از پیاده‌روی تا حال خوب

پژوهشگران بر این باورند که افزایش جریان خون و در نتیجه اکسیژن به سمت مغز ممکن است به پاکسازی مغز کمک کند و شکل‌گیری احساس خوب و یک حس سلامت کلی را موجب شود.

از پیاده‌روی تا حال خوب

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «آیا برای این که از پشت میز خود بلند شوید، به یک دلیل خوب نیاز دارید؟ به گفته دانشمندان پیاده‌روی می‌تواند به بهبود جریان خون به مغز کمک و احساس بهتری در ما ایجاد کند.

«منتال فلاس» در گزارشی نوشت: تردیدی وجود ندارد که ورزش کردن به بهبود خلق و خو و روحیه انسان کمک می‌کند. ورزش ضربان قلب و جریان هورمون‌های ایجاد کننده احساس خوب در بدن را افزایش می‌دهد اما تا همین اواخر، دانشمندان اثر آن بر جریان خون به سمت مغز یا این که این جریان چگونه ممکن است بر وضعیت روانی ما تاثیرگذار باشد را در نظر نگرفته بودند.

پژوهشگران در دانشگاه نیومکزیکو هایلندز مطالعه روی آثار همودینامیک (حرکت خون) را با رکاب زدن دوچرخه آغاز کرده و سپس شرایط دویدن را بررسی کردند. آنها دریافتند که هر دو فعالیت جریان خون مغزی را افزایش می‌دهند زیرا با گذاشتن هر گام روی زمین یا فشار روی پدال دوچرخه شریان‌ها منقبض شده، موجی از خون به مغز ارسال می‌شود. این اثر به ویژه در دوندگان که پا با زمین سخت در تماس بود، چشمگیرتر بود.

پژوهشگران سپس شرایط پیاده‌روی را مد نظر قرار دادند تا دریابند آیا فشار ملایم‌تر پا روی زمین نیز آیا به نتایجی مشابه ختم می‌شود. در همین راستا پژوهشگران ۱۲ مرد جوان سالم را انتخاب کردند و دستگاه‌های نظارت قلب و فراصوت را به آنها متصل کردند؛ در شرایطی که روی یک تردمیل پیاده‌روی می‌کردند.

مشخص شد که حتی پیاده‌روی معمولی نیز به افزایش جریان خون به سمت مغز کمک می‌کند. اثر این فعالیت نیز قابل توجه بود و بین دوچرخه‌سواری و دویدن قرار گرفت.

پژوهشگران بر این باورند که افزایش جریان خون و در نتیجه اکسیژن به سمت مغز ممکن است به پاکسازی مغز کمک کند و شکل‌گیری احساس خوب و یک حس سلامت کلی را موجب شود.»

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب