کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 11 دی 95

بیش‌‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 11 دی 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیشتر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی و نمرات کارنامه می‌تواند در کیفیت بخشیدن برنامه‌ی مطالعاتی نقش داشته باشد؟

پاسخ 1- اگر در درسی پیشرفت داشته‌ای به صفحه‌‌ی 182نگاه کن و بررسی کن که چه‌قدر وقت برای آن درس گذاشته‌ای یا اگر در درسی نتایج ضعیفی کسب کرده‌ای با مراجعه به صفحه‌ی 182می‌توانی برنامه‌ریزی بهتری انجام دهی. اگر وقت کم گذاشته‌ای باید بیش‌تر مطالعه کنی یا اگر با وجود وقت زیاد نتیجه‌‌ی خوبی نگرفته‌ای باید به فکر روش مطالعه یا مسائل دیگری باشی.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 2- کیفیت مطالعه دو عنصر دارد: یکی تعادل و دیگری روش‌ها. صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی وضعیت تعادل‌های مطالعه را نشان می‌دهد. مثلاً توجه به هر درس به اندازه‌ی لازم، مطالعه‌ی عمومی‌ها و اختصاصی‌ها به طور متعادل، تست و تشریحی، پایه و پیش و... . با بررسی صفحه‌ی 182 می‌توان تعادل‌ها را شناخت و سپس آن‌ها را بهبود بخشید. در مرحله‌ی بعد با مقایسه‌ی نمرات آزمون‌ها با صفحه‌ی 182 می‌توان روش‌های مطالعه را بررسی کرد و آن‌ها را بهبود بخشید. در مقایسه‌ی صفحه‌ی 182 با نمرات آزمون، نتایج خوب یا ضعیف متناسب یا غیر متناسب با زحمات خود را به دست آورید و سپس فکر کنید و روش‌های‌تان را بازبینی کنید. از کلکسیون روش‌ها، معلم خود و کسانی که در این درس‌ها نتیجه‌ی بهتری در آزمون‌ها می‌گیرند کمک بگیرید و روش‌های مؤثر را کشف کرده و روش‌های‌تان را بهبود بخشید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی در تشخیص تعادل‌ها بسیار تعیین‌کننده و کارساز است. همیشه به هنگام تکمیل دفتر برنامه‌ریزی صفحه‌ی 182 را هم تکمیل کنید و هنگام ارزیابی کارتان حتماً از صفحه‌ی 182 شروع کنید. این صفحه میزان توجه شما به هر درس را در طی هفته‌های متوالی نشان می‌دهد. یکی از عناصر مهم در بالا بردن کیفیت مطالعه، داشتن وضوح و شفافیت در مطالعه است. وقتی صفحه‌ی 182 را به همراه کارنامه‌ی خود بررسی کرده و نتایج خود را با میزان ساعات مطالعه‌ی خود مقایسه می‌کنید متوجه می‌شوید که به نسبت زمانی که برای یک درس گذاشته‌اید نتیجه‌ی مطلوب گرفته‌اید یا خیر یا اگر در درسی زیاد مطالعه کرده‌اید و کم نتیجه گرفته‌اید می‌توانید روش مطالعه‌تان را اصلاح کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 4- معنی کیفیت برنامه‌ی مطالعاتی، داشتن برنامه‌ای است که منطبق بر توانایی‌های خودتان، مسیر دست‌یابی به هدف‌گذاری‌های شخصی‌تان را هموار کند. صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی آینه‌ی تمام‌نمای رعایت تعادل‌های مطالعاتی است و قدرت برنامه‌ریزیِ طولانی‌مدت شما را افزایش می‌دهد و کارنامه‌ی آزمون‌ها نیز مقیاس کمّی عملکردتان را به طور منظم در اختیارتان می‌گذارد. شفاف شدن ذهن، رعایت تعادل‌ها و کمّی شدن بازیابی عواملی هستند که توسط دو ابزار مذکور در برنامه‌ی کاری شما مؤثر هستند و باعث افزایش کیفیت برنامه‌ی مطالعه می‌شوند.

حسام زینی