تولید گرافن از دانه‌های سویا

محققان استرالیایی با ارایه روشی موفق به تولید گرافن از دانه‌های سویا شدند،گرافن تولید شده با این روش ارزان، ساده و دارای خواص مطلوب است.

تولید گرافن از دانه‌های سویا

محققان استرالیایی با ارایه روشی موفق به تولید گرافن از دانه‌های سویا شدند،گرافن تولید شده با این روش ارزان، ساده و دارای خواص مطلوب است.

محققان مرکزتحقیقات صنعتی وعلوم کامونولث (CSIRO) موفق شدند ازدانه‌های سویا، گرافن تولید کنند.
گرافن ماده‌ای از جنس کربن به ضخامت یک لایه اتمی است، درحال حاضر، هزینه بالای تولید گرافن یکی از موانع تجاری‌سازی این ماده است، از سوی دیگرنیاز به دمای کار بالا و خلاء از جمله چالش‌های فرآیند تولید این ماده به شمار می‌آید.
درحال حاضر ازگرافن درمهندسی پزشکی ، فیلتراسیون قوی ، ذخیره انرژی ، ساخت ترانزیستور، نمایشگرهای لمسی انعطاف پذیر ، تولید ابرباتری ها و بافت زنده استفاده می شود.
این گروه تحقیقات، فناوری جدیدی موسوم به GraphAir ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان روغن سویا را به فیلم گرافنی تبدیل کرد با این فناوری می توان نیازبه محیط‌های کنترل شده به منظور تولید گرافن را رفع کرد، دراین فناوری، گرافن روی فیلم‌ درمعرض هوای محیط رشد می‌کند، ماده اولیه مورد استفاده کاملاً طبیعی بوده و فرآیند تولید آن ساده وسریع است.
ژائو جون هان از محققان این پروژه گفت: این روش بسیار سریع، ایمن و ساده است که قابلیت تولید انبوه دارد.این فناوری منحصر به فرد می‌تواند هزینه تولید گرافن را کاهش دهد و کاربردهای جدیدی برای این ماده به وجود آورد.
روغن سویا یک ماده طبیعی وتجدیدپذیر است که درفرآیند یک مرحله‌ای به گرافن تبدیل می‌شود، به این روغن گرما داده شده تا به واحدهای سازنده آن یعنی واحدهای کربنی تبدیل شود، کربن برای تولید گرافن ضروری است.
محققان معتقدند که از روغن‌های دیگر نظیر روغن خوراکی نیز می‌توان برای تولید فیلم‌های گرافنی ارزان قیمت استفاده کرد.
گرافن پتانسیل‌های کاربردی وسیعی دارد، به طوری که از آن می‌توان برای تصفیه آب، حسگری، سلامت و فیلتراسیون استفاده کرد.
محققان این پروژه به دنبال یافتن شریک صنعتی برای استفاده از این گرافن هستند، در این پروژه محققانی از دانشگاه سیدنی و دانشگاه کوئینزلند مشارکت داشتند.
نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع :