کودکان زبان مادری خود را به یاد می‌آورند

پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکان حتی در چند ماه اول زندگی، دانش مربوط به زبانی را که می‌شنوند کسب می‌کنند.

کودکان زبان مادری خود را به یاد می‌آورند

پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکان حتی در چند ماه اول زندگی، دانش مربوط به زبانی را که می‌شنوند کسب می‌کنند. بنا بر یک پژوهش اگر شما به کشورهای دیگر نقل مکان کنید و زبان مادری خود را فراموش کنید، این توانایی را حفظ می‌کنید.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از BBC، هلندی‌زبانان بالغی که از کره‌ جنوبی به فرزندی پذیرفته شده بودند وقتی پس از فراموش کردن زبان مادری‌شان دوباره آموزش دیدند در تلفظ کلمات کره‌ای بیش از آنچه انتظار می‌رفت موفق بودند. دانشمندان می‌گویند والدین تا آنجا که ممکن است باید با کودکان خود در اوائل زندگی صحبت کنند.

دکتر ژیون چوی، از دانشگاه هَنیَنگ سئول که این پژوهش را هدایت کرده است، می‌گوید این اولین پژوهشی است که نشان می‌دهد تجربه‌ اولیه‌ کودکان به فرزندی قبول‌شده در زبان مادری‌شان، دهه‌ها بعد حتی اگر فکر کنند که زبان را فراموش کرده‌اند، آنها را در موقعیت ممتازی قرار می‌دهد.

وی افزود: «این یافته حاکی بر این است که دانش زبانی مفید در ماه‌های اولیه‌ زندگی پایه‌گذاری می‌شود و می‌تواند بدون دریافت داده‌های جدید درباره‌ آن زبان حفظ شود و از طریق آموزش دوباره آشکار شود».

در این پژوهش از بزرگسالان حدودا ۳۰ ساله که در کودکی توسط خانواده‌های هلندی زبان به فرزندی گرفته شده بوند خواسته شد که حروف بی‌صدای کره‌ای را پس از دوره‌ آموزشی کوتاهی تلفظ کنند. حروف بی‌صدای کره‌ای شبیه آنچه در زبان هلندی گفته می‌شود نیستند.

شرکت‌کنندگان با گروه افراد بزرگسالی که در کودکی در معرض زبان کره‌ای قرار نگرفته بودند مقایسه شدند و سپس توسط افرادی که زبان مادری‌شان کره‌ای بود رتبه‌بندی شدند. پیش از آموزش هر دو گروه در یک سطح ظاهر شدند، اما پس از آموزش، فرزندخوانده‌های بین‌المللی فراتر از انتظارات بودند.

هیچ تفاوتی بین کودکانی که زیر شش ماه - پیش از آنکه بتوانند صحبت کنند - به فرزندی گرفته شده بودند و آنهایی که پس از ۱۷ ماهگی -زمانی که یاد گرفته بودند صحبت کنند - به فرزندی گرفته شده بودند وجود نداشت. این نشان می‌دهد که دانش زبانی حفظ شده است به جای اینکه وابسته به میزان تجربه باشد، امری ماهیتا انتزاعی است.

از نظر دکتر ژیون چوی، در این پژوهش پیام‌هایی کاربردی برای والدین وجود داشت.

او گفت: «لطفا در خاطر داشته باشید که روند یادگیری زبانی در اوائل زندگی اتفاق می‌افتد، و همان‌طور که مطالعه‌ ما نشان می‌دهد دانش زبانی مفید در ماه‌های اولیه‌ زندگی پایه گذاری می‌شود. سعی کنید تا ‌آنجا که ممکن است با نوزادان خود حرف بزنید چون آنها آنچه که شما می‌گویید را جذب و هضم می‌کنند».

فرآیند اکتساب زبان بسیار زود آغاز می‌شود، حتی در زمانی که کودک هنوز در رحم مادر است. نوزادان صدای مادرشان را تا زمانی که به دنیا بیایند یاد می‌گیرند. از مدت‌ها قبل می‌دانستیم که پایه‌های صحبت کردن و گوش دادن به یک زبان مادری در روزهای ابتدایی زندگی گذاشته شده است. اما تاکنون مشخص نبود که اکتساب زبان اولیه یک فرآیند انتزاعی است.