اولین الکترود گرافنی OLED ساخته شد

دوشرکت خارجی موفق به تولید اولین الکترود گرافنی مورد استفاده در OLED شدند که می‌تواند مسیر تولید صفحات لمسی با کارایی بالا و پیل‌های خورشیدی کارا را هموار کند.

اولین الکترود گرافنی OLED ساخته شد

شرکت اسپانیایی گرافنا، مؤسسه آلمانی فرانهوفر و شرکت انگلیسی آیکسترون با همکاری یکدیگر موفق به تولید اولین الکترود گرافنی مورد استفاده در OLED شدند که می‌تواند مسیر تولید صفحات لمسی با کارایی بالا و پیل‌های خورشیدی کارا را هموار کند.

گرافن چیست؟

گرافن ماده‌ای انعطاف‌پذیر، شفاف و پایدار است که خواص هدایت گرمایی و الکتریکی ویژه‌ای دارد؛ این ویژگی‌ها موجب شده است تا گرافن به عنوان گزینه‌ای برای ساخت نسل جدیدی از ادوات الکترونیکی شناخته شود.با استفاده از گرافن می‌توان محصولات مختلفی از ابرخازن، پیل خورشیدی و نمایشگر تا انواع ادوات الکترونیکی را تولید کرد.

الکترود گرافنی و توضیحات آن:

این الکترود متصل شده به OLED ابعاد 2 در یک سانتیمتر دارد و با استفاده از فرآیند CVD ساخته می‌شود، در این روش گاز متان و هیدروژن به درون مخزن خلاء پمپ می شود و در آنجا صفحه مس با دمای 800 درجه سانتیگراد میزبان صفحات گرافن است.
در این مخزن میان دو گاز واکنش اتفاق می‌افتد تا در نهایت متان تجزیه شده و روی سطح مس، ورق گرافنی تشکیل ‌شود، به محض تشکیل این لایه، سامانه سرد و یک لایه پلیمر محافظ روی آن اعمال می شود و در ادامه سطح مس به صورت شیمیایی اچ می‌شود تا لایه گرافنی جدا شود.


 لازم به ذکر است که این پروژه یک دستاورد بزرگ در حوزه مواد پرتقاضا محسوب می‌شود، تا 2 یا 3 سال آینده، می‌توان اولین محصولات تولید شده با این فناوری را به بازار عرضه کرد.
البته این اولین بار نیست که از گرافن در نمایشگر انعطاف‌پذیر استفاده شده است، بلکه اولین باری است که از گرافن در فناوری OLED استفاده می‌شود که امکان تولید صفحات با طیف رنگی کامل را فراهم می‌کند.


منبع :

سمیرا سعادتی راد