صرفه‌جویی در سوخت با الهام از رژیم لاغری

خودروهای الکتریکی راه‌حل نوین برای کاهش هزینه و مصرف سوخت‌های فسیلی هستند اما برای بهترین نتیجه از این راه‌حل، الگوریتمی تازه ساخته شده است.

صرفه‌جویی در سوخت با الهام از رژیم لاغری

خودروهای الکتریکی راه‌حل نوین برای کاهش هزینه و مصرف سوخت‌های فسیلی هستند اما برای بهترین نتیجه از این راه‌حل، الگوریتمی تازه ساخته شده است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از The Science Explorer، در انیمیشن «خودروها» دیده بودیم که مجموعه‌ای از ماشین‌ها با یکدیگر صحبت می‌کند و برای حل مشکلات، هم‌فکری و تبادل نظر می‌کنند اما شاید فکر نمی‌کردیم به‌ این زودی‌ها چنین اتفاقی در دنیای واقعی بیفتد.

گروهی از محققان در دانشگاه کالیفرنیا و در مرکز تحقیقات ریورساید نوعی الگوریتم تازه طراحی کرده‌اند که می‌تواند تا 30 درصد مشکل مصرف انرژی در خودروهای هیبریدی برق-بنزین را حل کند و راه‌حل خود را به خودروهای دیگر نیز انتقال دهد. صورت مساله این است که وقتی خودروی هیبریدی با باتری‌های خالی یا کم‌شارژ روشن می‌شود، به زودی نیازمند موتور بنزین‌سوز خود خواهد بود و این باعث می‌شود که هزینه مصرف سوخت خودرو افزایش یابد.

محققان برای حل این مساله نوعی الگوریتم تازه برای کامپیوتر این خودروها طراحی کرده‌اند که متناسب با شرایط و سرعت حرکت، میان موتور الکتریکی و موتور بنزینی تعادل ایجاد می‌کند تا نیاز به توقف برای سوخت‌گیری یا شارژ را به حداقل برساند.

این الگوریتم تازه هنوز سرمایه‌گذار یا خریداری پیدا نکرده است اما تیم تحقیق یک ویژگی منحصر به‌فرد دیگر نیز به آن افزوده است. این ویژگی، امکان انتقال داده‌ها در یک مسیر یا سفر به خودروهای متصل شده است. خودروهای الکتریکی از کامپیوترهای قدرتمندی برخوردار هستند که امکان اتصال به انواع وسایل ارتباطی از جمله موبایل و وای‌فای را دارد و الگوریتم تازه می‌تواند به خودروهای هم‌نوع خود اطلاع دهد که جاده پشت سر را چگونه با حداقل مصرف انرژی طی کرده است و خودروی گیرنده نیز خواهد توانست با استفاده از فرمول دریافتی، مصرف سوخت خود را تنظیم کند.

این روش ذخیره انرژی در موجودات زنده و سلول‌ها به کار گرفته می‌شود تا منابع غذایی سلول در مواقع اضطراری بتوانند زندگی آن را نجات دهند. سلول‌ها در مواقع کمبود غذا برای دوام تا رسیدن به منبع تغذیه، اقدام به استفاده از انرژی نهفته در مولکول‌های جایگزین مانند چربی‌ها می‌کنند و به همین دلیل است که وقتی کمتر غذا می‌خوریم، چربی‌هایمان سوخته و لاغر می‌شویم.