نکات و روش مطالعه در درس شیمی

در چند سال اخیر توجه طراحان کنکور در این درس نسبت به سؤال‌های تیپ مسئله بیش‌تر شده است و 50 درصد سؤال‌های کنکور درس شیمی را مسائل تشکیل می‌دهند.

نکات و روش مطالعه در درس شیمی

درس شیمی در کنکور سراسری سال‌های اخیر جزء سخت‌ترین و مفهومی‌ترین درس‌ها شناخته شده است و نیز میزان درصد پاسخ‌گویی و میانگین چند از 10 داوطلبان در کنکور تجربی و ریاضی در این درس به نسبت سایر درس‌های تخصصی کم‌تر بوده است.

درس شیمی شامل 2 بخش حفظیات و مسائل است.

در چند سال اخیر توجه طراحان کنکور در این درس نسبت به سؤال‌های تیپ مسئله بیش‌تر شده است و 50 درصد سؤال‌های کنکور درس شیمی را مسائل تشکیل می‌دهند. معمولاً مسائل این درس با اعداد بزرگ و تقریب اعشاری طراحی می‌شوند و ظاهری دشوار و پیچیده دارند اما در عین حال به‌راحتی حل می‌شوند. اگر دانش‌آموزان به حل تمرین و تست زیاد در این بخش بپردازند و چندین بار سؤال‌های کنکور را حل کنند به‌راحتی می‌توانند به سؤال‌های تیپ مسئله پاسخ دهند.

در 2 سال اخیر سؤال‌های بخش حفظی به صورت بسیار مفهومی و ترکیبی ارائه شده است و برای پاسخ‌گویی به تیپ سؤال‌ها لازم است دانش‌آموز بر متن کتاب درسی مسلط باشد؛ اما برای تسلط بر متن کتاب درسی تنها مطالعه‌ی کتاب کافی نیست و ضروری است که دانش‌آموز از یک درس‌نامه‌ی کمک‌آموزشی استاندارد (مانند درس‌نامه‌ی کتاب سبز آموزش یا کتاب آبی کانون) به صورت مکمل استفاده کند تا مطالب کتاب را بیش‌تر توضیح دهد و دانش‌آموز با استفاده از آن بتواند نکات کلیدی را از متن استخراج کند.

در بودجه‌بندی کنکور تعداد سؤال‌های این درس بین 3 کتاب درسی شیمی دبیرستان تقریباً به نسبت یکسان توزیع شده است؛ بنابراین توجه به تمام مباحث 3 سال درس شیمی ضروری است.

اکثر مباحث شیمی به گونه‌ای هستند که دانش‌آموز باید ابتدا بر مباحث پایه‌ی آن‌ها مسلط باشد. مثلاً برای یادگیری مبحث اسید و باز و الکتروشیمی ابتدا یادگیری مباحث ترکیبات یونی و کووالانسی لازم است و برای یادگیری مبحث سینتیک ابتدا یادگیری مبحث استوکیومتری اهمیت دارد.

در متن کتاب درسی بیش‌تر بدانید‌ها، فکر کنیدها، آزمایش کنیدها و مطالب حاشیه‌ی کتاب به ظاهر اهمیت چندانی ندارند و معمولاً دانش‌آموزان به آن‌ها زیاد توجه نمی‌کنند، اما این بخش‌ها همواره مورد توجه طراحان کنکور بوده است.

خلاصه‌نویسی و حاشیه‌نویسی در کتاب درسی شیمی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا تحلیل و برداشت دانش‌آموز از مطالب درسی و یادداشت کردن آن‌ها به صورت خلاصه در حاشیه‌ی کتاب و هم‌چنین نکته‌برداری از تست‌ها و یادداشت کردن آن‌ها در کنار مطالب مرتبط در حاشیه‌ی کتاب برای یادگیری درس شیمی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و باعث تثبیت بیش‌تر مطالب درسی در ذهن دانش‌آموز می‌شود.

درمجموع با توجه به نکات گفته‌شده می‌توان برای مطالعه‌ی درس شیمی مراحل زیر را عنوان کرد:

  • مطالعه‌ی هم‌زمان و مکمل کتاب درسی و درس‌نامه‌ی آموزشی کارآمد

  • یادداشت کردن خلاصه‌ها و نکات تست‌ها در حاشیه‌ی کتاب درسی

  • حل تمرین و تست زیاد در بخش‌های حفظی و مسئله (با اولویت حل تست کنکور از کتاب آبی و سپس برای تسلط بیش‌تر حل تست از کتاب 3 سطحی کانون)

  • آزمون گرفتن برای بازیابی مباحث و ارزیابی وضعیت یادگیری (از منابع آزمون‌محور مانند کتاب جمع‌بندی و نوروز)مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24