جراحی قلب باز در بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده دنیا

دانشمندان مستقر در شتاب‌دهنده بزرگ سرن به‌روزرسانی بی‌سابقه‌ای در آن انجام دادند.

جراحی قلب باز در بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده دنیا

دانشمندان مستقر در شتاب‌دهنده بزرگ سرن به‌روزرسانی بی‌سابقه‌ای در آن انجام دادند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، نشریه تایمز اقتصادی بین‌المللی نوشت: «این روزها در شتاب‌دهنده بزرگ سرن (LHC) اتفاقات مهمی در جریان است. آزمایش CMS که یکی از چهار آزمایش اصلی در این شتاب‌دهنده محسوب می‌شود حالا با یک به‌روز رسانی مهم همراه شده است.

در واقع می‌توان گفت دانشمندان در بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده ذره در دنیا که در زیر زمین و در مرز فرانسه و سوئیس واقع شده است،کارهایی را انجام می‌دهند که دست کمی از یک جراحی قلب باز ندارد!

این دانشمندان موفق شدند در روزهای گذشته فرآیند سخت و پیچیده نصب «ردیاب پیکسل» جدید را به اتمام برسانند. به باور دانشمندان، این ردیاب بخش مهمی در سیستم ردیابی ذره مستقر در آزمایش CMS به حساب می‌آید.

اما چرا این به‌روز رسانی تا این حد مهم ارزیابی می‌شود؟ در پاسخ باید گفت با این فرآیند بزرگ، ردیاب مستقر در آزمایش CMS قابلیت آن را پیدا می‌کند که بیش از ۱۲۰ میلیون پیکسل را در ۴۰ میلیون فریم در هر ثانیه ثبت کند. در نتیجه در این آزمایش می‌توان ۵۰ تا ۶۰ برخورد پرتونی را ایجاد کرد. این درحالی است که این رقم تاکنون ۲۵ تا ۳۰ بوده است.

شتاب‌دهنده LHC شامل حلقه‌ای به بزرگی ۲۷ کیلومتر است که در آن انبوهی از مغناطیس‌های ابررسانا نصب شده است تا بدین ترتیب بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده ذره دنیا شکل گرفته باشد.

جراحی قلب باز در بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده دنیا
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
حدهای نامتناهی از حسابان2 دوازدهم
دوازدهم رياضي     دبیر : عزیز الله علی اصغری