محققان IBM موفق به ساخت یک هارد درایو اتمی شده اند

این پیشرفت به ظاهر کوچک در تکنولوژی ذخیره سازی، اهمیت زیادی دارد.

محققان IBM موفق به ساخت یک هارد درایو اتمی شده اند

در حالی که دنیای تکنولوژی روز به روز سخت در تلاش است تا با قانون مور همگام باقی بماند، دانشمندان کمپانی IBM به تازگی موفق شده اند فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات درون یک اتم واحد را به شکل چشمگیری کاهش دهند.

این پیشرفت به ظاهر کوچک در تکنولوژی ذخیره سازی، اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که هارد درایوهای مدرن به 100 هزار اتم برای دخیره یک بیت واحد نیازمند هستند، این پیشرفت می تواند اندازه حافظه های ذخیره سازی آتی را کاهش دهد. IBM تخمین زده که می تواند کاتالوگ کامل موسیقی های آیتونز (شامل 35 میلیون ترک موسیقی) را به این روش در دیسکی به اندازه کارت اعتباری جای دهد.

سیستم تازه IBM، از اتم های هولمیم روی سطحی از اکسید منیزیم بهره می برد که قطب های مغناطیسی اتم را پایدار نگه می دارد. جهت این قطب ها، متشکل بودن اتم از 1 یا 0 را تعیین می کند. برای نگارش اطلاعات در این سیستم ذخیره سازی، یک سوزن مایکروسکوپی با جریانی مغناطیسی، جهت اتم ها را دستخوش تغییر می کند. برای خواندن اطلاعات نیز همین روند به صورت بالعکس صورت می گیرد یا کافی است جریان های مغناطیسی در حال عبور از هر اتم، اندازه گیری شوند.

با این همه باید در نظر داشته باشیم که این تکنولوژی به این زودی ها قرار نیست به دست عموم برسد؛ چرا که سیستم IBM نیازمند نوع خاصی از میکروسکوپ الکترونی است که به کمک نیتروژن مایع خنک می شود و برای کار کردن باید در محیط خلاء قرار داده شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب