داروین چگونه کتابی را برای مطالعه انتخاب می‌کرد؟

مقاله‌ی زیر به روند انتخاب کتاب توسط داروین اشاره دارد....

داروین چگونه  کتابی را برای مطالعه انتخاب می‌کرد؟

داروین چگونه کتابی را برای مطالعه انتخاب می‌کرد؟


نویسنده :کریستین گرت

بین سال‌های 1837 تا1860، چارلز داروین خلاصه‌ای از کتاب‌هایی را که می‌خواند یادداشت می‌کرد؛مقاله‌ایمانند اصول جمعیت، اصول زمین‌شناسی و بقایای تاریخ طبیعی. کتاب‌های زیادی در فهرست او دیده می‌شود که تنها 687 عنوان آن انگلیسی و  غیرداستانی هستند. این یعنی که او به طور متوسط هر 10 روز یک بار یک کتاب را تمام می‌کرد.

بعد از خواندن هر کتاب‌، او بر چه اساسی کتاب بعدی را انتخاب می‌کرد؟ این چالش برای دانشمندی مثل داروین به سان سنجابی بود که باید از میان دانه‌هایی که می‌یافت، یکی را انتخاب می‌کرد.آیا راه بهتر این بود که  موضوعی را در نظر بگیرد و کتابی را انتخاب کند یا دائماً از موضوعی به موضوع دیگر بود؟ هنگام جست‌وجو، چه در پی غذا باشیم  یا اطلاعات؟ باید بین اکتشاف یا بهره‌برداری از آن رچه در اطرافمان قرار دارد، یکی را انتخاب کنیم. در آخرین شماره‌ی نشریه‌ی (Cognition)  مقاله‌ای تیمی به رهبری جیمی مورداک، محتوای کتاب‌های انگلیسی و  غیرداستانی را که داروین مطالعه کرده بود، به ترتیب انتخاب او مورد بررسی و تحلیل قرار دادند تا بتوانند به علائق او و اطلاعاتی که در پی آن بوده، دست پیدا کنند و به چگونگی تغییر این علائق پی ببرند.

محققان نسخه های دیجیتالی بیش از 665 عنوان کتاب را که داروین مطالعه کرده بود تحلیل کردند و بر اساس موضوع طبقه‌بندی کردند. با این کار، توانستند دریابند که کتاب بعدی دریچه‌ای به موضوعی جدید بوده یا داروین سعی قصد داشته در موضوع کتاب قبلی بیش‌تر کنکاش کند. آن‌ها متوجه شدند که وقتی داروین شروع به یادداشت‌برداری  از کتاب‌هایی کرد که مطالعه می‌کرده، هدفش هر چه بیش‌تر دانستن در یک موضوع مشخص بوده تا از شاخه‌ای به شاخه‌ای دیگر پریدن.  طی زمان، همان‌طور که به زمان انتشار شاهکار او،  خواستگاه گونه‌ها، نزدیک‌تر می‌شویم، تمرکز او بیش‌تر به کشف کردن سوق می‌یابد: بریدن از موضوع‌های پراکنده و توجه به موضوع‌های جدید.

این یافته طبعا خلاف انتظار است؛چرا که برای هر کاوشگری، چه سنجاب و چه  دانشمند، بهتر است که ابتدا زمینه‌های مختلف را مورد مطالعه قرار دهد و سپس زمینه‌ای را برای مطالعه‌ی موشکافانه‌تر انتخاب کند. مورداک و تیمش دو توجیه برای این یافته داشتند. نخست، ممکن است داروین قبل از شروع به یادداشت‌برداری، تاکید بیش‌تری بر مطالعه‌ی موضوعات مختلف داشته، اما این دوره مورد توجه و تحلیل قرار نگرفته است.دوم، ممکن است برای افزایش اعتماد به نفس و توانایی هایش، داروین نیاز داشت که در برخی  مباحث به تسلط بیش‌تری برسد و به همین دلیل در اوایل مطالعاتش، رویه‌ی ژرف شدن در موضوعات را پیش گرفته است.

محققان هم‌چنین به شیوه‌ی دیگر انتخاب کتاب داروین پی بردند که شگفت‌انگیزتر هم بود. انتخاب او مطلقاً به ترتیب و تسلسل کتاب‌‌هایی که منتشر می‌شد ارتباط نداشت که نشان می‌دهد انتخاب منابع مطالعاتی او بیش‌تر اکتشافی بوده تا تابع تسلسل انتشار کتاب. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که داروین در طول دوران حرفه‌ای‌اش، مباحث مختلف را به دلخواه خود با هم ترکیب می‌کرد و ایده‌های مختلف را کنار هم می‌گذاشت. این بدان معناست که او هنگام مطالعه صرفاً سراغ ایده‌های جدید نمی‌رفت.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که این مراحل مشخص شده‌ی مرتبط با مطالعات داروین به خوبی با مراحل مختلف زندگی حرفه‌ای او هم‌خوانی دارد. نخست، در سال 1836 وقتی که او مقالات پژوهشی خود در مورد سفر بیگل را جمع‌آوری کرد، مطالعاتش در مرحله‌ای کاملاً غیر اکتشافی قرار داشت. بعد از آن، از سال 1846، مطالعاتی گسترده در زمینه‌ی صدف‌ها را آغاز کرد (دلیل این امر آن بود که داروین متوجه شده بود که تحقیقات طبقه‌بندی شده‌ای در این زمینه صورت نگرفته است). در این زمان مطالعات او کاملاً رویه‌ی اکتشافی داشته، چرا که کتاب‌هایی که در این دوره مطالعه کرده است عموماً ارتباطی با موضوعات قبلی مورد مطالعه‌ی او نداشته‌اند و بیش‌تر موضوعات جدیدی بوده‌اند. در نهایت، از سال 1854، هم‌زمان با آغاز نگارش کتاب خواستگاه گونه‌ها، مطالعات داروین به اکتشافی‌ترین حالت خود می‌رسد و این حالت نه تنها برای موضوعات مورد مطالعه‌اش صدق می‌کند، بلکه او کتاب‌های جدید و بی‌ارتباط با  کتاب‌‌های قبلی را هم مطالعه می‌کرده است.

محققان مدعی هستند که مطالعه‌ی آن‌ها، اولین بار است که کارکرد عملی نظریه‌ی اطلاعات برای بررسی رفتار‌های مطالعاتی و تحقیقاتی یک فرد خاص را ارائه می کند. در واقع، می‌توان تحلیل مشابهی را برای بررسی رفتار مطالعاتی هر فرد زنده یا فوت شده‌ی دیگری، در صورتی که تاریخچه‌ی مطالعات او وجود داشته باشد،به کار ببریم. در  آینده، بررسی تشابهات رفتار مطالعاتی داروین و افراد مشابه او می‌تواند بسیار جذاب باشد.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24