کنکور 98

گفتگو با رتبه 1 منطقه 3 کنکور ریاضی 95 : سید علیرضا سمیعی

سیدعلیرضا سمیعی گلیان رتبه 10 کشور و رتبه 1 منطقه 3 کنکور ریاضی 95 ، دانشجوی مهندسی کامپیوتر,دانشگاه صنعتی شریف

گفتگو با رتبه 1 منطقه 3 کنکور ریاضی 95 : سید علیرضا سمیعی

گفتگو با سیدعلیرضا سمیعی گلیان رتبه 10 کشور و رتبه 1 منطقه 3 کنکور ریاضی 95 ، دانشجوی مهندسي کامپيوتر,دانشگاه صنعتي شريف را در ادامه مشاهده کنید...

لطفا خودتان را معرفی کنید

سیدعلی‌رضا سمیعی هستم، رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 3 و رتبه‌ی 10 کشوری کنکور ریاضی از شهرستان شیروان استان خراسان شمالی در سال پیش‌دانشگاهی وارد کانون شدم و در 13 آزمون کانون حضور داشتم.

شما از منطقه‌ی 3 توانستید رتبه‌ی 10 کشوری را به دست آورید این یک موفقیت خیلی ممتاز است. شما آن را چطور تحلیل می‌کنید؟ آیا انتظار داشتید که در منطقه‌ی 3 رتبه‌ی 10 کشوری را کسب کنید؟

یک سری شرایط در مطالعه‌ی دانش‌آموزان منطقه‌ی 3 وجود دارد که دست خودشان نیست از جمله یک سری از امکانات آن‌طور که در شهرهای بزرگ هست در اختیار ما نیست اما چیزهایی هم وجود دارد که می‌توانیم آن را تغییر دهیم، مثلا طرز فکرمان خیلی مهم است. خیلی از دانش‌آموزان خودشان را محدود به رتبه‌ی منطقه می‌کنند و برای خود سقف و حدی مشخص می‌کنند و از خود انتظار ندارند که در بین رتبه‌های کشوری باشند و من سعی کردم این‌گونه نباشم. یک قسمتی هم مربوط است به زحمت پدر و مادرم و معلمانم که آن‌ها تلاش کردند این شرایط را نزدیک‌تر کنند. معلمانم حرفه‌ای کار کردند و پدر و مادرم شرایطی را فراهم کردند که یک سری از کمبودها جبران شود.


شما مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت آموزشی خود را چه می‌دانید؟

انگیزه و اعتمادبه نفس. من قبل از این‌که وارد پروسه کنکور بشوم المپیاد کار می‌کردم ولی در آن‌‌جا به خاطر یک سری کمبودها نتوانستم به مدال برسم. این شد که فهمیدم تنها جایی که می‌توانم در آن به موفقیتی که انتظارش را دارم برسم کنکور است و این هدف را برای خودم قرار دادم که در کنکور به یک رتبه‌ی خوب برسم و تمام تلاش خود را برایش کردم و همین‌طور که گفتم سعی کردم که خودم را به هیچ حدی محدود نکنم و تا جایی که توانستم سعی کردم پیشرفت کنم.


چه طور شد که به کانون آمدید؟

من از میانه‌ی سال وارد کانون شدم یک علت آن این بود که کانون جامعه‌ی آماری بسیار بالایی دارد و جو رقابتی جذابی دارد و رقیب‌های قوی در آن هستندی و نتیجه دانش‌آموزان سال‌های پیش کانون در آن مشخص است.


از 3 ویژگی آزمون‌های کانون (ویژگی‌های برنامه‌ای بودن، سنجشی و آموزشی بودن) به کدام‌یک بیشتر اهمیت می‌دادید؟

ویژگی سنجشی بودن هم این‌که جامعه آماری شناختی از خودم به من داد و باعث شد موقعیتم را در بین رقیبانم پیدا کنم هم موقعیت خودم را و هم‌چنین توانایی رقیبانم و نقاط قوت و ضعف خودم و رقیبانم را بیابم.

از طرفی سنجشی بودن روی آموزشی آن تاثیر گذاشت به این صورت که وقتی نتیجه را می‌دیدم می‌فهمیدم کجا ضعیف هستم. کجا نسبت به رقیبانم عقب‌تر هستم. روی کدام قسمت‌ها باید بیشتر کار کنم.


چقدر نتایج و رتبه‌های آزمون‌ها را از لحاظ قدرت پیش‌بینی قابل اطمینان می‌دانستید؟

می‌دانستم که خیلی از دانش‌آموزان قوی در کانون هستند و در نتیجه در کنکور می‌دانستم خیلی نباید تغییر چندانی می‌کرد.


بهترین رتبه‌های شما چند بود؟

1 و 2 کشوری

آیا رتبه‌ی خودتان را براساس میانگین تراز کانون پیش‌بینی کرده بودید؟

در طی سال فکر می‌کردم می‌توانم نتیجه‌ی خوبی کسب کنم ولی در آزمون‌های جامع نتیجه‌ی خوبی کسب نکردم


رتبه‌های شما در آزمون‌های جامع چطور شد؟

 یکی را غایب بودم یکی را 22 و دیگری را 47 کشوری شدم


پس نتیجه‌ی شما در کنکور بهتر از آزمون‌های جامع شد دلیلش را چه می‌دانید؟

یک دلیل آن این است که یک بخش مهمی از نتیجه را دانش‌آموز سر جلسه می‌گیرد من سعی کردم چالش‌های سرجلسه‌ی کنکور را مدیریت کنم. مثلا چون این انگیزه را داشتم که باید رتبه‌ی خوبی کسب کنم این را مدنظر خودم قرار دادم که استرس اصولا برای من فایده‌ای ندارد


تحصیلات و شغل پدر و مادرتان چیست ؟

پدرم کارشناسی ارشد تاریخ و دبیر هستند و مادرم هم کارشناس ارشد پرستاری هستند و کارمند بازنشسته بهزیستی

چقدر پدر و مادرتان در منظم کردن ذهنتان موثر بودند

همیشه نسبت به آزمون‌های من بهترین عکس‌العمل‌ها را نشان می‌دادند. وقتی نتیجه بد می‌شد انگیزه می‌دادند و

دوستانتان چه کسانی بودند آیا درس‌خوان بودند؟

رتبه‌های 28 و 29 منطقه‌ی 3 و رتبه‌ی 25 ایثارگران از شهر ما و از هم‌کلاسی‌های خودم بودند.


آیا نکته‌ای هست بخواهید بیان کنید؟

امیدوارم کسانی که خودشان را محدود کرده‌اند این‌طور نباشند چون خیلی از افراد را دیدم که امیدی نداشتند به این‌که می‌توانند موفق شوند و رتبه‌ی خوبی کسب کنند؛ من به شخصه این توانایی را در خیلی‌ از دانش‌آموزان می‌دیدم ولی خودشان این توانایی را در خودشان ندیدند در صورتی‌که این ظرفیت‌ها وجود دارد ولی فقط تلاش نیاز دارد و انگیزه خیلی مهم است.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

گفتگو با رتبه 1 منطقه 3 کنکور ریاضی 95 : سید علیرضا سمیعی