آمادگی موسسات پژوهشی ایران برای همکاری با ایتالیا

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ایران از همکاری با ایتالیا استقبال می‌کنند.

آمادگی موسسات پژوهشی ایران برای همکاری با ایتالیا

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ایران از همکاری با ایتالیا استقبال می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر وحید احمدی امروز در اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی افزود: در طول تاریخ همواره تعاملات علمی و فرهنگی دو کشور و مهاجرت دانشمندان به کشورهای یکدیگر وجود داشته و از علوم و فناوری‌های یکدیگر بهره‌مند می شدند و دو کشور نقش و تأثیر زیادی نیز در ارتقا و پیشرفت علمی دنیا داشته‌اند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور با سابقه و دارای تمدن کهن و اصیل در دنیا مطرح بوده اند و قطعاً دلیل ایجاد این تمدن برای هر دو کشور چیزی جز دانشمندان برجسته و دانش و علم تولید شده و خدمات علمی دو کشور نبوده است.

دبیرکل شورای عالی عتف اظهار کرد: خوشبختانه در عصر حاضر در هر دو کشور ایران و ایتالیا ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های لازم جهت بازآفرینی و احیای تعاملات علمی و فناوری به عنوان زیر بنای همکاری‌ها و تعاملات اقتصادی و اجتماعی وجود دارد.

وی تصریح کرد: وجود حدود 4.5 میلیون دانشجو، 100 هزار عضو هیأت علمی، 100 هزار نفر دانشجوی دکترای تخصصی و ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد، ۳۹ پارک علم و فناوری و ۱۸۰ مرکز رشد علم و فناوری، موقعیت بالای علمی و فناوری کشور ایران در منطقه و همچنین وجود دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری برجسته و معتبر در کشور ایتالیا این پتانسیل را فراهم کرده است تا در یک فضای مبتنی بر احترام همکاری متقابل و دوستانه یک دیپلماسی علمی و فناوری حداکثری را داشته باشیم. این امر زمینه گسترش هر چه بیشتر اقتصادی، صنعتی و اجتماعی و در نتیجه توسعه علمی – فناوری دو کشور را در برخواهد داشت.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: خوشبختانه در فضای بوجود آمده پس از برجام و در ادامه آن تفاهم‌نامه ۲ سال قبل بین وزرای علوم دو کشور، مدل‌های همکاری علمی و فناوری ارزشمندی بین ایران و ایتالیا به انجام رسیده و یا در حال انجام است که انعقاد تفاهم‌نامه همکاری معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران با شورای تحقیقات ملی ایتالیا (CNR) و امضای برنامه اجرایی (Action plan) و امضای تفاهم‌نامه بین وزارت آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در سال ۲۰۱۵ و برنامه اجرایی آن تفاهم‌نامه از جمله آنها است.

وی امضای قرارداد با مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP)، تهیه و تدوین پیش نویس برنامه اجرایی طرح «پیترو دلاوله» (Pietro Della Valle) و انجام چندین تفاهم‌نامه و توافق‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ایران و ایتالیا را از دیگر همکاری‌های پژوهشی ایران و ایتالیا اعلام کرد.

دکتر احمدی گفت: در ادامه این همکاری‌ها با توافق انجام شده با پروفسور لیپاردی رئیس بنیاد شهر علم ایتالیا زمینه برگزاری نشست همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور ایران و ایتالیا فراهم شد که با حضور هیأت‌های عالی رتبه از وزارتخانه‌های علوم ایران و آموزش و تحقیقات ایتالیا جلسات سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برگزار شد.

دبیر کل شورای عالی عتف اظهار کرد: ما بر این باوریم که تبادلات علمی و بین‌المللی و ایجاد زمینه‌های همکاری پایدار و درازمدت در حوزه علم و فناوری در بین کشورها به توسعه جریان دانش، خلاقیت و نوآوری شتاب بخشیده و در نهایت ضمن افزایش رفاه اجتماعی، صلح و دوستی را بین کشورها و جوامع به ارمغان خواهد آورد. این هم افزایی‌های دو جانبه در عرصه‌های علمی، فناوری موجبات توسعه هرچه سریع‌تر اقتصادی و اجتماعی را فراهم خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در این مسیر جمهوری اسلامی ایران با اتکای به توانمندی‌های علمی – فناوری موجود آماده است در قالب برنامه‌های مشترک علمی – فناوری در سطح منطقه و بین‌المللی نقش اثرگذار داشته باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: امیدوارم این نشست دو جانبه به فراهم کردن شرایط و زمینه‌های لازم جهت همکاری‌های علمی و فناوری بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های فناور دو کشور را فراهم کند.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: در راستای تداوم این حرکت بزرگ به عنوان گام نخست آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای استقرار واحدهای R&D شرکت‌های ایتالیایی در پارک‌های علم و فناوری مرتبط، ایجاد واحدهای تحقیقاتی مشترک در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط، ایجاد دفاتر انتقال فناوری مشترک در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری مرتبط و ایجاد مراکز رشد مشترک برای شرکت‌های دارای برند اعلام می‌کنم.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب