریموکسازول همانند باقلا، علائم بیماری را آشکار می کند و اگر فرد بیمار آنها را استفاده نکنند تا آخر عمر هیچ مشکلی پیدا نمی کنند.
فوق تخصص خون و آنکلوژی اطفال افزود: داروها در صورت مصرف سبب آشکار شدن علائم این بیماری می شوند اما در خصوص باقلا این طور نیست و در نوع شدید بیماری حتی استشاق گرده های باقلا تازه سبب آشکار شدن بیماری می شود.
وی به بیماران نوع شدید فاویسم توصیه کرد که باقلا در خانه نگهداری نکنند و حتی این افراد از کنار مزارع باقلا هم عبور نکنند.
کمپانی، شایع ترین فصل شیوع این بیماری را بهار اعلام کرد و گفت: باقلا همانند سایر مواد اکسیدانی در بروز علائم این بیماری نقش دارند اما به دلیل مصرف بیشتر باقلا، اثر بیشتری در آشکار شدن علائم این بیماری دارد.
فوق تخصص خون و آنکلوژی اطفال، درمان اصلی بیماری فاویسم را پیشگیری از مصرف مواد اکسیدانی مانند باقلا دانست و گفت: اگر فرد مبتلا به فاویسم از مواد غذایی دارای مواد اکسیدان استفاده نکند اصلا دچار مشکلی نخواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی هندسه تحلیلی بخش دوم
چهارم ریاضی     دبیر : سینا محمد پور