درمان ام اس با پیوند سلول بنیادی

مطالعه جدید نشان می‌دهد پیوند سلول بنیادی مانع از پیشرفت بیماری تهاجمی ام اس می‌شود.

درمان ام اس با پیوند سلول بنیادی

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ریکاردو ساکاردی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارگی ایتالیا، در این باره می گوید: «پیوند سلول بنیادی را نمی توان به عنوان درمان بیماری ام اس درنظر گرفت. اما می تواند گزینه خوبی برای بیماران مبتلا به ام اس تهاجمی باشد که به درمان های تاییدشده واکنش نشان نمی دهند.»

استفاده از سلول های بنیادی خود فرد در توقف سیستم ایمنی اش شیوه ای برای توقف پیشرفت بیماری است. اما به گفته محققان، این نوع درمان می تواند پرخطر باشد چراکه سیستم ایمنی بیمار باید قبل از پیوند سلول های بنیادی از بین رود.

به گفته محققان، درحدود ۳ درصد از بیماران بلافاصله بعد از دریافت پیوند می میرند و مرگ شان رابطه مستقیم با پیوند دارد.

محققان تاکید دارند که در این روش درمانی لازم است بیمارانی انتخاب شوند که به پیوند به خوبی جواب می دهند.

طبق اعلام انجمن ملی ام اس، بیش از ۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به ام اس هستند. در این بیماری بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. سن تشخیص اکثر افراد ۲۰ تا ۵۰ سال است، اگرچه افراد ۲ سال و ۷۵ سال هم مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده اند.

در این مطالعه، محققان ۲۸۱ بیمار را از ۱۳ کشوری که بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ پیوند سلول بنیادی دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند ۴۶ درصد بیماران در طول ۵ سال بعد از پیوند، بدون پیشرفت بیماری زنده ماندند. اگرچه در مدت ۱۰۰ روز بعد از پیوند، ۸ بیمار (در حدود ۳ درصد) جانشان را از دست دادند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24