قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

تعدادی از دانشگاه‌های قدیمی جهان همچنان توانسته‌اند کیفیت خود را حفظ کنند و عنوان باقدمت‌ترین و در عین حال برترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص دهند

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

تعدادی از دانشگاه‌های قدیمی جهان همچنان توانسته‌اند کیفیت خود را حفظ کنند و عنوان باقدمت‌ترین و در عین حال برترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از یوهرالد، بعضی از این دانشگاه‌ها بیش از 900 سال قدمت داشته و همچنان با همان نام قدیمی خود به فعالیت ادامه داده و تغییر ماهیت نداده‌اند.

در ادامه با 10 دانشگاه برتر جهان که از قدمت بالایی برخوردارند آشنا می‌شویم. این فهرست را از رتبه دهم آغاز می‌کنیم.

10- دانشگاه کامپلوتنس- مادرید اسپانیا

دانشگاه کامپلوتنس مادرید در سال 1293 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضر 86 هزار دانشجو در رشته‌ها و برنامه‌های مختلف دارد و هفت برنده جایزه نوبل و رهبر سیاسی به دنیا معرفی کرده است. از مشهورترین دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توان به فدریکو گارسیا شاعر اسپانیایی و خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی سابق اتحادیه اروپا اشاره کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

9- دانشگاه کویمبرا- لیسبون پرتغال

در جایگاه نهم نام یک دانشگاه پرتغالی به چشم می‌خورد که در سال 1290 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه  چندین جابجایی را در تاریخ خود تجربه کرده است.

در سال 2013 این دانشگاه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. دانش‌آموختگان این دانشگاه تاثیر زیادی در فرهنگ و تاریخ پرتغال داشته‌اند. از سرشناس‌ترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به لوئیس واز دکاموس شاعر پرتغالی و آنتونیو دی اولیویرا سالازار نخست‌وزیر سابق پرتغال اشاره کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

8- دانشگاه ماچراتا- شهر ماچراتا ایتالیا

این دانشگاه با ظاهری قرون‌ وسطایی در سال 1290 میلادی تاسیس شده است. در حال حاضر این دانشگاه هفت دانشکده داشته و بیش از 11 هزار دانشجو در برنامه‌ها و رشته‌های مختلف این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

7- دانشگاه وایادولید- وایادولید اسپانیا

این دانشگاه اسپانیایی در قرن سیزدهم میلادی تاسیس شده است. اما در اسناد تاریخی به جا مانده در سال 1293 میلادی توسط سانچوی چهارم پادشاه کاستیل به این دانشگاه اشاره شده است.

میگوئل سروانتس نویسنده بزرگ اسپانیایی و خالق دن کیشوت دانش‌آموخته این دانشگاه است.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

6- دانشگاه فدریکوی دوم- ناپل ایتالیا

این دانشگاه در سال 1224 میلادی به دستور فدریکوی دوم تاسیس شده است. این دانشگاه با این که یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های جهان است بسیار به‌روز است. برای مثال در سال 2016 اولین آکادمی برنامه‌نویسی iOS را دایر کرده است.

از فارغ‌التحصیلان مشهور این دانشگاه می‌توان به جورجیو ناپولیتانو رئیس‌جمهور سابق ایتالیا اشاره کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

5- دانشگاه پادوا – شهر پادوا ایتالیا

دانشگاه پادوا در سال 1222 میلادی در رشته حقوق کار خود را آغاز کرد. این دانشگاه دومین دانشگاه تاریخ ایتالیا محسوب می‌شود و در حال حاضر 56 هزار دانشجو دارد. باغ بوتانیکال این دانشگاه در ایتالیا شهرت زیادی دارد. از مشهورترین دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توان به نیکلاس کوپرنیک منجم بزرگ قرن 16 میلادی اشاره کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

4- دانشگاه کمبریج- انگلیس

کمتر کسی است که محل تحصیل اسحاق نیوتن، لرد بایرون و چارلز داروین را نشناسد. چارمین دانشگاه برتر و قدیمی جهان دانشگاه کمبریج انگلیس است.

این دانشگاه در سال 1209 میلادی تاسیس شده است و همچنان به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود. در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در کمبریج در حال تحصیل هستند.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

3- دانشگاه سالامانکا- مادرید

سومین مرکز آموشی عالی جهان از نظر قدمت در غرب شهر مادرید اسپانیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1134 میلادی تاسیس شده است اما در سال 1254 میلادی از طرف آلفونسوی دهم پادشاه اسپانیا به صورت رسمی عنوان دانشگاه را دریافت کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

2- دانشگاه آکسفورد-انگلیس

بسیاری به اشتباه دانشگاه آکسفورد را قدیمی‌ترین دانشگاه فعال جهان قلمداد می کنند اما واقعیت این است که آکسفورد در مقام دوم این رده بندی است.

بسیاری از نخست‌وزیران کشور انگلیس و رهبران دنیا دانش‌آموختگان آکسفورد هستند. از مشهورترین آنها می‌توان به آنگ سان سوچی، بیل کلینتون و بی‌نظیر بوتو اشاره کرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟

1- دانشگاه بولونیا- بولونیا ایتالیا

 در آرم دانشگاه بولونیا عدد 1088 نشان داده شده و این نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین دانشگاه فعال جهان در سال 1088 میلادی در ایتالیا تاسیس شده است. این دانشگاه چندین پردیس اقماری در شهرهای مختلف ایتالیا و کشورهای مختلف نظیر آرژانتین دارد.

گولیلمو مارکنی مخترع رادیو، دانته شاعر نام‌آشنای ایتالیایی و اراسموس فیلسوف هلندی از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند.

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برتر جهان کدامند؟


فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب