جزئیات برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 اعلام شد

جزئیات برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 که قرار است به میزبانی ایران از 6 تا 13 مرداد ماه 96 به میزبانی تهران برگزار شود از زبان مجریان آن اعلام شد.

جزئیات برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 اعلام شد

 جزئیات برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 که قرار است به میزبانی ایران از 6 تا 13 مرداد ماه 96 به میزبانی تهران برگزار شود از زبان مجریان آن اعلام شد.

 المپیاد جهانی کامپیوتر کار خود را از سال 1989 شروع کرده و هر سال یک کشور میزبان برگزاری آن است.

 در سال 2012 پیشنهاد میزبانی ایران به کمیته بین المللی ارائه و در سال 2013 با آن موافقت شد و از سال 2017 این المپیاد  

در کشور ما برگزار می‌شود و مجری آن وزارت آموزش و پرورش است.


 محل برگزاری المپیاد:

 محل برگزاری این المپیاد هتل آزادی و هتل اوین خواهد بود .

نحوه آزمون:

این مسابقات بزرگترین مسابقات برنامه ریزی در سطح جهان ویژه دانش آموزان است و طی دو روز برگزار می‌شود که طی آن دانش آموزان سه مسئله الگوریتمی را در مدت زمان 5 ساعته حل می‌کنند و برنامه‌هایی که می‌نویسند توسط سامانه‌های داوری اتوماتیک ارزیابی و نتایج آن بلافاصله به آنها اعلام می‌شود. سوالات معمولا از میان پیشنهادات کشورهای مختلف توسط کمیته آموزشی ارزیابی و انتخاب می‌شود.

دانش آموزان در اتاق امتحان حضور پیدا می‌کنند و بدون دسترسی به اینترنت و کتاب مسائل طراحی شده را حل می‌کنند. سال 1989 ، 13 کشور شرکت داشتند و اکنون شمار شرکت کنندگان به 84 کشور رسیده و قرار است سه کشور دیگر نیز به این جریان بپیوندند. هر دانشگاه و شرکت برنامه نویسی خوشحال خواهد شد که از دانش آموزان برگزیده المپیادها در سیستم خود استفاده کند.

 هزینه‌های برگزاری این المپیاد :

 این المپیاد از آنجا که نیاز به تجهیزات دارد قطعا گران و هزینه بر است و کشور میزبان باید هزینه‌ها را تامین کند که میزان آن به 1.5 تا 2 میلیون یورو می‌رسد.

دولت پذیرفته است بودجه برگزاری این المپیاد را تامین کند البته در تلاش است که برای المپیاد اسپانسر بگیریم. آموزش و پرورش تنها مجری برگزاری مسابقات است .

تعداد شرکت کنندگان:

سال گذشته حدود 108 نفر در این المپیاد شرکت کردند، هر کشور می‌تواند چهار نماینده به المپیاد اعزام کند که نحوه انتخاب آن به خود کشورها بستگی دارد.

ما در ایران طی چند مرحله دانش آموزان را غربالگری می‌کنیم که در نهایت در مرحله دوم 80 نفر و در مرحله سوم 40 نفر انتخاب می‌شوند و این 40 نفر در یک دوره آموزشی شرکت می‌کنند. منتخبین این 40 نفر 8 نفر خواهند بود و در نهایت از این 8 نفر نیز 4 نفر برگزیده و به مسابقات اعزام می‌شوند اما امسال چون ایران میزبان است می‌تواند تیم دومی را نیز اعزام کند.

محدودیت سنی شرکت کنندگان:

حداکثر سن حضور در این مسابقات 18 سال است اما در ایران دانش آموزان دبیرستانی پایه دهم و یازدهم شرکت می‌کنند.

مزایای شرکت در این آزمون:

جوایز نقدی به برگزیدگان تعلق نمی‌گیرد و کسانی که رتبه کسب کنند مدال دریافت می‌کنند و به نفر اول نیز جامی داده خواهد شد. از جمله مزایای برگزیده شدن در این المپیاد معافیت از کنکور سراسری است.

جزئیات برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 اعلام شد


منبع :

سمیرا سعادتی راد
ارسال شده توسط : سمیرا سعادتی راد