درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA

در طرحی مشترک با سازمان انرژی اتمی ایران و برای اولین بار در کشور، درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA جهت درمان متاستازهای نواحی مختلف بدن انجام شده است.

درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA

به گزارش ایسنا، دکتر سید رسول زکوی در این رابطه اظهار کرد: یکی از جدیدترین کارهایی که در این مرکز در حال انجام است، درمان بیماران نورواندوکرین با لوتیشیوم اوکتروتید و درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA است؛ که برای اولین بار در ایران انجام و در منطقه نیز به ندرت این درمان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: این دارو برای درمان متاستازهای نواحی مختلف بدن از سرطان‌ها به کار برده می‌شود و در جهان و تنها چند سالی است؛ که مطرح شده است.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: این دارو در طرحی مشترک میان مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سازمان انرژی اتمی ایران تولید شده است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: داروی PSMA تولید شده در مراحل اولیه و دارای هزینه سنگینی است که در همه جای ایران نمی‌توان تولیدش کرد از این جهت دارو برای بخش پزشکی هسته‌ای تولید و تعدادی از بیماران به این شکل درمان شده‌اند.

وی عنوان کرد: داروی PSMA آنتی‌ژنی است که در دیواره سلول‌های سرطان پروستات وجود دارد و ما توانسته‌ایم آنتی‌بادی این آنتی ژن را با لوتیشیوم تولید کنیم.

دکتر زکوی خاطر نشان کرد: دارو در سلول‌های سرطانی تجمع و آنها را تحت تابش قرار می‌دهد تا نابود شوند و بیشتر برای بیمارانی مفید است؛ که درمان خود را به شکل جراحی پروستات، رادیوتراپی و هورمون تراپی انجام داده‌اند؛ اما پاسخ به درمان دریافت نکرده‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برای این دسته از بیماران معمولا دیگر کاری نمی‌شود انجام داد و تنها با این درمان می‌شود طول عمر و کیفیت زندگی بیمار را ارتقاء داد.

 وی تاکید کرد: تولید این دارو کار جدیدی است و در حال حاضر کیت‌های آن در اروپا وجود دارد؛ اما به دلیل هزینه هنگفت نمی‌توان از این کیت‌ها استفاده کرد و بسیار خرسندیم که انرژی اتمی کشور توانسته به ما در تولید این دارو کمک کند.

زکوی یادآور شد: هر دُز مورد استفاده از این دارو در خارج از کشور برای بیمار ۶۰ هزار یورو تمام می‌شود و  در اروپا نیز تلاش می‌شود از طریق خیرین هزینه درمان این بیماران پرداخت شود.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: بیماران نورواندوکرین نیز با این روش برای اولین بار در ایران در حال درمان هستند. در حال حاضر جهت دریافت پاسخ درمان این بیماری از بیماران هزینه‌ای دریافت نمی‌شود؛ اما به زودی قیمت تمام شده این دارو برای شهروندان کشور مشخص می‌شود.

وی در ادامه از برنامه‌ریزی برای خرید دو دستگاه مهم در بخش پزشکی هسته‌ای به همت مسئولان دانشگاه خبر داد و گفت: در طول سه ماه گذشته با حمایت معاون توسعه دانشگاه، اتفاقات بسیار خوبی جهت خرید دستگاه‌های اصلی بخش پزشکی هسته‌ای که دستگاه‌های «اسپکت» می‌باشند رخ داده است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: دستگاه های بخش پزشکی هسته‌ای بسیار قدیمی و برخی مربوط به دو دهه قبل هستند و کارایی لازم را جهت درمان بیماران ندارند.

وی اضافه کرد: بخش پزشکی هسته‌ای دارای دو دستگاه اسپکت بوده است؛ که یکی را به دلیل فرسودگی و خرابی بسیار در سالیان گذشته از دست داده و دستگاه دیگر را در سال ۱۳۸۰خریداری کرده است؛ که این دستگاه نیز حدود ۱۵ سال عمر دارد؛ اما بسیار فرسوده شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: دستگاه اسپکت و اسپکت سیتی اصلی‌ترین کار پزشکی هسته‌ای را انجام می‌دهند به این شکل که پس از تزریق ماده رادیواکتیو به داخل بدن به وسیله این دستگاه‌ها می‌توانیم تصویر ماده رادیواکتیو را دیده و تمام اسکن‌هایی پزشکی هسته‌ای را با این روش تهیه کرد.

وی زمان ورود و نصب دستگاه های مربوطه را سه ماه آینده عنوان کرد و گفت: در پزشکی هسته‌ای هر اندازه دستگاه‌ها پیشرفته تر و به روز تر باشند تصاویر کیفیت بهتری پیدا کرده و بیمار میزان اشعه کمتری دریافت می‌کند؛ که امیدواریم با نصب دستگاه‌های فوق در تابستان سال جاری به این مهم دست پیدا کنیم.

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب