مریخ‌نوردی با دسته عکاسی سلفی! + تصویر

دانشمندان انگلیسی استراتژی جدیدی برای کشف حیات در مریخ به کار گرفته‌اند. آنها برای این منظور از یک ربات مجهز به دسته عکاسی سلفی که آیینه‌ای به آن متصل است، ....

مریخ‌نوردی با دسته عکاسی سلفی! + تصویر

 دانشمندان انگلیسی استراتژی جدیدی برای کشف حیات در مریخ به کار گرفته‌اند. آنها برای این منظور از یک ربات مجهز به دسته عکاسی سلفی که آیینه‌ای به آن متصل است، استفاده می‌کنند. 

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، این ربات چرخ‌دار ExoMars نام دارد و در سال 2020 میلادی به فضا فرستاده می‌شود. دوربینی روی این مریخ نورد نصب شده است تا بتواند از نقاطی که تاکنون کسی پا به آن نگذاشته عکسبرداری کند و چشم‌اندازی پانورامیک از سطح مریخ ارائه کند.

این ربات مریخ‌نورد نخست مجهز به یک آینه با دسته عکسبرداری سلفی شد که به وسیله آن می‌تواند از خود روی مریخ عکسبرداری کند. سازمان فضایی اروپا این پروژه را رهبری می‌کند اما آینه سلفی توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه آبریستویت طراح شده است.

به اعتقاد دکتر ماتیو گان، رهبر این پروژه آینه، بخشی کلیدی از این برنامه فضایی به ارزش یک میلیارد دلار است.

او در این باره می‌گوید: «به وسیله این آیینه می‌توانیم سطح زیر چرخ‌های مریخ نورد را هم بررسی کنیم و هرگونه مانع را شناسایی کنیم. همچنین عکس‌هایی که مریخ نورد ثبت می‌کند، در یافتن بهترین مکان برای شناسایی حیات در این سیاره بسیار مفید است».

همچنین اگزومارس می‌تواند تا عمق دو متری سطح مریخ را حفاری کند. از آنجا که این دستگاه مجهز به تجهیزات تخصصی است، می‌تواند نمونه‌های خاک را تحلیل و مولکول‌های ارگانیک را جست‌وجو کند.

مریخ‌نوردی با دسته عکاسی سلفی! + تصویر