اگر شاهد این علائم هستید مصرف مکمل آهن را آغاز کنید

در کم خونی فقر آهن که عبارت است از کاهش هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون، میزان و حجم گلبول‌های قرمز کاهش پیدا می‌کند.

اگر شاهد این علائم هستید مصرف مکمل آهن را آغاز کنیدبه گزارش جام جم آنلاین، وقتی بدن دچار کمبود آهن برای تبدیل آن به هموگلوبین (پروتئینی که در گلبول‌های قرمز وجود دارد و نقش آن حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در خون است) می‌شود، گلبول‌های قرمز نمی‌توانند به میزان کافی خون حاوی اکسیژن را به بافت‌های بدن برسانند. این شرایط، عوارض جانبی زیادی برای بدن به دنبال دارد. گیاهخواران از جمله گروه‌های مستعد ابتلا به کم خونی هستند، زیرا گوشت قرمز را -که عمده‌ترین منبع آهن است در رژیم غذایی خود ندارند. بیمارانی که به خونریزی‌هایی مثل خونریزی دستگاه گوارش مبتلا هستند و همچنین زنان به دلایلی مثل بارداری و سیکل قاعدگی- از دیگر گروه‌های مستعد کم‌خونی به شمار می‌آیند.

شایع‌ترین علائم کم‌خونی فقر آهن

علائم این نوع کم‌خونی از متوسط تا شدید متغیر است. شایع‌ترین علائم عبارتند از:

ضعف و خستگی: اگر بیشتر از حد معمول می‌خوابید و حتی پس از استراحت نیز مدام احساس خستگی می‌کنید، ممکن است سطح آهن بدنتان پایین باشد.

سردرد و سرگیجه: وقتی در جریان اکسیژن رسانی به مغز اختلال ایجاد می‌شود، ممکن است احساس سرگیجه ـ بویژه در حالت ایستاده ـ و حتی از حال رفتن فرد را به دنبال داشته باشد.

تنگی نفس: اگر بالا رفتن از پله‌ها باعث می‌شود تنفس شما نامنظم شود، احتمالا به آهن بیشتری نیازدارید.

عفونت‌های مکرر: اگر زخم‌ها و بریدگی‌هایی که در بدنتان ایجاد می‌شود عفونی می‌شود یا بهبود آنها زمان زیادی می‌برد، ممکن است سطح هموگلوبین بدنتان پایین باشد.

سردی دست‌ها و پاها: اگر انگشت دست‌ها و پاهایتان مدام سرد است یا ناخن‌ها رنگ ارغوانی دارند، ممکن است دچار کمبود آهن باشید.

ناخن‌های شکننده و ضعیف: اگر ناخن‌ها و موهای شما نازک و شکننده هستند، احتمالا باید در رژیم غذایی تان آهن بیشتری بگنجانید.

افزایش ضربان قلب: وقتی بدن در نتیجه کمبود هموگلوبین دچار کمبود اکسیژن باشد، قلب باید برای خونرسانی کافی سریع‌تر از حد معمول ضربان داشته باشد.

هوس‌های عجیب: اگر خیلی هوس مواد قندی یا چیزهای عجیبی مثل گچ و خاک دارید، احتمالا دچار کمبود آهن هستید.

سندروم پای بی‌قرار: در بسیاری از موارد، افرادی که دچار کمبود آهن هستند غالبا این مشکل را تجربه می‌کنند.

درد قفسه سینه: این علامت، فقط نشانه کمبود آهن نیست، بلکه می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری مثل ایست قلبی نیز باشد.

چه باید کرد؟

مصرف مواد غذایی مثل گوشت، تخم‌مرغ، ماهی، سبزیجات با برگ‌های سبز، شیر و نان را افزایش دهید. مصرف مکمل آهن پس از مشاوره با پزشک نیز راه دیگر بهبود این شرایط است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24