کنکور 98

وقتی ذهنمان اسامی افراد را با هم اشتباه می‌کند، نشانه چیست؟

اشتباه در به کاربردن اسامی بسیار شایع و معمول است و اکثر افراد، گاهی اسامی افراد خانواده و دوستانشان را جا به جا به کار می‌برند.

وقتی ذهنمان اسامی افراد را با هم اشتباه می‌کند، نشانه چیست؟

وقتی سامانتا دِفلر جوان بود، مادرش اغلب او را با نام خواهران و برادرانش صدا می‌زد. سامانتا می‌گوید:" اسم‌هایی مانند رِبکا، جِسی، مولی، تاکر و سامانتا "

خیلی‌ها نام فرزندان یا دوستانشان را جا ‌به جا به کار می‌برند؛ اما دِفلِر که یکی از اساتید دانشگاه رولینز در وینتر پارک فلوریداست، می‌خواست بداند که چرا این اتفاق رخ می‌دهد.  از این رو،  او و همکارانش، کَسیدی فاکس، کریستین اوگِل و محقق ارشد، دیوید رابین، به بررسی 1700 مرد و زن در سنین مختلف پرداختند.  دِفلِر متوجه شد که اشتباه در به کاربردن اسامی بسیار شایع و معمول است و اکثر افراد، گاهی اسامی افراد خانواده و دوستانشان را جا به جا به کار می‌برند.

این یافته‌ها در مجله‌ی " حافظه و ادراک " منتشر شد.

دِفلِر می‌گوید: "این خطایی کوچک و عادی است که سبب اختلال در انتقال اطلاعات می‌شود و ارتباطی با حافظه‌ی بد یا بالا رفتن سن ندارد، بلکه بیش‌تر با نحوه‌ی طبقه‌بندی اسامی توسط ذهن مرتبط است. درست مثل این‌که  در  ذهنمان، پوشه ‌های مخصوصی برای اسامی اعضای خانواده و دوستانمان داشته باشیم و  زمانی که از اسمِ اشتباهی استفاده می‌کنیم، این  اسم، دقیقاً در دسته و پوشه‌ی مشابه اسم صحیح قرار دارد!”

در میان افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند، گروهی هم وجود داشت که به شکل خاصی مستعد این‌گونه اشتباهات بودند.

دِفلِر می‌گوید: "به خصوص مادران! با هر مادری که صحبت کردم می‌گفت که عیناً چنین اشتباهی را انجام داده است."

به عقیده‌ی نیل مولیگان، استاد دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، این اشتباه، مثلاً این گونه رخ می‌دهد:  فرض کنید که مقدار زیادی مواد غذایی در خانه دارید و به کمکِ فوری  یکی از فرزندانتان هم برای جابه‌جایی آن‌ها نیاز دارید. ذهن شما تلاش می‌کند که هرچه سریع‌تر، نام فرزند مورد نظرتان را از پوشه‌ی خانواده بیرون بکشد، ولی ممکن است در نهایت نامی مرتبط با او را بازیابی کند.

وی اضافه می‌کند: "زمانی که می‌خواهید  نام فرزند مورد نظرتان را به زبان بیاورید، نه تنها نام او را که نام‌‌های مرتبط با او را نیز فعال می‌کنید." (در ذهنتان) نگاهی سریع به اسامی سایر فرزندانتان که در پوشه‌ی خانواده ذخیره شده‌اند، می‌اندازید و گاهی  نام‌های دیگر از پوشه سر بیرون می‌آورند و پیروز می‌شوند!

ویراستار: علی خاکبازان
مترجم: محمد‌مهدی رضایی فر

منبع :

فرزین احمدی