دوران طولانی جنینی عامل اولیه انقراض دایناسورها

به نقل از دیلی میل، برخورد شهاب سنگ به زمین، انفجار یک آتشفشان یا تغییرات عظیم آب و هوایی هر کدام به نوعی دلیلی برای انقراض دایناسورها معرفی شده اند. اما شواهد جدید نشان

دوران طولانی جنینی عامل اولیه انقراض دایناسورها

به نقل از دیلی میل، برخورد شهاب سنگ به زمین، انفجار یک آتشفشان یا تغییرات عظیم آب و هوایی  هر کدام به نوعی دلیلی برای انقراض دایناسورها معرفی شده اند. اما شواهد جدید نشان می دهد احتمالا دلیل اولیه انقراض آنها مدت زمانی طولانی دوران جنینی بوده است.

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا، دانشگاه کلگاری و موزه تاریخ طبیعی آمریکا با تحلیل و بررسی فسیل های نادر از نطفه دایناسورها توانستند راز تولد این موجودات باستانی را کشف کنند.

تا پیش از این تصور می شد چون پرندگان در حقیقت دایناسورهای زنده هستند، احتمالا دایناسورها هم پس از ۴۲ روز از تخم بیرون می آمده اند. اما تحلیل یک دایناسور به نام هایپراکروساروس نشان داد مدت زمان تولد نوزادان دایناسورها هم تا حدودی شبیه انسان بوده است. این یافته ها با بررسی دندان های یافته شده در تخم های دایناسور  مشخص شد.

به هرحال آخرین یافته ها نشان می دهد سه تا شش ماه طول می کشیده است تا نوزادان دایناسور از تخم خارج شوند به همین دلیل احتمال زیادی وجود داشته که دایناسورهای کوچک آنها را ببلعند. از سوی دیگر والدین آنها نیز در برابر خطر مهاجمان، قحطی و سیل قرار داشتند. شاید به همین دلیل باشد که دایناسورها برخلاف پرندگان و پستانداران ۶۵ میلیون سال قبل منقرض شدند.

دکتر گریگوری اریکسون پروفسور علوم زیست شناسی در دانشگاه فلوریدا می گوید: یکی از بزرگترین رازهای حیات دایناسورها به رویان شناسی آن مربوط است که ما از آن هیچ نمی دانیم.

منبع :

مطالب مرتبط